Emlakjet

Bitlis Güroymak Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Güroymakcancel
Bitliscancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Güroymak Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Güroymak satılık konut arayışında bulunan kişilerin araştırma sürecinin daha rahat geçmesi için bir yazı hazırladık. Konut arayan her kişinin bu süreç içerisinde bölge hakkında belli fikirleri olması gerekir. Bu nedenle bu yazımızda Güroymak ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve konut arayan kimselerin tercih edebilecekleri mahalle listesine yer verdik.

Yazımıza Güroymak ilçesinin coğrafi özellikleri ve iklim karakteristikleriyle başlamak gerekirse Güroymak ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bitlis iline bağlıdır. Muş Ovası'nın doğu yönünde, Van Gölü'nün batı yönünde, Yukarı Murat Havzası'nın doğu yönünde kalır. ilçenin kuzey sınırlarını batıya doğru uzanan ve ilçenin doğu tarafında kalan Nemrut Dağı-Krater Gölü çizer. İlçenin güney tarafında Kilhar Dağı vardır. Güroymak'ın toplam yüz ölçümü 650 km2'dir. Denizden yüksekliği 1.320 metre olarak ölçülmüştür.

Güroymak ilçesi de aynı Bitlis gibi Akdeniz kara ikliminin geçiş karakteristiklerini gösterse de bazı önemli değişiklikler de gözlenir. Bölgede yoğun sis olması nedeniyle, kış ve bahar aylarında güneşli günler az görülür. Rahva Düzlüğü, ilçenin doğu yönünde olduğundan ötürü rüzgar koridoru olarak görev görür ve bu nedenle bölgede büyük tipi ve fırtınalar gerçekleşir. Bahar ayları yağmurlu geçer. Kış mevsimi ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Yaz mevsimi ılık olsa da az sürer. Dağlık arazide pek ağaç bulunmamaktadır çünkü zamanında doğal bitki örtüsü olan meşe ve kavak ağaçları oldukça tahrip edilmiştir. Geriye otlaklıklar ve seyrek çalılıklar kalmıştır. Ovada bulunan eski ormanlar da yok olmuş ve onların yerine bozkır gibi sellerle kaplı bir coğrafya oluşmuştur.

Güroymak Satılık Konut Bakan Kişiler için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

Bitlis Güroymak satılık ev gibi konut arayışında bulunan insanlar için, bölgenin tarihi hakkında en azından fikir sahibi olmak, araştırma sürecini çok daha ilgi çekici hale getirecektir. Genel olarak Bitlis ve etrafının tarihi ile birlikte, Güroymak ilçesinde de eski dönemlerde Hititler, Persler, Urartular, Makedonlar, Selefkeliler, Nesatiler, Romalılar, Mervaniler, Osmanlılar ve Ruslar yaşamıştır. Bugüne kalan karakteristiklerini oluşturan bir tarihî olay olarak 4 ve 9. yüzyıl arasında Mamigonyan Ermeni Beyliğine ve sonraki yüzyılda da Bagratuni Ermeni Krallığı egemenliği altında kalmıştır. Türk işgalleri sonrası beylik kavgaları içerisinde Ermeni nüfus, Kürtler ile birlikte oldukça karışmıştır. İki yüzyıl öncesine kadar bölge nüfusunun üçte biri Ermeni olup geri kalanı Kürtler tarafından oluşturulmuştu.

Güroymak ilçesi, yerli halk tarafından daha çok Norşin adıyla bilinmektedir. Köken itibariyle Ermenicedir ve Nakşibendi tarikatıyla ilgilidir. Norşin kelimesi yeni köy anlamına gelir. Norşin Kasabası, 1926 senesinde Çukur adındaki nahiyenin merkezi haline gelmiştir. 1960 yılında Güroymak adı ile resmî kayıtlarda anılmaya başlamıştır. 4 Temmuz 1987 tarihinde ise ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Güroymak Satılık Konut Araştıran Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri

Bir konut ararken bölgenin nüfusu ve nüfusun getirdiği özellikler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü bir yerin nüfusu, o yerdeki yaşam tarzını ve imkanları oldukça yordayan bir etkendir. Bu nedenle yazımızda Bitlis Güroymak satılık konut arayan okuyucularımız için bölge nüfusuna da yer verdik. 2018 yılında yapılan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Güroymak ilçesinde 47.742 kişi yaşamaktadır. Bu sayı, her geçen sene düzenli olarak ancak az miktarlarda yukarıya doğru çıkmaktadır. İlçenin en kalabalık ilçelerinin bir listesi aşağıda verilmiştir:

  • Yeşilova Mahallesi,

  • Barış Mahallesi,

  • Şirintepe Mahallesi,

  • Bağlar Mahallesi,

  • Kümbet Mahallesi.

Eğer siz de Bitlis Güroymak Yeşilova Mahallesi satılık ev gibi konut arayışlarınızı bir adım daha ileri götürmek isterseniz bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesindeki listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.