/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hizancancel

Bitlis Hizan Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hizan Satılık Konut Bakanlara İlçe Rehberi

Hizan satılık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Hizan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bitlis iline bağlı yedi ilçeden biridir ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir yerleşim birimidir. İlçe 971 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuş vaziyettedir. Tüm bunlara ek olarak semtin rakımı, çok daha açık ve net bir deyişle denizden yüksekliği yaklaşık 1560 metredir. Ancak bu ortalama rakam, semt merkezinden uzaklaştıkça yükselmektedir. Zira Hizan ilçesi, çok dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. Sarp dağlar ile çevrili vaziyettedir.

Hizan Satılık Konut Seçeceklere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Hizan satılık daire arayışı içerisinde olanlar için hazırladığımız bu yazının ilk bölümünde semti genel olarak tanıtacağız. Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Hizan’da ilk yerleşim milattan önce 1000’li yıllarda gerçekleşmiştir. Bölgenin bilinen ilk ev sahipleri ise Urartular’dır. Onlardan sonra ilçede Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar egemenlik kurmuşlardır. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile bölgeye gelen Selçuklular ilçenin iskan edilmesini sağlamıştır ve semt 1514 yılında Çaldıran Zaferi ile Osmanlı idaresine geçmiştir. 1936 yılında çıkan bir kanun ile bugünkü ismini alan ve Bitlis iline bağlanan Hizan ilçesi, çok dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Kent topraklarının %90’ı sarp ve dağlık arazilerdir. İlçeye can suyunu getiren akarsuların hepsinin debisi düşük ve akarsu rejimi düzensizdir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçede kışlar çok çetin geçmektedir.

Hizan Satılık Konut Arayanlara İlçenin Ekonomisi

Bir bölgede emlak satın almadan önce o semtin veya ilin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle Hizan satılık ev alacakların, yazının bu kısmını dikkatle okumaları gerekmektedir. Bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetleri yaygın olarak yapılmakta, yerel halk geçimini bu faaliyetlerden sağlamaktadır. Ekime müsait arazi sayısının çok sınırlı olması, arazi yapısı ve engebe ile yükseltinin fazlalığı Hizan halkının hayvancılıkla daha çok uğraşmasına neden olmuştur. Bu bölgede özellikle koyun, sığır ve keçi yetiştiriciliği yaygındır. Hayvansal gıda üretimi de önemli bir geçim kaynağıdır. İlçede sınırlı bir alanda tahıl ekimi yapılmakta, buğday, arpa ve çavdar gibi besinler yetiştirilmektedir. Ancak modern tarım yöntemlerinin kullanılamayışı, semti çevre illere ve ilçelere bağımlı hale getirmektedir.

Hizan Satılık Konut Düşünenlere Mahalle Bilgisi

Hizan ilçesinin nüfusu 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre 34.186’dır. Bu kişilerin %48’i kadın, geriye kalan %52’si ise erkektir. Nüfusun büyük bir çoğunluğunu erkekler oluştursa da popülasyon cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. İlçe nüfusu 2010 ile 2017 yılları arasında sürekli olarak azalmıştır. 2017 yılından sonra ise artma eğilimine girmiştir. Bugün itibari ile ilçedeki popülasyonun artış hızı %1.75’e ulaşmıştır. Semt, kentin en kalabalık beşinci yerleşim birimi olma özelliği taşımaktadır. Bitlis Hizan satılık daire tercih etmeyi düşünenler gelişmişliklerine göre sıralanan merkez mahallelerinin bir veya birkaçında arayışlarını sürdürebilirler:

  • Yeşil Ova Mahallesi

  • Bahçelievler Mahallesi

  • Yeni Kent Mahallesi

  • Kültür Mahallesi

  • Aşağı Karasu Mahallesi

  • Esentepe Mahallesi

  • Taşlıpınar Mahallesi

  • Yemişli Mahallesi

Eğer Hizan satılık Konut tercihinizden eminseniz ve bir an önce harekete geçmek isterseniz, semtte yer alan emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Hizan satılık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilir, kendinize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Hizan Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.