/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tatvancancel

Bitlis Tatvan Satılık Ev

araması için 8 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Tatvan Satılık Konut Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Rehberi

Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için özel olarak oluşturduğumuz ilçe rehberlerimiz artık sizlerle. Tatvan satılık konut arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, tarihi, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ile ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Tatvan, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis iline bağlı, il merkezinin doğusunda 28 kilometrelik uzaklıkta bulunan bir ilçesidir. Coğrafi konum bir şehrin; toplumu, devlet ve bireysel hayatını şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Dolayısıyla ilçenin coğrafi olarak bulunduğu konum açısından oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Van Gölü’nün batı yakasında yer alır. Bağlı olduğu Bitlis ilinden nüfus ve yüzölçümü olarak daha büyüktür. Haydarpaşa Garı - İran Demiryolu seferi Tatvan’dan geçer. Diyarbakır- Van, Elazığ-Van, Siirt-Bitlis ve Ağrı karayollarının kavşak noktasında olması ilçenin hızlı gelişmesinde etkili olmuştur. Aynı zamanda Tatvan-Van arasında karşılıklı vapur seferleri yapılmaktadır. Tarihi olarak Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Bölgedeki ilk yerleşmeler M.Ö. 1000’li yıllarda Urartular ile başlar. Daha sonrasında Pers, Bizans ve Arap devletlerinin egemenliğinde kalmış, daha sonra Selçuklular ve Osmanlılara geçmiştir. Bölge topraklarının yüzde 90’ı dağlıktır. Tipik karasal iklim hakim olan ilçede yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 25 derece iken, kış mevsiminde ortalama en düşük ısı -15 derece civarıdır. 

Tatvan Satılık Konut Arayanlara İlçenin Mahalle ve Nüfus Bilgileri

Tatvan ilçesinin çevresinde yer alan ilçeler şunlardır;

  • •Kuzeyinde Ahlat ilçesi ve Van Gölü,
  • •Batısında Güroymak ve Bitlis Merkez ilçesi,
  • •Güneyinde Bitlis Merkez ilçesi ve Hizan ilçesi,
  • •Doğusunda Van Gölü ile çevrilidir.

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 92.695’dir. Bu sayının yüzde 47,38’i kadın, yüzde 52,62’si erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.885 kilometrekare, rakımı ise 1.690 metredir. Tatvan satılık daire ya da Bitlis Tatvan'da satılık ev gibi farklı seçenek arayışında olanların tercih edebileceği toplam 22 mahalle vardır. Bu mahalleler; Aydınlar Mahallesi, Yeni Mahallesi, Sosyal Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Karataş Mahallesi, Hidayet Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Tuğ Mahallesi, Saray Mahallesi, Yeşilmezra Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Sahil Mahallesi, İşletme Mahallesi, Çağlayan Mahallesi, Fatih Mahallesi, Sahil Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kale Mahallesi, Fuar Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesidir. 

7.384 kişilik nüfusu ile en fazla nüfusa sahip olan mahallesi Kültür Mahallesidir. 

Tatvan Satılık Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı Kasım ayı verilerine göre Bitlis il genelinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Konutun ortalama yaşam alanı 150 metrekare,
  • Metrekare birim satış ücreti en az; 788 TL,
  • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 1.750 TL,
  • Ortalama konut satış fiyatı; 192.000 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmemeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Bitlis Tatvan Kültür Mahallesinde satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit,  ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

Tatvan Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.