Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bitlis Satılık Ev

araması için 25 ilan bulundu
search
Bitliscancel

Bitlis Satılık Konut Arayanlar İçin İl Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com ev satın almayı düşünenler için istedikleri bölgeler hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırıyor. Bitlis satılık konut arıyorsanız ilin genel özellikleri, iklimi, nüfusu, ilçeleri, ekonomisi ve konut satış piyasası hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler içeriğimizde sizlerle buluşuyor.

 

Bitlis Satılık Konut Arayanlar İçin İl Rehberi

Bitlis, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat ve Yukarı Murat böllümlerinin sınırı üzerinde konumlanan bir ildir. İsmi Makedonya Kralı Büyük İskender’in şehirde bulunan kaleyi yaptırttığı komutanlarından biri olan Bedis’ten gelmektedir. Tarihte ‘’Vadideki Güzel Şehir’’ diye bilinmektedir. İlin toplam yüzölçümü Van Gölünün de dahiliyle 10.582 kilometrekaredir. İlin denizden yüksekliği 1637 metredir. Bitlis ilinin en doğu sınırından batı sınırı arasında 144 kilometre, en kuzey sınırından güneyine kadarise 120 kilometredir.

 

Bitlis’in nüfusu 2018 yılı verilerine göre 349.396’dır. Bu nüfusun yüzde 52,08’i erkek, yüzde 47,92’si kadından oluşmaktadır. Nüfusun yüzde 64’ü şehirde yaşamaktadır. Bitlis satılık konut arayanlar için kilometrekareye 41 kişi düştüğü hesaplanmıştır. Bitlis satılık daire tercihi yapabileceğiniz 2016 TÜİK verilerine göre 7 ilçesi, 13 belediyesi, 123 mahallesi ve ayrıca 348 köyü bulunmaktadır.

 

Bitlis Satılık Konut Arayanların Tercih Edebileceği İlçeleri

Bitlis’in ilçeleri ve bu ilçelerin nüfusları ve merkez ilçesine uzaklıkları şu şekildedir;

 

 • Merkez İlçesi nüfusu 71.501 kişi,
 • Tatvan İlçesi nüfusu 92.695 kişi, il merkezine uzaklığı 25 kilometre,
 • Hizan İlçesi nüfusu 34.186 kişi, il merkezine uzaklığı 52 kilometre,
 • Ahlat İlçesi nüfusu 40.806 kişi, il merkezine uzaklığı 62 kilometre,
 • Mutki İlçesi nüfusu 32.090 kişi, il merkezine uzaklığı 21 kilometre,
 • Adilcevaz İlçesi nüfusu 30.376 kişi, il merkezine uzaklığı 85 kilometre,
 • Güroymak İlçesi nüfusu 47.742 kişi, il merkezine uzaklığı 33 kilometredir.

 

Bitlis Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin İlin İklim Koşulları

Bitlis ili deniz seviyesinden 1545 metre yükseklikte bulunması sebebiyle kış mevsimi daha uzun sürmektedir. Kış mevsimi çok kar yağışlı ve soğuk, yaz mevsimi ise kısa ve kurak geçmektedir. Karasal iklim özelliği taşıyan bölgede en sıcak ay Temmuz Ayı, en soğuk ay ise Ocak Ayı olarak belirlenmiştir. Bitlis satılık konut arayanlar için özellikle Van Gölü çevresinde bulunan Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde kış mevsimi çok daha yumuşak geçmektedir. Sizde en çok tercih edilen bölgelerden biri olan Bitlis Tatvan satılık daire ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bitlis Satılık Konut Arayanlar İçin İlin Ekonomik Yapısı

Bitlis’in nüfusunun yüzde 80’i tarım, hayvancılık ve ormancılık ile geçimini sağlamaktadır. Ekonomisinin büyük bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Ekime müsait arazinin çoğunluğunda tahıl ekilmektedir. En fazla buğday, arpa, darı, çavdar, fasülye yetiştirilmektedir. Tütün az bir paya sahiptir ve özel bir tipe sahip olanı yetiştirilmektedir. Hayvancılıkla daha çok göçebe aşiretlerin uğraştıkları bilinmektedir. Koyun, keçi ve sığır çoğunlukla yetiştirilen hayvanlardır. Aynı zamanda arıcılık da yapılan bölgenin balı beyazlığı, nefaseti ve lezzeti ile meşhurdur. Hayvancılık ya da tarımla ilgilenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği Bitlis’te satılık arsa ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Bitlis Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin İlin Konut Piyasası

Emlakjet.com 2019 yılı Şubat Ayı bölge raporu verilerine göre Bitlis ilinde toplamda 105.014 adet konut bulunmakta ve konutlarda hane başına 3,76 kişi yaşamaktadır. Konut satış piyasasında; ortalama alan 150 metrekare, ortalama birim satış fiyatı 1.078 TL, ortalama geri dönüş 19 yıl, 3+1 150 metrekare daire satış fiyatı ortalama 163.500 TL olarak hesaplanmıştır. Sizde istediğiniz evi daha hızlı ve kolay bulabilmek için emlakçıdan ya da sahibinden yeni ilan satılık daire Bitlis Merkez ilanlarını listeleme sayfamızdan detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Bitlis Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Bitlis Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Bitlis Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Sahibinden Bolu Gerede Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Bolu Göynük Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Bolu Mudurnu Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Burdur Bucak Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Sahibinden Burdur Gölhisar Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.