/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gölhisarcancel
Burdurcancel

Burdur Gölhisar Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Gölhisar Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Gölhisar satılık konut araştıranlar için hazırladığımız bu ilçe rehberinde, konut arayan herkesin bilmesi gereken bilgileri kısa bir şekilde topladık. İlçenin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi ilçeyi tanımanıza yardımcı olacak bilgileri yazımızda okuduktan sonra ev arayışınızda daha emin adımlar atabileceksiniz. 

Öncelikle Gölhisar ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Burdur iline 3 Mart 1953 tarihinden beri bağlıdır. Burdur ilinin en büyük ikinci ilçesidir ve ilin güneybatı tarafında yer almaktadır. 

Gölhisar Satılık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Gölhisar Ovası, bir çökelti ovasıdır. Dalaman Çayı üzerine kurulmuş olan Yapraklı Barajı'ndan gelen sular ile sulanmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 300 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.005 metre olarak ölçülmüştür. Gölhisar ilçesinin etrafında bulunan il ve ilçelere uzaklığı aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Burdur il merkezine 107 kilometre uzaklıktadır.
 • Denizli iline 90 kilometre uzaklıktadır.
 • Fethiye ilçesine 111 kilometre uzaklıktadır.
 • Antalya iline 135 kilometre uzaklıktadır.

Gölhisar ilçesinin kuzeydoğusunda Tefenni ilçesi, doğusunda Çavdır ilçesi, güneyinde Altınyayla ilçesi, batısında Çameli ilçesi ve son olarak kuzeybatısında Acıpayam ilçesi bulunmaktadır. Antalya, Denizli, Isparta, Burdur ve Fethiye merkezlerinden ilçeye kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Gölhisar'ın üzerinde bulunduğu bölge, Akdeniz ikliminin hakimiyeti altında olması gerekirken karasal iklim etkileri de gözlemlenebilmektedir. Bu geçiş ikliminin bölgede bulunan doğal bitki örtüsü üzerindeki etkisi, çam ve ardıç ağaçlarının belli rakımlarda birlikte görülebilmesinin enderliğinde fark edilebilmektedir. Bu nedenle, ne yaz mevsimi Akdeniz ikliminin genellikle yüksek sıcaklıklarını gösterir ne de kış mevsimi karasal iklimin genel kış aylarındaki sıcaklıklarına düşer. Bir yıl içerisinde ortalama sıcaklık 12,6 santigrat derecedir. Gölhisar satılık daire almayı düşünenler için yıllar boyunca ilçesde görülen en yüksek sıcaklık 24 dereceyi geçmemektedir. Benzer şekilde, en düşük sıcaklığın ilçe içerisinde 2 derecenin aşağısına düştüğü görülmemiştir. Bölge ikliminin böylesine ılıman bir hal almasının en büyük etkenleri ise Gölhisar Gölü'nün ve Yapraklı Barajı'nın bölge üzerindeki etkisidir. 

Gölhisar Satılık Konut Araştıran Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

Bir ilçeye yerleşmeden önce bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de bölgedeki insanların genellikle edindiği uğraşların sektörleridir. Gölhisar ilçesinde oturan kimselerin %85'i küçük çiftçilik ile uğraşmaktadır. Her çiftçi toprağa bağlı olduğundan dolayı, hayvancılık uğraşı ile de ilgilenmektedirler. Ancak bu sektörlerle bitmemektedir çünkü Gölhisar, il genelinde tarım sektörünün en verimli işlediği ilçedir. İlçe genelinde çoğunlukla sebze, meyve, tahıl ve anason yetiştirilmektedir. 

Gölhisar Satılık Konut Arayan Kişiler için Nüfus ve İlçede Bulunan Mahalleler

Bir ilçenin nüfusu ve o nüfusun yıllar içerisinde gösterdiği değişimler, bölge hakkında pek çok ipucu vermektedir. Bu nedenle Gölhisar satılık ev arayan okuyucularımız için, ilçenin nüfus bilgilerine de yazımızda yer verdik. 2018 yılında yapılan araştırmalara göre, ilçe içerisinde 22.519 kişi yaşamaktadır. İlçenin nüfusu yıllar içerisinde oldukça stabil düzeyde kalabilmiştir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeylerine bakıldığında en sık ilkokul mezunlarına rastlanmaktadır. İkinci sırada ise lisans mezunları gelmektedir.

Gölhisar ilçesine bağlı olan 10 mahalle ve 12 köy bulunmaktadır. Gölhisar satılık konut arayan okuyucularımızın aralarından tercih edebilecekleri mahalleleri, nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde aşağıdaki listede sıraladık:

 • Pazar Mahallesi,
 • Çeşme Mahallesi,
 • Merkez Cami Mahallesi,
 • Yusufça Mahallesi,
 • Konak Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Armutlu Mahallesi,
 • Horzum Mahallesi,
 • Ulucami Mahallesi,
 • Çakmak Mahallesi.

Gölhisar Pazar Mahallesi sahibinden satılık ev arıyorsanız araştırma süreciniz boyunca danışmanlık hizmeti almak isterseniz bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

6 Mayıs 2022

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

6 Mayıs 2022

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

6 Mayıs 2022

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

6 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.