/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İznikcancel
Bursacancel

Bursa İznik Satılık Ev

araması için 17 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

İznik Satılık Konut Arayanlara İlçe Rehberi 

İznik satılık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğrenecek ve hayallerinizdeki eve kavuşacaksınız. İznik, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa iline bağlı bir ilçedir. Bursa kenti, Türkiye Cumhuriyeti’nin en gelişmiş kentlerinden biridir ve İznik, Bursa ilinin en gelişmiş on üçüncü yerleşim birimidir.  Semt ismini, İznik Gölü’nden almıştır ve kentin kuzeydoğu hattında yer almaktadır. İlçenin bilinen ilk ismi Nikea’dır. Eski bir Roma valisinden ismini aldığı rivayet edilen semtin ismi zamanla değişerek bu hale gelmiştir. 

İznik Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Tarihi

Bir bölgede emlak satın almadan önce, o ilçenin ya da ilin tarihini öğrenmek sizin o bölge ile olan bağlantılarınızı güçlendirecektir. Bu sebeple de İznik satılık daire arayışındakilerin mutlaka semtin tarihinden haberdar olmalarını istedik. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce yedi binli yıllarda gerçeklemiştir. Çok farklı kavimlere ve kökenlere ev sahipliği yapan semt, Hristiyanlık dini için çok önemlidir. Roma İmparatoru I.Konstantin’in düzenlediği yortu günlerinin burada yapılması ilçeyi özel kılmaktadır. Semtte, İstanbul’daki Ayasofya’ya benzer bir yapı da yapılmıştır. İlçe, İstanbul’da Latin İmparatorluğu kurulduğu sıralarda Bizans hükümdarlarına ev sahipliği yapmıştır. 1071 yılından sonra Türk akınlarına sahne olan şehir, Orhan Bey döneminde Osmanlı idaresinin sınırlarına katılmıştır. 

İznik Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Ülkemizin en gelişmiş dördüncü ili olan Bursa’ya bağlı İznik ilçesinin toplam yüzölçümü 753 kilometrekaredir. Semtin denizden yüksekliği veya çok bilinen ismi ile rakımı yaklaşık 85 metredir. Semt, kentin kuzeydoğusunda yer alırken, İznik Gölü’nün doğusunda bulunmaktadır. Kent merkezinden uzaklığı ise ortala 75 kilometredir. Güney Marmara Bölümü’nde yer alan ilçede ılıman Marmara iklimi görülmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yağışın arttığı ilkbahar aylarında, ilçeden geçen akarsuların debisi yükselmektedir. Fakat kurak geçen yaz aylarında, bölgedeki nehirler ve dereler kurumaktadır. Rakımın az olması ilçenin ılıman iklim koşullarına sahip olmasına olanak sağlamıştır. İlçe, doğal güzellikleri ile hem Bursa’nın hem de ülkemizin saklı cennetlerinden biridir. 

İznik Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Demografisi 

2019 yılının Şubat ayında açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 43.330’a ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %50.5’ii kadın, geriye kalanı ise erkektir. İlçenin nüfusu 2015 yılından sonra artmaya başlamıştır ve bugün bölgedeki popülasyonun artış hızı %1.68’’dir. İlçede kilometrekareye 39 kişi düşmektedir. Semt, kırk altı mahalleden meydana gelmiştir ve Bursa İznik satılık daire arayanlar aşağıda nüfuslarına göre sıralanan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

 • Selçuk Mahallesi 
 • Yeşil Camii Mahallesi
 • Eşrefzade Mahallesi
 • Mustafa Kemal Paşa Mahallesi
 • Yeni Mahalle
 • Boyalıca Mahallesi
 • Elbeyli Mahallesi
 • Tacir Mahallesi
 • Beyler Mahallesi
 • Çakırca Mahallesi

Eğer İznik satılık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hep hayalini kurduğunuz eve ulaşmak isterseniz  ilçede yer alan emlakçılar ile irtibata geçebilir veya sahibinden İznik satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Bursa İznik Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Bursa İznik Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Bursa İznik Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Karacabey Kurşunlu Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Mudanya Bademli Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Mudanya Güzelyalı Burgaz Mahallesi Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Mudanya Ömerbey Mahallesi Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Bursa Mustafakemalpaşa Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.