/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ayvacıkcancel

Çanakkale Ayvacık Satılık Ev

araması için 243 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ayvacık Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Ayvacık satılık konut arıyorsanız yazımızdan edineceğiniz bilgiler ile birlikte arayış sürecinize daha rahat devam edeceksiniz. Konut arayan her kişinin seçilen bölge hakkında en azından fikir sahibi olması için hazırladığımız bu yazıda Ayvacık ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi önemli ve ilçeyi tanımlayacak noktalara değinmeye çalıştık. 

Ayvacık Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Öncelikle Ayvacık ilçesi, Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalan Çanakkale iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 893 km2'dir ve denizden yüksekliği 285 metre olarak ölçülmüştür. İlçe volkanik bir plato üzerinde bulunmaktadır. Arazi yapısı ise tepe ve dağlar ile doludur. Tuzla Ovası, ilçede bulunan en büyük ovadır. Kösedere ve Babakale Ovaları ise ikinci ve üçüncü sırada gelmektedirler. Asya'nın en uç noktası olan Bababurnu, bu ilçede bulunmaktadır. 88 kilometrelik bir sahil şeridi mevcuttur. İlçenin etrafında bulunan yerlerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Mıhlı Çayı bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Ege Denizi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Kaz Dağı bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında Edremit Körfezi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey ve kuzeydoğu yönlerinde ayrıca Ezine ve Bayramiç ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin doğu ve güneydoğu yönlerinde Balıkesir iline bağlı olan Edremit ilçesi bulunmaktadır.

İlçenin iklimine gelecek olursak ilçe genelinde Akdeniz iklimi yer yer kendini belli etmektedir. İklim ve coğrafya bakımından da Ayvacık ilçesi bir geçiş noktası niteliği taşımaktadır. Bu nedenle kış ayları serin ve yağışlıdır; öteki taraftan yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. Çanakkale Ayvacık satılık ev arayanlar için aynı zamanda Çanakkale ilinin en gelişmiş beşinci ilçesi olma statüsünü korumaktadır. Önündeki ilçeler Biga, Çan ve Merkez ilçeleridir. İlçenin içerisinde pek çok tarihî ve doğal güzellik bulunduğundan ötürü, ilçenin ekonomik gelirleri arasında turizm sektörünün yeri günden güne artış göstermektedir. Bu süregelen artışın sebepleri arasında, ilçenin sınırları içerisinde gözde bir tatil mekânı olan Assos bölgesinin de bulunması sayılabilir.

Ayvacık Satılık Konut Bakan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri 

Bir bölgenin nüfusu, o bölgenin yaşam standartlarını, hayat tarzını ve refah seviyesini yordayan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu nedenle bu ilçe rehberi yazımıza, Ayvacık satılık ev arayan okuyucularımız için ilçenin demografik yapısının da verilerini eklemeyi unutmadık. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ayvacık ilçesinde toplamda 33.568 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,99'u kadın iken geriye kalan %50,01'lik oran erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin nüfusu son on yıldan beri, belli aralıklarla artış göstermektedir. Bu artış her zaman düzenli olmasa da bugüne kadar bölge içerisinde radikal bir nüfus artışı ya da düşüşü yaşanmamıştır.

Ayvacık ilçesinin güncel nüfus artış hızı, %4,46 olarak tespit edilmiştir. Nüfus içerisinde genç veya yaşlı dominantlığından daha çok, orta yaşlı nüfusun hakimiyetini görüyoruz. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyine bakacak olursak da en çok ilkokul mezunu kişi ile karşılaşılacaktır. İlkokul mezunlarını ilköğretim mezunları, sonra lisans mezunları ve son olarak da okur-yazar olmayan kesim takip etmektedir. Her ne kadar ilçe içerisinde yaşayan büyük bir çoğunluk Çanakkaleli olsa da başka şehirlerden gelip Ayvacık'ta yaşamayı tercih edenler de bulunmaktadır. Bu insanların şehirlerine bakarsak en çok Balıkesir, İstanbul, Erzurum ve İzmir illerinden göç olduğu görülecektir.

Eğer siz de Ayvacık Gökçetepe Mahallesi satılık ev arayışlarınızı devam ettirmek isterseniz bölgedeki emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

3 Temmuz 2020

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

2 Temmuz 2020

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

1 Temmuz 2020

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

30 Haziran 2020

Ayvacık Satılık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.