/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Bigacancel

Çanakkale Biga Satılık Ev

araması için 29 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Biga Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Hakkında Önemli Bilgiler 

Biga satılık konut düşünenler için bir ilçe rehberi hazırladık. Coğrafi konumundan mahallelerine kadar birçok konuya yer verdik. Yazının sonunda aklınızdaki tüm soru işaretlerinin silindiğine şahit olacaksınız. Biga, ülkemizin Marmara Bölgesi’nde yer alan Çanakkale iline bağlı on bir yerleşim biriminden biridir. Bir yarımada üzerine kurulan ilçe, kent merkezinden tam doksan kilometre uzakta yer almaktadır. Çanakkale’nin Merkez ilçesinden sonra en gelişmiş yerleşim birimi olan ilçede çok çeşitli ekonomik faaliyetler yapılmaktadır. Ancak en temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bununla birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi de gelişmiş vaziyettedir. İlçede kurulan konserve fabrikaları, demir – çelik işleme tesisleri ve mobilya üretim atölyeleri, yerel halkın büyük bir kısmına iş olanağı sağlamaktadır. 

Biga Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Konumu

Yazının ilk bölümünde Biga satılık ev düşünenler için ilçenin coğrafi konumundan, ikliminden ve doğal güzelliklerinden bahsedeceğiz. Biga ilçesi, 1331 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve semtin en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Denize kıyısı olan ilçenin rakımı yaklaşık kırk metredir. Bu rakam, ilçe merkezinde daha da düşmektedir. Balıkkaya adı verilen tepelerin eteklerine kurulmuş olan semtin en yüksek noktası 200 metredir. Biga Çayı semti ikiye ayırmaktadır. İki yakayı birleştiren büyük bir köprü bulunmaktadır. İlçe merkezinin denize kıyısı yoktur. Bursa karayolu üzerinde yer alan ilçe, son dönemlerde hızlı bir gelişim göstermiştir. Bölgede ılıman Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 15.3 olarak hesaplanmış durumdadır. 

Biga Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi 

Bir bölgede emlak satın almadan önce, o ilçenin ya da ilin tarihini öğrenmek sizin o bölge ile olan bağlantılarınızı güçlendirecektir. Bu sebeple de Biga satılık daire arayışındakilerin mutlaka semtin tarihinden haberdar olmalarını istedik. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce yedi binli yıllarda gerçeklemiştir. İlçenin ilk ismi Pegai’dir. Bizans ve haçlı kaynaklarında semt bu isimle anılmaktadır. Haçlı kaynaklarında zaman zaman Spiga olarak da geçmektedir. 1328 yılına kadar Bizans hükümdarlığı altında kalan semt, I. Murad döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. I. Murad Rumeli’ye geçişten sonra 1365 yılında fethedilmiştir.  Karadan ve denizden kuşattığı Biga’yı ele geçirdikten sonra, ilçedeki kiliseleri mescit haline getirmiştir. Bölge bu tarihten itibaren tapu tahrir kayıtlarında Çanakkale’ye bağlı bir nahiye olarak anılmıştır. 

Biga Satılık Konut Bakanlara İlçenin Demografik Durumu 

Biga ilçesinin nüfusu, 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre 90.576’ya ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %49.94’ü erkek, %50.06’sı ise kadındır. İlçenin nüfusu 2010-2017 yılları arasında sürekli olarak artmıştır. 2017 – 2018 yılları arasında ise küçük bir düşüş meydana gelmiştir. Bu nedenle popülasyonun artış hızı eksi yönlüdür ve yaklaşık - %0.43’tür.  Semt nüfusunun büyük çoğunluğunu muhacirler oluşturmaktadır. İlçede Pomaklar, Boşnaklar, Çerkesler ve Çeçenler oluşturmaktadır. Çanakkale satılık ev tercih etmeyi planlayanlar aşağıda gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıralanmış olan mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Hamdibey Mahallesi 
 • Sakarya Mahallesi
 • Şirintepe Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Turan Mahallesi
 • Yeniceköy Mahallesi
 • İstiklal Mahallesi
 • Gazikemal Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Yalı Mahallesi
 • Zeytinlik Mahallesi

Eğer Biga satılık konut kararınızdan eminseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti talep edebilir veya sahibinden Biga satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz .

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Biga Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.