Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Atkaracalarcancel
Çankırıcancel

Çankırı Atkaracalar Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Atkaracalar Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Atkaracalar satılık konut arıyorsanız bu yazımızda ilçenin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi tanımlayabilecek bilgilere yer verdik. Konut arayan her kişi seçilen bölge hakkında önceden bilgi sahip olmalıdır ki ev arama süreci daha emin adımlarla geçsin.

Atkaracalar Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Öncelikle Atkaracalar ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Çankırı iline bağlıdır. Çankırı ilinin kuzeybatı yönünde kalan ilçe, Çankırı il merkezine 105 kilometre uzaklıkta konuşlanmıştır. İlçenin toplam yüz ölçümü 259 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.240 metre olarak ölçülmüştür. İlçe içerisinde İstanbul-İran arası karayolu ve Zonguldak-Çankırı arası demiryolu geçmektedir. Bu nedenle bölgedeki ulaşım imkânları pek çok şekilde gerçekleştirilmektedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • İlçenin doğu tarafında Kurşunlu ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Çerkeş ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeybatı tarafında Ovacık ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeydoğu tarafında Bayramören ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Melan Çayı ve Kocadağ ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Orta ilçesi ve Dumanlı Dağı bulunmaktadır.

Bölgenin engebeli bir karakteristiği vardır. Barındırdığı en yükseltili coğrafi varlık, Orta ilçesinde bulunan Aydos Tepesi'dir. Bölgedeki tepeler, aynı zamanda iyi bir otlak görevi görmektedir. Atkaracalar genelinde çoğunlukla karasal iklim gözlenmektedir. Yaz mevsimleri sıcak ve kurak geçerken kış mevsimleri soğuk ve karlı geçmektedir ancak düzenli bir yağış rejimi bulunmamaktadır.

Atkaracalar Satılık Konut Bakanlar için Bölgenin Ekonomik Durumu

Türkiye'nin pek çok yerinde olduğu gibi, Atkaracalar ilçe merkezinde ve köylerinde de başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde edilmektedir. Gelir getiren kısım büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık uğraşı olsa da kendi ihtiyaçlarını gidermek için kümes hayvancılığı ile de ilgilenilmektedir. Atkaracalar satılık bahçeli ev ilanları için listeleme sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bölgede üretilen tarım ürünleri arpa, buğday ve fiğdir. Yan gelir olarak az miktarda seracılık da yapılmaktadır. Ancak ilçedeki çiftçiler, gelir düşüklüğü sebebiyle günden güne büyükşehirlere göç etmektedir.

Atkaracalar Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Atkaracalar ilçesinde toplamda 7.213 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %48,29'u kadın olup geriye kalan %51,781'lik kesim, erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. Her ne kadar son on yıldan fazla bir süredir ilçenin nüfusu, radikal değişimler göstermeyerek artış ya da azalış yaşasa da son yılda bölgenin nüfusu azımsanamayacak derecede artmıştır. Güncel nüfus artış hızı %35,51 olarak tespit edilmiştir. Bölgedeki dominant yaş grubu, orta yaşlı nüfusa aittir. İlçede eğitim düzeyi bakımından, en çok ilkokul mezununa rastlanmaktadır. ilkokul mezunlarını ilköğretim ve sonra lisans mezunları takip etmektedir. Her ne kadar ilçe sakinlerinin çoğunluğu Çankırılı olsa da diğer şehirlerden gelip bu ilçede yaşamayı tercih eden kişiler de vardır. Bu kişilerin kütüğünün en çok Karabük, İstanbul ve Ankara illerine bağlı olduğu görülmektedir.

İlçeye bağlı olan toplamda dokuz adet mahalle ve on adet de köy bulunmaktadır. Atkaracalar satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebilecekleri mahallelerin listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Hürriyet Mahallesi,
 • Gazibey Mahallesi,
 • İlker Mahallesi,
 • Hoca Mahallesi,
 • Kıran Mahallesi,
 • Nevzat Ayaz Mahallesi,
 • Bozkuş Mahallesi,
 • Mollaosman Mahallesi,
 • Mustafa Kemal Mahallesi,
 • Ilıpınar Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi.

Eğer siz de Atkaracalar sahibinden satılık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.