Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Eldivancancel
Çankırıcancel

Çankırı Eldivan Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Eldivan Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Eldivan satılık konut arıyorsanız bu yazımızda bulunan, ilçenin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi tanımlayıcı bilgileri edindikten sonra bölge hakkında daha da fikir sahibi olacaksınız ve ev arayış sürecinize daha emin adımlarla devam edeceksiniz. 

Öncelikle Eldivan ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Çankırı iline bağlıdır. "Eldivan" ismini, bölge içerisinde bulunan bir dağdan almıştır. Bu dağın kuzey tarafında Dümelli Ovası ve Yanlar Deresi bulunmaktadır. 1071 senesinden sonra Anadolu'ya yavaş yavaş yerleşen Türkler, bu dağı toplanma yeri olarak bellemiştir. Adı önceden "Er divanı" olarak geçse de zamanla bu isim yerini "Eldivan" ismine bırakmıştır.

Eldivan Satılık Konut Bakanlar için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri

İlçenin toplam yüz ölçümü 346 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.167 metre olarak ölçülmüştür. Çankırı il merkezine 18 kilometre uzaklıkta konuşlanmış olan Eldivan ilçesinin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Çankırı il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Şabanözü ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Korgun ilçesi bulunmaktadır. 
  • İlçenin güney tarafında Ankara iline bağlı olan Kalecik ilçesi bulunmaktadır.

İlçenin merkezi, diğer yerlere nispeten daha alçak bir arazi üzerindedir. Bu sebepten ötürü, kış mevsimlerinde etraftaki soğuk hava kütlesi ilçe merkezinde toplanmaktadır. Böylelikle kış mevsiminde hava şartları daha da sertleşir. Bunun dışında, ilçede tipik olarak karasal iklim görülmektedir. İlçedeki en önemli yayla, İldivan Dağı'ndadır. Eldivan satılık daire ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz. 

Eldivan Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

Türkiye'nin geri kalanındaki pek çok yer gibi, Eldivan ilçesindeki insanların da temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık sektörlerinden sağlanmaktadır. Ancak ilçedeki tarım araziler vasıfsız ve dardır. Ayrıyeten doğal zenginlikleri de pek bulunmamaktadır. Bu sebeplerden dolayı, ilçenin ekonomik döngüsü genellikle kendi içinde varlığını sürdürür, içe kapanıktır. Doğal kaynak bakımından, ilçe içerisinde az miktarda bentonit çıkarılabilmektedir. Kiraz üretimi nispeten gelişmiştir. Bu gelişmeyi vurgulamak amacıyla, her sene kirazların hasat döneminde Kiraz Festivali yapılmaktadır. Festival süresince Hacı Murad-ı Veli anılmaktadır, kiraz yarışmaları ve millî düzeyde yağlı pehlivan güreşleri yapılmaktadır. Bunlara ek olarak yan bir gelir sağlamak amacıyla, Eldivan ilçesinin sahip olduğu büyük ormanlık alanlarda yetişen çam ve meşe ağaçlarını Orman İşletmeleri satmaktadır. 

Eldivan Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, ilçede toplam 7.588 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,03'ü kadın olup geriye kalan %49,7 oranı erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. Çankırı'nın diğer ilçelerinde olduğu gibi, bugüne dek az çok düzenli bir nüfus artışı ve azalışı yaşanan Eldivan ilçesinde son yılda azımsanamayacak derecede bir nüfus artışı yaşanmıştır. Güncel nüfus artış hızı %38,80 olarak tespit edilmiştir. İlçede toplamda altı adet mahalle ve 16 adet de köy bağlı bulunmaktadır. Eldivan satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Bahçelievler Mahallesi,
  • Cami Mahallesi,
  • Beydere Mahallesi,
  • Çay Mahallesi,
  • Topraklık Mahallesi,
  • Dere Mahallesi.

Eğer siz de Eldivan sahibinden satılık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.