Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kızılırmakcancel
Çankırıcancel

Çankırı Kızılırmak Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Kızılırmak Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Kızılırmak satılık konut arıyorsanız bu yazımızda bölgenin ekonomik durumu, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi ilçeyi tanımlayacak ve sizin de bölge hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak bilgiler ile karşılaşacaksınız. Konut arayan herkesin bilmesi gereken bu noktalar ile birlikte, ev arayış sürecinize daha emin adımlarla devam edebileceksiniz.

Öncelikle Kızılırmak ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalan Çankırı iline bağlıdır. Çankırı il merkezine uzaklığı 56 kilometre olan Kızılırmak'ın toplam yüz ölçümü 482 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 555 metre olarak ölçülmüştür.

Kızılırmak Satılık Konut Araştıran Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

Kızılırmak ilçesi, topografya bakımından İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde konuşlanmıştır. İlçenin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin kuzey ve kuzeybatı taraflarında Çankırı il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı ve güney taraflarında Kırıkkale iline bağlı olan Sulakyurt ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güneydoğu tarafında Çorum iline bağlı olan Sungurlu ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin doğu tarafında ise yine Çorum iline bağlı olan Bayat ilçesi bulunmaktadır. 

Kuzey tarafta Kızılırmak Nehri'nin havza sınırlarını çeken Kursiyer Dağı ve batı tarafta Çankırı il merkezi sınırları içerisinde olan Bozkır Dağı ile ilçenin doğal sınırları belirlenmiştir. Genele bakıldığında Kızılırmak Nehri'nin etrafındaki ovalar ve bu ovaları saran tepeler bulunmaktadır. İlçe sakinlerinin en çok nehir etrafında ev kurdukları gözlemlenmiştir çünkü özellikle kırsal alanlarda su ihtiyacının bu kadar ulaşılabilir olması büyük bir önem taşımaktadır. 

İlçe genelinde karasal iklimin egemen olduğu görülmektedir. Etrafındaki ilçelere kıyasla, ilçenin yükseltisi pek fazla olmamakla beraber, oluk denilen sahada yer aldığından ötürü iklim koşulları nispeten daha yumuşaktır. Kızılırmak satılık daire almayı düşünenler için ilçede yıllık ortalama sıcaklık 22 santigrat derecedir. Bölgeye yağan yağışlar ilkbahar mevsiminde artış göstermektedir. Ancak yaz aylarında azalan yağışlar kuraklığa sebebiyet verdiği için ilçede önemli kayıplar gerçekleşmektedir. 

Kızılırmak Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Zamanın Selçuklu Beyi olan Karatekin zamanında Kızılırmak ilçesinin bulunduğu yer, Türk toprakları arasına katılmıştır. Daha sonra Candaroğulları Beyliği, bu bölgeye hakim olmuştur. 1930 senesinde adı Hüseyinli Köyü olup Kalecik ilçesine bağlı olan ilçe, Çankırı bir il olma statüsüne kavuştuktan sonra 1985 senesinde belediye olmuştur. 1987 senesinde de ilçe statüsünü almıştır.

Kızılırmak Satılık Konut Araştıran Okuyucularımız için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kızılırmak ilçesinde toplam 8.220 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,40'ı kadın olup geriye kalan %49,60'lık kesim, erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. Her ne kadar son on yıldan fazla bir süredir nüfusunda düzenli bir düşüş yaşasa da Kızılırmak ilçesinde de Çankırı'nın diğer ilçelerinde olduğu gibi son bir senede radikal bir nüfus artışı yaşanmıştır. Bölgenin güncel nüfus artış hızı %15,47 olarak tespit edilmiştir.

Kızılırmak ilçesine bağlı olan toplamda üç adet mahalle ve 29 adet de köy bulunmaktadır. Kızılırmak satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Hüseyinli Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • Osmanlı Mahallesi.

Eğer siz de Kızılırmak sahibinden satılık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara başvurmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.