Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ortacancel
Çankırıcancel

Çankırı Orta Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Orta Satılık Konut Arayanlara İlçe Kılavuzu

EmlakJet ailesi olarak Orta satılık konut bakan ziyaretçilerimizin ilçe hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla bu yazıyı hazırladık. Orta, Çankırı’nın ilçelerindendir. İlçe Batı Karadeniz’de Çankırı ilinin batısında yer alır. Aydos Dağı ile Dumanlı Dağlarının arasında düz plato üzerindedir. Derez Çatı bölgenin batı tarafından doğar. İlçeyi ikiye ayıran bu çay Kızılırmak’a dökülür. 513 kilometrekareden oluşan bir yüzölçümüne sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1253 metre civarlarındadır. İlçenin doğusunda Korgun, güneyinde Şabanözü, kuzeyinde Çerkeş, Atkaracalar ve Kurşunlu ilçeleri, batısında ise Ankara ili yer alır. Şehir merkezine olan uzaklığı 67 kilometredir. İlçeye Karadeniz iklimi ile Karasal iklim arasında geçiş iklim tipi hakimdir. Kış ayları uzun ve serin, yaz ayları kısa ve kurak geçer. En çok yağış ilkbaharda görülür.

Orta Satılık Konut Bakanlara İlçenin Tarihi

Bölge tarihi çok eski dönemlere kadar uzanır. Bölgenin kuruluş tarihi tam olarak bilinmez. Bununla beraber kuruluş yılının Milattan Önce 3 bin yıllarına kadar uzandığı düşünülür. İlçedeki en eski köy Hasanhacı Köyüdür. Yapılan araştırmalarda ilçede Alt, Epipaleolitik ve Orta Paleolitik dönemlere ait aletler bulunmuştur. İlk Tunç Çağına ait bronz parçalar ve çömlekler de bulunmuştur. İlçede açılmamış 3 tane höyük vardır. Bu höyükler araştırıldığında ilçe tarihine ilişkin daha detaylı bilgiler ortaya çıkacaktır. Hititliler de bölgede hüküm süren uygarlıklardır. Hititlilerden kalma Kaya Kalesi ve aslan heykelleri ilçede bulunan önemli tarihi eserlerdendir. Bölge Hititlilerden sonra Frigler, Asurlular, Persler, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyetine de girmiştir. Anadolu’nun Türkleşmeye başlamışıyla beraber bölge Türk hakimiyet alanına girmiştir. İlçenin eski adı Kari Pazardır. Bu isim Kur’an okuyanların toplantı yeri anlamına gelir. Daha sona ilçenin adı halk ağızında Kara Pazar olarak kalmıştır. İlçenin bugünkü adını ise köylerin ve beldelerin ortasında bulunmasından aldığı söylenir. Orta 1959 yılında da ilçe konumuna getirilmiştir.

Orta Satılık Konut Arayabileceğiniz Mahalle ve Köyler

Orta ilçesinin toplamda 2 belediyesi, 8 mahallesi ve 25 köyü vardır. İlçenin köyleri; Gökçeören Köyü, Derebayındır Köyü, Buğurören Köyü, Yenice Köyü, Kayıören Köyü, Hüyükköy Köyü, Doğanlar Köyü, Özlü Köyü, Kırsakal Köyü, Sakaeli Köyü, Büğdüz Köyü, Sakarcaören Köyü, Karaağaç Köyü, Dodurga Köyü, Tutmaçbayındır Köyü, Ortabayındır Köyü, Elden Köyü, Yuva Köyü, Salur Köyü, İncecik Köyü, Kısaç Köyü, Sancar Köyü, Elmalık Köyü, Hasanhacı Köyü ve Kalfat Köyüdür. Orta satılık ev bakabileceğiniz mahalleleri ise;

  • Hürriyet Mahallesi,

  • Kayılar Mahallesi,

  • Cem Sultan Mahallesi,

  • Cumhuriyet Mahallesi,

  • İnkilap Mahallesi,

  • Eski Yayla Mahallesi,

  • Kanlıca Mahallesi ve

  • Sultan Beyazıt Mahallesidir.

Orta Satılık Konut Fiyatları

İlçede yer alan konutların sayısı 8.928’dir. Konut başına denk gelen insan sayısı 1,74’tür. Toplam işyeri sayısı 632’dir. Temmuz 2019 EmlakJet bölge raporuna göre ilçedeki evlerin ortalama büyüklükleri 78 metrekare olarak karşımıza çıkar. Orta satılık konut fiyatları ortalama 110.526 Türk Lirası olarak görülür. Metrekare başına düşen satın alma bedeli ise 1.417 Türk Lirasına denk gelir.

Yukarıda yer alan fiyatları göz önünde bulundurarak siz de bütçenizi oluşturduysanız ev bakmamanız için hiçbir sebep yok. Hayallerinizdeki eve hemen sahip olmak için emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Çankırı Orta ilanlarına listeleme sayfalarımız üzerinden kolayca göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.