Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Boğazkalecancel
Çorumcancel

Çorum Boğazkale Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Boğazkale Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Boğazkale satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, konut arayışınıza daha emin adımlarla ilerleyeceğinizi temin ediyoruz. Konut arayan herkes, seçilen bölge ya da ilçe hakkında daha önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu sebepten ötürü, bu yazımıza ilçenin kısa bir tarihçesi, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgiler ekledik.

Öncelikle Boğazkale ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalan Çorum iline bağlıdır. Çorum il merkezinin 82 kilometre ilerisinde, güneybatı tarafında bulunan ilçenin toplam yüz ölçümü 245 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.005 metre olarak ölçülmüştür.

Boğazkale Satılık Konut Bakanlar için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Komşu ilçeleri gibi, Boğazkale ilçesi de tarihî yönden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İlçenin üzerinde bulunduğu bölgenin tarihi M.Ö. 5000'li senelere kadar uzanmaktadır. İlçenin yanında yer alan Hitit İmparatorluğu başkenti Hattuşa'nın açık hava tapınağı olan Yazılıkaya bulunmaktadır. Önceleri Boğazköy olarak bilinen ilçenin adı, Cumhuriyet sonrası 1936 senesinde Boğazkale şeklini almıştır. İlçenin tarihinden kaynaklı turistik ilgiyi göz önünde bulundurarak 1987 senesinde daha önceden Sungurlu ilçesine bağlı olan Boğazkale Bucağı, ilçe statüsüne kavuşarak Çorum iline bağlanmıştır. 1939 senesinden beri bölgede kazılar devam etmektedir. 1998 senesinde Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri, Millî Park statüsü kazanmıştır.

Boğazkale Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Coğrafi Özellikleri ve İklimi

İlçede görülen doğal bitki örtüsü steptir. İlçe sınırları içerisinde bulunan en mühim akarsu, Budaközü Çayı'dır. İlçe arazisini ormanlık alanlar, çayır alanları, mera alanları ve tarım arazileri oluşturmaktadır. Bu alanların büyük bir kısmı dağlık arazide bulunmak ile birlikte, geri kalan yerler ovalık bölgedir. Boğazkale satılık ev arayanlar için geneline karasal iklim hakim olan bölgede kavak ağaçları görülmekte iken yüksek ve dağlık bölgelerde meşe ve çam ağaçları da gözlenmektedir.

Boğazkale Satılık Konut Araştıran Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Boğazkale ilçesinde toplam 4.175 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,13'lük kesimi erkek nüfus tarafından oluşturulup geriye kalan %49,87'lik kesim kadın nüfus tarafından oluşturulmuştur. Boğazkale'de her ne kadar son 10 yıldan fazla bir süredir düzenli bir nüfus düşüşü görülse bile 2018 senesinde uzun bir süreden sonra ilk defa azımsanamayacak derecede bir nüfus artışı gözlemlenmiştir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %13,27 olarak tespit edilmiştir. İlçede orta yaşlı nüfusun dominant yaş grubu olduğu görülmektedir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyine bakacak olursak açık arayla en sık ilkokul mezunu kişiler bulunmaktadır. İlkokul mezunlarını okur-yazar olmayan kesim takip ederken üçüncü ve dördüncü sırada ilkokul ve ortaokul mezunları gelmektedir. 

Boğazkale ilçesine bağlı olan toplamda üç adet mahalle ve 14 adet köy bulunmaktadır. Aşağıdaki listede Boğazkale satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği mahallelerin bir listesi, nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde sıralanmıştır:

  • Çarşı Mahallesi,
  • Hattusas Mahallesi,
  • Hisar Mahallesi.

Boğazkale Çarşı Mahallesi sahibinden satılık ev arayan okuyucularımız, ev arama süreci boyunca bölgedeki emlakçılara başvurabilir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.