Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Diyarbakır Dicle Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Diclecancel
Diyarbakırcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Dicle Satılık Konut Alacaklara Emlakjet Rehberi

Emlakjet.com internette yeni bir ev arayan binlerce kişiye, istediği kriterlere en uygun, kaliteli ilanlarıyla buluşturarak; aranan evi kolaylıkla bulmayı sağlıyor. Her geçen gün büyüyen ailesi ile birlikte son teknolojik geliştirmeleriyle, internet kullanıcısının dilinden anlayan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet sizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Dicle satılık konut arayışında olanlar için özel olarak hazırladığımız ilçe rehberimizde; ilçenin genel bilgileri, tarihi, iklimi, nüfusu, coğrafyası, mahalleleri, konut piyasası hakkında tüm bilgilere ulaşabilecek ve tercihinizi ona göre yapabileceksiniz. 

Dicle, Diyarbakır iline 68 kilometre mesafede bulunan bir ilçesidir. İlçenin büyük bir bölümü dağlık ve ormanlıktır. Ovalar ise dağların arasında küçük parçalar halindedir. Arazinin yüzde 30’u meşe ağaçları ile kaplıdır. Ormanlık alana sahip olması nedeniyle Diyarbakır’ın diğer ilçelerine nazaran çok daha fazla yağmur alır. İlçenin Zazaca ismi ‘Piron-Piran’dir. Elazığ iline sınır ilçesidir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. İlçenin eski tarihi M.Ö. 1500-30002li yıllara kadar uzanmaktadır. İlçede yaşamış olan medeniyetlerden bazıları şunlardır; Huriler, Mitaniler, Asurlar, Medler, Persler, Makedonya, Selevkos, Partlar, Romalılar, Selçuklular, İnaloğulları, Artukoğulları, Eyyübiler, İlhanlı, Timur, Safeviler, Osmanlılar. Dicle satılık ev düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

  • Kuzeyinde Elazığ’ın Palau ilçesi, 
  • Doğusunda Hani ilçesi,
  • Güneyinde Diyarbakır Merkez ilçesi,
  • Batısında Ergani ve Maden ilçeleri bulunur. 

Dicle Satılık Konut Düşünenler İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 38.220’dir. Bu sayının yüzde 49,60’ı kadın, yüzde 50,40’ı erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.274 kilometrekare, rakımı ise 970 metredir. İlçe halkı geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Aynı zamanda ilçede bulunan küçük çağlı tamirciler, un değirmenleri, mermer atölyeleri başlıca sanayi sallarıdır. Maden olarak ilçeden mermer, çinko, kurşun çıkarılmaktadır. 1936 yılında Müstakil ilçe statüsüne yükseltilen ilçenin bugün toplam 44 mahallesi bulunmaktadır. Bu mahallelerden en fazla nüfusa sahip olanları şunlardır; 15 Temmuz Mahallesi, Döğer Mahallesi, Yeşilsırt Mahallesi, Bozoba Mahallesi, Üzümlü Mahallesi, Arıköy Mahallesi, Meydan Mahallesi, Başköy Mahallesi, Kocaalan Mahallesi, Baturköy Mahallesi, Dedeköy Mahallesi, Sergenli Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Kaygısız Mahallesi, Tepebaşı Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Çelebi Mahallesi, Durabeyli Mahallesi, Gelincik Mahallesi, Süsümlü Mahallesi, Koruköy Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Pınar Mahallesi, Bademli Mahallesidir. En çok tercih edilenlerden biri olan Dicle Üzümlü satılık ev ilanları için listeleme sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Dicle Satılık Konut Alacaklar İçin İlçedeki Eğitim Kurumları

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde Meslek, İmam Hatip ve Anadolu lisesi olmak üzere toplam 3 adet lise, 2 tanesi yatılı olmak üzere 6 tane Ortaokul, 74 tane İlkokul, 1 tane Rehabilitasyon Merkezi, 1 tane de Özel Öğretim Kurumu bulunur. Ayrıca ilçede yapılan 8 derslikli Anaokulu 2015 yılından itibaren faaliyete geçmiştir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmemeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Diyarbakır Dicle 15 Temmuz Mahallesi satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Krizi Nasıl Çözülür?

Konut Krizi Nasıl Çözülür?

8 Aralık 2022

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

8 Aralık 2022

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

8 Aralık 2022

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.