/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hazrocancel

Diyarbakır Hazro Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Hazro Satılık Konut Düşünenlere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Hazro satılık konut arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşullarıyla ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Hazro, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır ilinin kuzeydoğusunda, 72 kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir ilçesidir. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk yıllarında küçük bir bucak olan ilçe, 1943’te belediye teşkilatı kurmuş, 1954 yılında Silvan’dan ayrılarak müstakil ilçe statüsüne kavuşmuştur. Tarih boyunca birçok devletin hakimiyetine geçen ilçedeki en önemli tarihi eser Ulu Camii’dir. Eyyübiler zamanından kalan bu camii, 13. Yüzyılda yapılmıştır. İlçenin merkezinde ve ilçeye hakim bir tepede inşa edilmiş olması da oldukça önemlidir. İlçe sınırları içerisinde harabe halinde olan tarihi bir medrese ve kilise de tarihi kalıntılara diğer bir örnektir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Eski ismi ‘Hataro’ olan ilçe, ilk çağlardan bu yana sırasıyla; Persler, Makedonlar, Roma ve Bizans İmparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. Hazro satılık ev düşünenler için çevresindeki diğer yerleşim birimleri şu şekildedir;

  • Kuzeyinde Lice ilçesi,
  • Güneydoğusunda ve doğusunda Silvan ilçesi,
  • Batısında Kocaköy ilçesi,
  • Güneybatısında Diyarbakır Merkez ilçesi ile çevrilidir. 

Hazro Satılık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafyası ve Ulaşımı

İlçenin güneyi ovalık bir alan, kuzey kısmı ise daha çok dağlık bir yapıdadır. Çevresindeki diğer yerleşim bölgelerine göre daha yüksekte bulunan ilçe merkezi daha fazla yağış almaktadır. Bu sebepten yaz mevsimleri daha serindir ve kış mevsimlerinde de daha fazla kar yağışı gerçekleştirilmektedir. Uzuncaeski Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan ilçenin denizden yüksekliği 1030 metredir. Karasal iklimin yaşandığı Hazro’nun en önemli akarsuyu Zuğur Çayı’dır. Zergüş mevkiinde doğarak Bismil ilçesi yakınlarında Dicle nehrine karışan bu çay, ilçede önemlidir. Daha öncesinde Silvan’a bağlı bir bucak iken daha sonra müstakil ilçe olarak Diyarbakır’a bağlanan Hazro, Diyarbakır - Silvan karayolunun 57. Kilometredeki yol ayrımı ile 17 kilometre kuzey yönüne doğru asfalt bir yol ile ulaşılmaktadır. Diyarbakır’ın küçük yerleşimlerinden birisidir. Hazro satılık daire arayışında olanlar için ilçe içindeki ulaşım yolcu minibüsleri ile gerçekleştirilmektedir. 

Hazro Satılık Konut Arayanların Tercih Edebileceği Mahalleler

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 16.935’tir. Bu sayının yüzde 49,26’sı kadın, yüzde 50,74’ü erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 419 kilometrekare, rakımı ise 1.050 metredir. Hazro satılık konut düşünenler için ilçede toplam 31 mahalle bulunmaktadır. Bunlardan en fazla nüfusa sahip olanları şunlardır; Dadaş Mahallesi, Gözlü Mahallesi, Hürriyet Mahallesi,  Kırkkaşık Mahallesi, Yazgı Mahallesi, İncekavak Mahallesi, Çökeksu Mahallesi, İşkar Mahallesi, Kavaklıboğaz Mahallesi, Kırkkaşık Mahallesi, Kırmataş Mahallesi, Ormankaya Mahallesi, Cami Mahallesidir. En fazla nüfusa sahip olan ilçelerinden birisi olan Diyarbakır Hazro Dadaş Mahallesi satılık daire ilanları için Emlakjet’in ilan listeleme sayfalarını takip edebilir ve hayalinizdeki eve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

9 Ekim 2020

Eminevim'den Yeni Kampanya

Eminevim'den Yeni Kampanya

8 Ekim 2020

Gayrimenkulün Yeşil-Beyazı, Futbolun ...

Gayrimenkulün Yeşil-Beyazı, Futbolun ...

2 Ekim 2020

Hazro Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.