Emlakjet

Diyarbakır Satılık Ev

araması için 2,013 ilan bulundu
search
Diyarbakırcancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Diyarbakır Satılık Konut Tercih Edecekler İçin Önemli Bilgiler

Diyarbakır satılık konut arayışı içerisinde olanlar için, şehre dair tüm önemli bilgileri bu yazıda derledik. Yazıyı okuduktan sonra, kafanızdaki tüm sorulara cevap bulacak ve hayalinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Türkiye’nin en kalabalık on ikinci şehri olan Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Denizden yaklaşık 650 metre yukarıya kurulan kentin yüzölçümü, 15.272’dir.

 

Yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahip olan Diyarbakır, bereketli topraklar olarak adlandırılan Mezopotamya Bölgesi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Siirt, Muş, Mardin, Urfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl illeri ile komşu olan şehir Karacadağ’dan Dicle Nehri’ne uzanan plato üzerinde bulunmaktadır. Engebeli bir arazi üzerinde yer aldığından, nüfus kent merkezinde toplanmış durumdadır.

 

Diyarbakır Satılık Konut Düşünenler İçin Kentin Kısa Tarihi

Diyarbakırda satılık daire arayışınızı sonlandırmadan önce, şehrin tarihi dokusundan ve binlerce yıl önceye dayanan geçmişinden mutlaka haberdar olmalısınız. Bizans kaynaklarında, “Amid”, Osmanlı İmparatorluğu kayıtlarında “Diyar-ı Bekr” ismini taşıyan Diyarbakır, bugünkü ismine 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün çabaları ile kavuşmuştur. Bölgedeki ilk yerleşimin Yontma Taş Devri’nde gerçekleştirildiği düşünülmektedir. Kentin bilinen ilk hükümdarları ise Hitiler’dir. Daha sonra Asurlulara, Aramiler, Irartular, Medler, Persler şehri ele geçirmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmeden hemen önce Safeveilere ve Akkoyunlulara ev sahipliği yapan bölge, stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca oldukça önemli bir role sahip olmuştur. Diyarbakır’ın bugünkü modern görünümü alması ise 1950’li yıllardan sonra gerçekleşmiştir. Kent, 2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşmuştur.

 

Diyarbakır Satılık Konut Arayanlar İçin İlçe Bilgisi

1 Şubat 2019 TÜİK verilerine göre 19 ilçe ve belediye, bu belediyelere bağlı toplam 617 adet mahalleden oluşan kentte toplam 1.732.396 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 875.468’i erkek, 856.928’i ise kadındır. Kilometrekareye ise 114 kişi düşmektedir. Nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilçe ise Bağlar’dır.  Bu sebeple sahibinden satılık daire Diyarbakır Bağcılar arayan kişilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Diyarbakırda satılık daire tercih edecekler aşağıda yer alan diğer ilçeleri de inceleyebilirler:

 

 • Bağlar
 • Kayapınar
 • Bismil
 • Çermik
 • Ergani
 • Silvan
 • Lice
 • Yenişehir
 • Çınar
 • Dicle

 

Diyarbakır Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, şehirde toplam 470.823 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı, 5.23 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam Türkiye ortalamasının bir hayli üzerindedir. Kentte bulunan dairelerin ortalama kullanım alanı 155 metrekaredir ve bu dairelerin birim fiyatı 1.190 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Kısacası Diyarbakır satılık ev tercihinde bulunacakların, yaklaşık 184.450 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Bölgeden aldığınız bir konutun geri dönüşü ise 19 yıl içinde gerçekleşmektedir. Konut tipine göre ev bedelleri ise şu şekilde değişiklik göstermektedir:

 

 • 1+1 , 70 metrekare kullanım alanına sahip daireler 92.050 Türk Lirası
 • 2+1, 100 metrekare kullanım alanına sahip daireler 123.700 Türk Lirası
 • 3+1, 150 metrekare kullanım alanına sahip daireler 167.550 Türk Lirası
 • 4+1, 209 metrekare kullanım alanına sahip daireler 298.034 Türk Lirası

 

Eğer Diyarbakır Satılık Konut arayışınızda kararlı iseniz, bölgede yer alan emlakçılardan birine başvurabilir veya sahibinden satılık daire Diyarbakır otogar gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.