Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Elazığ Ağın Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Ağıncancel
Elazığcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Ağın Satılık Konut Arayanlara İlçe Rehberi 

Ağın satılık konut bakanlar için ilçenin emlak piyasasından coğrafyasına kadar derlediğimiz bu yazıyı oluşturduk. Ağın, Elazığ’ın ilçelerinden biridir. İlçenin tarihi Milattan Önce 16. yüzyılda bölgede yaşamış Hurrilere kadar uzanır. Çeşitli uygarlıkların hakimiyetine geçen bölge 1071’den sonra Anadolu’nun Türkleşmesiyle beraber Türk hakimiyetine geçmiştir. 1514 yılında da Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. 1954 yılına kadar bucak iken bu tarihte çıkarılan bir kanunla ilçe konumuna getirilmiştir. İlçe adının toprağının beyazlığı sebebiyle Ağ Yurt anlamına geldiği söylenir. Bölgedeki dikkat çeken tarihi yapılar arasında Bademli Kaya Mezarları, İspir Konağı, Hastek Kalesi, Höyükleri ve Şenkaya Çukuru, Tarihi Çınarları ve geleneksel mimariyi temsil eden Ağın Evleri dikkat çeker. İlçeye ulaşımı 2015’e kadar Keban Baraj Gölün üzerinden feribotla yapılırdı. 2015’te ülkemizin en büyük 4. Asma köprüsü inşa edilmesi ile Elazığ – Ağın arası ulaşım kesintisiz sağlanmış olmuştur. 

Ağın Satılık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafyası

Ağın, ilin kuzeybatısında yer alır. Şehir merkezine 77 kilometre uzaklıktadır. İlçenin batısında Malatya, kuzeyinde Erzincan, doğusunda Tunceli illeri ve güneyinde Keban ilçesi yer alır. Bölge Kuzey tarafından Hekemet Tepesi, batı tarafından Aliuşağı Tepesi, güney tarafından Osman Tepesinin arasına yerleşmiştir. İlçe büyüklü küçüklü dereler arasında kalır bu yüzden bölgede yeşilin her rengine rastlanılabilir. Bölge plato özelliği gösterir. Platolar Munzur Dağlarının güney yamaçlarından Keban Baraj Gölüne gidildikçe yükselti azalır. Keban Baraj Gölü'nün inşasıyla bölge bir yarımada görünümü kazanmıştır. Engebeli bir arazi yapısı vardır fakat bölgede yüksek dağlara rastlanmaz. Arazinin %60’ı tarıma elverişlidir. Geriye kalan %40’i ise kayalık ve yamaçtır. Ormanlık alanlar fazla yoktur. Kuzeybatısında küçük koruluklara rastlanılabilir. Bölgede önceden karasal iklim tipi etkili iken baraj gölünün inşasından sonra iklimde yumuşamalar olmuştur. Bölge topraklarının üç tarafı Keban Baraj Gölü ile çevrelendiği için iklimi de bu durumdan etkilenir. Kış ayları Doğu Anadolu iklimine kıyasla daha ılıman, yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Siz de bu ilçede yaşamak istiyorsanız Elazığ Ağın satılık ev ilanlarına ve daha fazlasına listeleme sayfalarımızdan göz atabilirsiniz. 

Ağın Satılık Konut Bakanlar İçin İlçenin Nüfusu 

Ağın, Elazığ’ın en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. 01 Şubat 2019 Türkiye İstatistik kurumunda yayınlanan rapora göre ilçede yaşayan kişi sayısı 2.776’dır. Nüfusun 1.412’si kadın ve 1.364’ü erkektir. Yani nüfusun %50,86’sını kadınlar ve %49,14’ünü erkekler oluşturur. İlçe nüfusu cinsiyete göre eşit bir dağılıma sahiptir. İlçenin 2017 yılındaki nüfusu ise 2.537’dir. Bir yılda ilçe nüfusu artış göstermiştir. İlçenin yıllık nüfus artış oranı % 9,42’dir. İlçe aynı zamanda ilin nüfus yoğunluğu en düşük olan ilçesidir. Kilometrekareye 11 kişi düşer. İlçenin 1 belediyesi, 4 mahallesi ve 16 köyü vardır. Ağın satılık konut bakabileceğiniz mahalleler nüfuslarıyla birlikte aşağıdaki gibidir. 

  • Merkez Mahallesi 1.431,
  • Şenpınar Mahallesi 129,
  • Akpınar Mahallesi 85 ve 
  • Başpınar Mahallesi 45 kişiden oluşur. 

EmlakJet ev arayışlarınızı kolaylaştırmak burada. Hayallerinizdeki eve bir an önce sahip olmak için ilgili ilanları incelemeniz yeterli. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Elazığ Ağın ilanlarına ve ilin diğer ilçelerindeki ilanlara listeleme sayfalarımızdan kolayca göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.