Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Erzurum Pazaryolu Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Pazaryolucancel
Erzurumcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Pazaryolu Satılık Konut Arayanlar İçin İlçe Kılavuzu

Pazaryolu satılık konut arayan EmlakJet okuyucularına özel hazırladığımız bu yazıda ilçenin mahallelerinden coğrafyasına kadar birçok noktaya değindik. Pazaryolu, Erzurum’un ilçelerinden bir tanesidir. İlçenin eski ismi Nor Keğ’dir. Bu isim Yeniköy anlamına gelir. Bölgenin ilk kimler tarafından kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Bölge Milattan Önce 63 yılından sonra zaman zaman Romalılar ve Bizanslıların hakimiyet alanına geçmiştir. Daha önceleri İspir’e bağlıyken 1989 yılında ilçe konumuna getirilmiştir. 

Pazaryolu Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafyası

İlçenin yüzölçümü 645 kilometrekareden oluşur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1482 metre civarlarındadır. İlçe Erzurum İspir yolunda bulunur. Batısında Bayburt, güney ve doğusunda İspir ilçesi, kuzeyinde Rize ili yer alır. Şehir merkezine 122 kilometre mesafededir. İlin kuzeybatısında yer alır. Karadeniz Bölgesinin sınırında bulunduğu için iklimi Erzurum’un ikliminden farklılık gösterir. Karadeniz’e yakın olduğu için iklimi daha ılımandır. Yazları sıcaklığı 20 derece ile 30 derece arasında değişir. Kışları ise -1 derece ile -25 derece arasında değişir. Çoruh Nehri ilçe sınırlarından geçer. Bu nehir su sporları için idealdir. Rafting yapmayı sevenler tarafından ilgi çeker. Yöre halkının geçim kaynakları tarıma dayanır. Çoruh Vadisinden Çoruh Nehrine giden dere yataklarında sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılır. Yüksek rakımlı bölgelerde hayvancılık daha çok yapılır. İlçede arıcılık da yapılır. Toprak ve jeolojik yapısı ile bitki örtüsü sayesinde bölgede kaliteli bal üretimi yapılır.  

Pazaryolu Satılık Konut Arayabileceğiniz Mahalleleri

Pazaryolu’nun 44 mahallesi vardır. İlçenin ev bakabileceğiniz mahalleleri; Cennetpınarı Mahallesi, Ambaralan Mahallesi, Yaylaözü Mahallesi, Kümbettepe Mahallesi, Sergenkaya Mahallesi, Dikmetaş Mahallesi, Büyükdere Mahallesi,21 Haziran Mahallesi, Karakoç Mahallesi, Yaylalı Mahallesi, Gülçimen Mahallesi, Deliktaş Mahallesi, Pamukludağ Mahallesi, Kozlu Mahallesi, Akbulut Mahallesi, Yiğitbaşı Mahallesi, Güneysu Mahallesi, Çatakbahçe Mahallesi, Meşebaşı Mahallesi, Konakyeri Mahallesi, Alıçlı Mahallesi, Kuymaklı Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Çaydere Mahallesi, Laleli Mahallesi, Ayçukuru Mahallesi, Süleymanbağı Mahallesi, Kılıççı Mahallesi, Çiftepınar Mahallesi, Şehitlik Mahallesi, Bayındır Mahallesi, Sadaka Mahallesi, Hacılar Mahallesi, Burçaklı Mahallesi, Kumaşkaya Mahallesi, Gölyanı Mahallesi, Cevizlidere Mahallesi, Köşeyolu Mahallesi, Yeni Mahallesi, Esenyurt Mahallesi, Korkutköy Mahallesi, Demirgöze Mahallesi, Karataş Mahallesi ve Merkez Mahallesidir. Siz de Erzurum Pazaryolu satılık daire arayışınızda bu mahallelerden birinde yaşamak için listeleme sayfalarımızdan dilediğiniz mahalleyi aratabilirsiniz. 

Pazaryolu Satılık Konut Bakanlar İçin İlçenin Nüfusu

Pazaryolu Erzurum’un en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. 01 Şubat 2019 TÜİK raporu verilerine göre Pazaryolu’nun nüfusu 4.501 kişiden oluşur. Nüfusun %50,21’ini (2.260) kadınlar ve %49,79’unu (2.241) erkekler oluşturur. Pazaryolu nüfusu cinsiyete göre eşit bir dağılıma sahiptir. Bölgenin bir yıl önceki nüfusu ise 3.662 kişiden oluşur. Bir senede ilçede yaşayan kişi sayısında artış yaşanmıştır. Pazaryolu Erzurum’un nüfus artış oranı en yüksek olan ilçesi ve nüfus yoğunluğu en düşük olan ilçesidir. Yıllık nüfus artış oranı %22,91’dir. Nüfus yoğunluğu 7’dir. Yani ilçede kilometrekareye 7 kişi düşer. 2019 EmlakJet bölge raporundaki verilere göre Pazaryolu satılık konut bakanlar için ilçedeki konut sayısı 3.751 ve işyeri sayısı 117’dir. Konut başına denk gelen hane halkı sayısı 11,12’dir. 

EmlakJet ev arayışlarınızı hızlandırıyor. İstediğiniz özelliklere sahip olan ve bütçenize de uygun olan Pazaryolu satılık ev ilanlarında sitemizden kolayca ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.