/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tekmancancel

Erzurum Tekman Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Tekman Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Tekman satılık konut arıyorsanız bu ilçe rehberinde edineceğiniz bilgiler ile, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arayan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Tekman ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve ekonomik faaliyetleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Tekman Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Tekman ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum iline bağlıdır. Erzurum il merkezine 151 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Şehrin güney tarafında kalmaktadır. Tekman'ın toplam yüz ölçümü 2.197 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.950 metredir. Tekman ilçesi, Bingöl ve Muş illeri ile bir sınır görevi görmektedir. İlçenin yükseltisi fazla olduğundan ötürü, bölgede bolca yayla ve mera görülebilmektedir. İlçenin dört tarafı dağlar ile kaplıdır. Kuzeybatı tarafında Palandöken Dağı, kuzey tarafında Kargapazarı Dağları, doğu ve güneydoğu taraflarında ise Bingöl Dağı bulunmaktadır. İlçeden aynı zamanda ülkenin en mühim akarsularından bir tanesi olan Aras Nehri doğmaktadır. İlçe sınırları içerisinde pek fazla ormanlık alana rastlanmamaktadır.

Tekman Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Tekman satılık ev düşünenler için ilçede Doğu Anadolu Bölgesi'nin diğer yerlerinde olduğu gibi, karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Bu demektir ki yaz mevsimi kısa sürmektedir ve serin geçmektedir. Kış mevsimi ise yılın büyük bir kısmını kaplamaktadır ve oldukça soğuk hava koşulları ile karşılaşılmaktadır.

İlçe sakinleri, geçimlerini büyük bir oran ile hayvancılık faaliyetinden kazanmaktadır. İlçede bol miktarda olan yayla ve meralarda koyun yetiştirilmektedir. İlçe arazisinin yükselti ve engebesinden ötürü, maalesef ki tarıma elverişli alanlar oldukça kısıtlıdır ve bu yüzden de ilçe halkı tarım ile ilgilenememektedir. Ancak yine de ilçede buğday, patates, çavdar, arpa ve başka yem bitkileri üretilebilmektedir. İlçe sakinlerinin yaptığı süt üretimi de ilçenin genel ekonomisine katkı sağlamaktadır. Arıcılık ve organik bal üretimi ek bir gelir sağlamaktadır. Bu tip üretim faaliyetleri dışında, ilçede kurs ve atölyelerin de yardımı ile birlikte, ilçe halkı halıcılık öğrenebilmektedir.

Tekman Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tekman ilçesinde toplam 25.969 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,61'i erkek olup geriye kalan %49,39'unu kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus verilerine göre, nüfusta genel bir düşüş süregelmektedir. Ancak bu nüfus düşüşü, radikal değişiklikler ile kendini göstermemektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %0,05 olarak tespit edilmiştir. 

Tekman satılık ev arayan kişilerin tercih edebileceği, ilçeye bağlı toplam 71 adet mahalle bulunmaktadır. Arasından tercih edebileceğiniz popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Toptepe Mahallesi,
  • Düzyurt Mahallesi,
  • Vatan Mahallesi,
  • Koçyayla Mahallesi,
  • Kırıkan Mahallesi,
  • Hürriyet Mahallesi,
  • Çukuryayla Mahallesi,
  • Taşkesen Mahallesi.

Eğer siz de Tekman Vatan Mahallesi sahibinden satılık ev gibi bölge spesifiğinde bir konut arama süreci içerisinde iseniz bölge içerisinde yer alan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi veya Emlakjet.com sitesi üzerinde yer alan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit,  ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Tekman Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.