Emlakjet

Giresun Satılık Ev

araması için 464 ilan bulundu
search
Giresuncancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Giresun Satılık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Giresun satılık konut düşünenler için, kente dair mutlaka bilmeleri gereken şeyleri bir yazıda derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra Giresun’u daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. En meşhur tarım ürünü olan fındığı ile bilinen Giresun ili, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer almaktadır. Tüm dünyaya ihraç edilen bu ürünün anavatanı olan Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu illeri ile çevrilidir. Giresun’un yerli halkı Çepnilerdir ve çok uzunca bir süre bölge kendi isimleri ile anılmıştır. Osmanlı İmparatorlu zamanında Giresun, Vilayet-i Çepni olarak Tahrir Defterlerine kaydedilmiştir. 1920’li yıllara kadar Trabzon iline bağlı olan Giresun, 1923 yılında çıkarılan bir kanun ile il statüsüne kavuşmuştur. Başlangıçta yalnızca beş ilçesi olan kent bugün, 15 ilçeden oluşmaktadır.

 

Giresun Satılık Konut Düşünenlere Giresun İsminin Kökeni

Giresun satılık daire arayışı içerisinde olanlar, kentin isminin nereden geldiğini merak etmiş olabilirler. Şehrin adının nereden geldiğine dair 3 farklı senaryo vardır. Birinci rivayete göre, Giresun ismi Yunanca Kerasus’dan gelir. “Kerasus”, güzel ve olgunlaşmış kiraz anlamlarını taşır. İkinci rivayete göre ise, Giresun’un yer aldığı coğrafi bölge bir boynuza benzemektedir. Bu sebeple de Yunanca’da boynuz manasına gelen “Keras” sözcüğü şehre ismini vermiştir. Son rivayet ise, Spartaküs İsyanı sırasında Romalı bir general olan Kerasus’un, kente ismini verdiği yönündedir.  Adı nereden gelirse gelsin, bugün Giresun Türkiye’nin en yaşanabilir kentlerinden biridir. Mavi ile yeşilin iç içe geçtiği şehir, sakin ve huzurlu bir hayat arzulayanlar için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Giresun Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi

Giresun satılık ev arayışınızı kentin çok farklı yerleşim merkezlerinde gerçekleştirebilirsiniz. 2018 Yılı TÜİK Verilerine göre 459.912 kişinin yaşadığı Giresun’da, nüfusun %65,7’si şehirlerde yaşamaktadır. Kilometrekareye düşen kişi sayısı ise 65 olarak hesaplanmıştır. Bu sayı merkez ilçede bir hayli yüksektir. Son raporlara göre, merkezde bir kilometre içerisinde 361 kişi barınmaktadır. Kent merkezinde modern konutlar göze çarparken, kırsal alanlarda yöresel mimari varlığını sürdürmektedir. Bu sebeple Giresun satılık müstakil ev düşünenlerin arayışlarını merkez dışında sürdürmeleri gerekebilir. Giresun satılık daire arayanlar ise aşağıdaki ilçelere göz atmak isteyebilir:

 

  • Bulancak
  • Çamoluk
  • Dereli
  • Espiye
  • Görele
  • Keşap
  • Şebinkarahisar
  • Tirebolu
  • Yağlıdere

 

Giresun Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre, kentte toplam 287.971 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 1.19 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça altındadır. Giresun da satılık evler ortalama 140 metrekare kullanım alanına sahiptir ve metrekare başına birim fiyatı 1.617 Türk Lirası’dır. Çok daha açık bir ifade ile, Giresun satılık ev arayışı aktif bir şekilde devam edenlerin yaklaşık 226.380 Türk Lirası’nı gözden çıkarmaları gerekmektedir. Ancak bu ortalama rakam, evin bulunduğu lokasyondan ciddi anlamda etkilenmektedir.  Örneğin Giresun satılık daire Teyyaredüzü mahallesini tercih edenler yaklaşık 270.00 Türk Lirası öderken, Giresun Sokak başı satılık daire seçenlerin 190.450 Türk Lirası gibi bir bedelle ev sahibi olması mümkündür. Eğer Giresun Satılık Konut tercihinizde kararlı iseniz, hayallerinizdeki eve kavuşmak için bölgedeki emlakçılardan yardım isteyebilir veya çok çeşitli ilanların yer aldığı listeleme sayfalarımıza göz gezdirebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.