/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Belencancel
Hataycancel

Hatay Belen Satılık Ev

araması için 57 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Belen Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Belen satılık konut arıyorsanız bu yazıda elde edeceğiniz bilgiler yoluyla, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçmiş olduğu ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Belen ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve ekonomik faaliyetleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Türkiye'nin en önemli geçitlerinden biri olan Belen Geçidi, bu ilçede bulunmaktadır.

Belen Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Belen ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Hatay iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 213 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 624 metredir. Belen ilçesi, Amanos Dağları'nda yer almaktadır. İskenderun'a oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Hatay il merkezine 54 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin konumu sebebi ile, arazisi dağlık ve engebeli bir karakteristiğe sahiptir. Akdeniz'e inen tarafında platolar ve yüksek vadiler mevcuttur. İlçe sınırları içerisinde yer alan önemli akarsular arasında Deliçay, Belen ve Soğanlı Çayları vardır. Hatay'da dağ üzerine kurulmuş tek ilçe Belen'dir. Orman ve makiler, ilçenin doğal bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Yükseltisi fazla olan bölgelerde kızılçam, ardıç, karaçam, çınar ve sedir gibi ormanlar da görülmektedir. 

Belen Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Konumu gereği, Belen ilçesinde Akdeniz ikliminin özellikleri hakimdir. Belen satılık daire arayışında olanlar için ilçede yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları yağışlı ve soğuk yaşanmaktadır. Yılın en kurak ayı, 5 milimetre ile Temmuz ayıdır. 179 milimetre ile Aralık ayı da yılın en çok yağış alan ayı özelliğindedir. Ortalama 26 santigrat derece ile Ağustos ayı, yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 6,2 santigrat derece ile ise Ocak ayı, yılın en soğuk ayıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 20,1 santigrat derece civarında ölçülmüştür. 

İlçe sakinleri, tarım ve hayvancılık sektörleri ile uğraşmaktadır. İlçede yapılan tarım faaliyetleri sonucunda soğan, domates, patlıcan, portakal, limon, muz, zeytin, tahıl, buğday ve arpa gibi ürünler ortaya çıkmıştır. İlçenin jeolojik özelliği sayesinde, dağlardan ötürü pek çok sayıda rüzgar tribünü bulunmaktadır. 

Belen Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Belen ilçesinde toplam 33.540 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,49'u erkek olup geriye kalan %49,51'ini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanan nüfus verilerine göre, ilçede gözlemlenen nüfus gidişatı bir düşüş süreci içerisindedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı ise %3,72 olarak tespit edilmiştir. 

İlçe içerisinde orta yaşlı nüfus, çoğunluğu oluşturmaktadır. Belen'de oturan kişilerin eğitim düzeyi verilerine göre, ilçede en sık ilkokul mezunları bulunmaktadır. İkinci sırada lise mezunları gelirken üçüncü sırada üniversite mezunları takip etmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayanların çoğu Hataylı olsa da başka şehirlerden gelip burada yaşamayı tercih eden kişiler de bulunmaktadır. Bu insanlar çoğunlukla Adana, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mersin illerinden gelmiştir. 

Belen Satılık Konut Arayan Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Belen ilçesine bağlı toplam 19 adet mahalle bulunmaktadır. Belen satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği en kalabalık mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Sarımazı Mahallesi,
  • Fatih Mahallesi,
  • Halilbey Mahallesi,
  • İssume Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Bakras Mahallesi,
  • Derebahçe Mahallesi.

Eğer siz de Belen satılık yayla evi gibi bölgede bulunan bir ev arama süreci içerisindeyseniz ilçedeki emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.