Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kumlucancel
Hataycancel

Hatay Kumlu Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Kumlu Satılık Konut Seçmeyi Düşünenlere İlçe Rehberi

Kumlu satılık konut arayışı içerisinde olanlar için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda hep hayalini kurduğunuz eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Kumlu, ülkemizin Akdeniz bölgesi’nde yer alan Hatay iline bağlı bir yerleşim birimidir. Hatay, Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş illerinden biridir ve kent 1.609.856 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Kumlu ilçesi ise şehrin en sakin yerleşim birimidir. İlçenin yaklaşık %0.88’ine ev sahipliği yapmaktadır. Kumlu ilçesi, Antalya’nın Merkez ilçesi, Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri ile komşu vaziyettedir. Amik Ovası’nın üzerine kurulmuş olan ilçe, 1945 yılından sonra iskana açılmıştır. 1956 yılında artan yerleşim semtin hızlı bir şekilde büyümesine olanak sağlamıştır. İlçenin daha çok kullanılan, halk arasında tercih edilen ismi Kumul’dır. İlçe uzun yıllar Reyhanlı’ya bağlı bir yerleşim birimi olmuştur.

Kumlu Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Durumu

Bir bölgenin coğrafi durumu, doğal yapısı ve fiziksel durumu o bölgenin ekonomisinden emlak piyasasına kadar birçok farklı konuyu etkiler. Dağlık ve engebeli arazi üzerine kurulmuş olan bir yerleşim birimin gelişim göstermesi oldukça zordur. Kumlu satılık daire arayanların da semtin coğrafi konumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kumlu ilçesi, 225 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. İlçenin denizden yüksekliği ise yaklaşık 97 metredir. Semt kuzeyinde Kırıkhan, kuzeybatısında Belen, doğusunda Suriye, güneyinde Reyhanlı ve batısında Antakya ilçeleri bulunmaktadır. Sahip olduğu yüzölçümü ile, Hatay topraklarının %3.3’ünü kaplamaktadır. Amik Ovası’nın platoları üzerine kurulmuş olan semt, düz alanlar üzerine kurulmuştur. Engebesi az bir alan üzerine kurulması gelişimini kolaylaştırmıştır. İlçede, Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Kumlu satılık ev arayanların tüm bu koşulları göz önünde bulundurmaları gereklidir. 

Kumlu Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK raporuna göre, ilçede yaşamını sürdüren 14.233 kişi bulunmaktadır. İlçe nüfusunun %52.48’i erkek, geriye kalan %47.52’si ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli dağılmıştır . 1990 yılında kurulan ilçenin nüfusu o günden itibaren kayıt altına alınmıştır. İlçenin nüfusu dalgalı bir grafiğe sahiptir. 2015-2017 yılları arasında küçük bir artış gösteren popülasyon, son iki yılda daha büyük bir artış göstermiştir. Bu sebeple de popülasyonun artış hızı %7.60 olarak hesaplanmıştır. Hatay Kumlu satılık daire seçecekler , aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Fevzi Çakmak Mahallesi 
 • Gökçeoğlu Mahallesi
 • Aktaş Mahallesi
 • Akpınar Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Akkerpiç Mahallesi
 • Gülova Mahallesi
 • Batı Ayrancı Mahallesi
 • Kırcaoğlu Mahallesi
 • Keli Mahallesi
 • Doğu Ayrancı Mahallesi

Eğer siz de Kumlu satılık konut düşüncenizden eminseniz ve hayallerinizdeki eve kavuşmak için harekete geçmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılarla iletişime geçebilir ve danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Kumlu satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, ev arayışınızda EmlakJet daima yanınıza! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.