Emlakjet

Hatay Satılık Ev

araması için 478 ilan bulundu
search
Hataycancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Hatay Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin Bilinmesi Gereken Şehrin Özellikleri

Emlakjet.com olarak hayallerinizdeki evi bulmanız ve o evin bulunduğu şehir hakkında bilgi sahibi olmanız için şehir rehberi hazırladı. Hatay satılık konut almayı düşünenler için şehrin genel özellikleri, iklimi, bitki örtüsü, eğitim kurumları ve konut satış piyasasını bulabileceğiniz içeriğimiz sizlerle buluşuyor.

 

Hatay Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin İl Hakkında Genel Bilgiler 

Türkiye’nin M.Ö. 100.00 ile 40.000 yılları arasına dayanan ilk yerleşim yerlerinden olan Hatay ili, Akdeniz Bölgesinin en doğusunda konumlanmaktadır. Tarihte sırası ile Akat Beyliği, Hititler, Mısırlılar, Urartular, Asurlular ve Persler’in ardından Roma İmparatorluğu’na bağlı Suriye eyaletinin başkenti olmuştur. Daha sonra İslam orduları tarafından fethedilerek Emevi ve Abbasi egemenliğine katıldıktan sonra Tolunoğulları, Selçuklar, Bizans, Memlük ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Son olarak 1939 yılında Türkiye Cumhuriyetine bağlı bir il olarak kalmıştır. 2014 yılında Büyükşehir ilan edilen Hatay satılık daire arayanlar için ilin nüfusu 2018 yılına göre 1.609.856’dır. Hatay’ın çevresinde; kuzeyinde Osmaniye ili, güneyinde ve doğusunda Suriye, batısında Akdeniz, kuzeydoğusunda Gaziantep, kuzeybatısında Adana illeri ile komşudur.

 

 • Toplam yüzölçümü 5,524 kilometrekare,
 • Rakımı 100 metre,
 • Hatay plaka kodu 31,
 • Telefon alan kodu 326’dır.

 

İdari yapısında Hatay satılık konut seçimi yapabileceğiniz 15 adet ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; İskenderun, Reyhanlı, Samandağ, Dörtyol, Hassa, Kırıkhan, Antakya, Altınözü, Yayladağı, Belen, Kumlu, Defne, Payas, Erzin ve Arsuz ilçesidir.

 

Hatay Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin İlin Bitki Örtüsü ve Akarsuları

İlin iklim koşulları Akdeniz iklimi etkisi altında olduğundan dolayı bitki örtüsü orman ve makilerden meydana gelmektedir. Maki türleri; defne, kekik, lavanta ve mersindir. Makilik alanlardan sonra 800 metreden 1200 metreye kadar olan denize Amanos Dağı yamaçlarında ise ardıç, meşe, kavak, çınar, kayın, kzıılcık, tespih gibi ağaç türlerinden oluşan ormanlarla kaplıdır. 1200 metre üzerinde ise karaçam, sedir, ardıç ve yer yer kızılçam ağaçları görülmektedir. Şehre çok uzak olmayan ancak doğal güzelliklerle iç içe yaşamak isteyenlerin tercihi olan Hatay satılık müstakil ev ilanlarına listeleme sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İldeki akarsular büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin meşhur akarsularından Asi Nehri, Afrin çayı, Karasu çayı, Deliçay, Arsuz çayı, Mersin çayı, Burnaz suyu, Gülcihan çayı bunlardan bazılarıdır.

 

Hatay Satılık Konut Almayı Düşünenler İçin İldeki Eğitim Kurumları

Hatay ili ilçelerinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve eğitim kurumları sayıları en fazla olan ilçeleri;

 

 • Antakya ilçesinde 211 adet,
 • İskenderun ilçesinde 118 adet,
 • Kırıkhan ilçesinde 106 adet,
 • Defne ilçesinde 93 adet,
 • Altunözü ilçesinde 91 adet,
 • Arsuz ilçesinde 88 adet,
 • Samandağ ilçesinde 86 adet,
 • Reyhanlı ilçesinde 85 adet bulunmaktadır.

 

Hatay’da bulunan üniversiteler ise Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi'dir. İlde uygun fiyatları ile en fazla tercih edilen Antakya Toki satılık daire ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Hatay Satılık Konut Arayanlar İçin Konut Satış Piyasası

Emlakjet 2019 yılı Şubat Ayı bölge raporu verilerine göre Hatay satılık konut arayışı yapabileceğiniz toplam 648.827 adet konut bulunmakta ve bu konutlarda hane başına 3,99 kişi yaşamaktadır. Bu konutlara göre satış piyasasında ortalama alan 145 metrekare, ortalama birim fiyatı 1.294 TL ve satış geri dönüşü 19 yıl olarak hesaplanmıştır.

 

Konut tipine göre ortalama satış fiyatları; 1+1 50 metrekare daire satış fiyatı 94.350 TL, 2+1 105 metrekare daire satış fiyatı 137.235 TL, 3+1 150 metrekare daire satış fiyatı 195.000 TL, 4+1 210 metrekare daire satış fiyatı 279.930 TL ve 5+2 282 metrekare daire satış fiyatı 329.376 TL’dir. Sizde hayalinizdeki evi aramak için en fazla tercih edilen emlakçıdan ya da sahibinden satılık daire Hatay Antakya Esentepe mahallesi ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.