/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tuzlucacancel

Iğdır Tuzluca Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Tuzluca satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama sürecinde bulunan kişiler, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Tuzluca ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Tuzluca ilçesinin bir önceki adı Kulp’tur. 1992 senesinde Kars ilinden ayrılarak kendi bir il olma statüsü kazanan Iğdır’dan önce Tuzluca Kars iline bağlıydı.

Tuzluca Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Tuzluca ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Iğdır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.254 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 870 metredir. Iğdır ilinin batı yönünde kalmaktadır. Türkiye’den Azerbaycan, Ermenistan ve İran’a giden yol bu ilçeden geçmektedir. İlçede büyük miktarlarda tuz mağarası bulunur. Yıllar boyu varlığını sürdüren tuz mağaraları astım hastalarına iyi gelir. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Tuzluca ilçesi uzun bir süre boyunca Rusların hakimiyeti altında kalmıştır. 1920 senesinde ise Türkiye topraklarına katılmıştır. İlçe hakkında ilk bilgiler ilçenin o zamanki nüfusudur ve bu nüfus sayımında yalnızca erkekler sayılmıştır. Buna rağmen nispeten yüksek çıkan nüfus, bölgenin o zamanlar canlı bir yaşantısı olduğunu gösterir. Ancak sonraki yıllarda nüfusta görülen radikal düşüş, ilçede yaşanan çatışmalardan ötürüdür. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Konumu sebebi ile, Tuzluca satılık daire arayanlar için ilçede sert karasal iklimin karakteristikleri gözlenir. Bu nedenle yaz ayları ılık ve kısa yaşanırken kış mevsimi sert ve soğuk geçer. Soğuk ve ılıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Belirgin miktarlarda yağış görülür. Öyle ki ilçede yıl boyunca kurak denebilecek bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 10,2 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. İlçeye düşen yıllık ortalama yağış miktarı ise 346 mm’dir. 

İlçedeki insanlar her ne kadar tarım faaliyetinden yararlanıyor olsa da ilçe ekonomisini canlı tutan baş etmen tarım sektörü değildir. Hayvancılık, yaylacılık ve madencilik sektörlerinin büyük bir rolü vardır. Yapılan tarım faaliyetlerine gelinirse Iğdır’da meşhur olan kayısı dahil olmak üzere çeşitli meyve ve sebze üretimi görülür. Bu sektörlerin yanı sıra, yan bir gelir olarak arıcılık da yapılır. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tuzluca ilçesinde toplam 24.560 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,52’si erkek olup geriye kalan %47,48’ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %5,83 şeklinde tespit edilmiştir. Tuzluca ilçesine bağlı olan toplam 5 adet mahalle ve 51 adet köy bulunur. Tuzluca satılık ev arayan kişilerin tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Yukarı Mahallesi,
  • Aşağı Mahallesi,
  • Orta Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Tuzluca Yukarı Mahalle satılık ev arıyorsanız ilçedeki emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
İş Yeri Kira Sözleşmelerinde Yeni Dön...

İş Yeri Kira Sözleşmelerinde Yeni Dön...

13 Temmuz 2020

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

10 Temmuz 2020

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

9 Temmuz 2020

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

8 Temmuz 2020

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Tuzluca Satılık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.