Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tuzlucacancel
Iğdırcancel

Iğdır Tuzluca Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Tuzluca satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama sürecinde bulunan kişiler, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Tuzluca ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Tuzluca ilçesinin bir önceki adı Kulp’tur. 1992 senesinde Kars ilinden ayrılarak kendi bir il olma statüsü kazanan Iğdır’dan önce Tuzluca Kars iline bağlıydı.

Tuzluca Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Tuzluca ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Iğdır iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.254 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 870 metredir. Iğdır ilinin batı yönünde kalmaktadır. Türkiye’den Azerbaycan, Ermenistan ve İran’a giden yol bu ilçeden geçmektedir. İlçede büyük miktarlarda tuz mağarası bulunur. Yıllar boyu varlığını sürdüren tuz mağaraları astım hastalarına iyi gelir. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Tuzluca ilçesi uzun bir süre boyunca Rusların hakimiyeti altında kalmıştır. 1920 senesinde ise Türkiye topraklarına katılmıştır. İlçe hakkında ilk bilgiler ilçenin o zamanki nüfusudur ve bu nüfus sayımında yalnızca erkekler sayılmıştır. Buna rağmen nispeten yüksek çıkan nüfus, bölgenin o zamanlar canlı bir yaşantısı olduğunu gösterir. Ancak sonraki yıllarda nüfusta görülen radikal düşüş, ilçede yaşanan çatışmalardan ötürüdür. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Konumu sebebi ile, Tuzluca satılık daire arayanlar için ilçede sert karasal iklimin karakteristikleri gözlenir. Bu nedenle yaz ayları ılık ve kısa yaşanırken kış mevsimi sert ve soğuk geçer. Soğuk ve ılıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Belirgin miktarlarda yağış görülür. Öyle ki ilçede yıl boyunca kurak denebilecek bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 10,2 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. İlçeye düşen yıllık ortalama yağış miktarı ise 346 mm’dir. 

İlçedeki insanlar her ne kadar tarım faaliyetinden yararlanıyor olsa da ilçe ekonomisini canlı tutan baş etmen tarım sektörü değildir. Hayvancılık, yaylacılık ve madencilik sektörlerinin büyük bir rolü vardır. Yapılan tarım faaliyetlerine gelinirse Iğdır’da meşhur olan kayısı dahil olmak üzere çeşitli meyve ve sebze üretimi görülür. Bu sektörlerin yanı sıra, yan bir gelir olarak arıcılık da yapılır. 

Tuzluca Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tuzluca ilçesinde toplam 24.560 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,52’si erkek olup geriye kalan %47,48’ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %5,83 şeklinde tespit edilmiştir. Tuzluca ilçesine bağlı olan toplam 5 adet mahalle ve 51 adet köy bulunur. Tuzluca satılık ev arayan kişilerin tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Yukarı Mahallesi,
  • Aşağı Mahallesi,
  • Orta Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Tuzluca Yukarı Mahalle satılık ev arıyorsanız ilçedeki emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Tuzluca Satılık Ev
Abbasgöl KöyüAbbasgöl Köyü (Pınar Mahallesi)Ağabey KöyüAkdeğirmen KöyüAkdiz KöyüAkoluk KöyüAlhanlı KöyüAliköse KöyüArslanlı KöyüAşağıaktaş KöyüAşağıcivanlı KöyüAşağı Çıyrıklı KöyüAşağı Çıyrıklı Köyü (Yukarıçıyrıklı Mahallesi)Aşağıkatırlı KöyüAşağıkatırlı Köyü (Aşık Hüseyin Mahallesi)Aşağıkatırlı Köyü (Yukarı Katırlı Mahallesi)Aşağı MahallesiAşağısutaşı KöyüAşağısutaşı Köyü (Yukarı Sutaşı Mahallesi)Badilli KöyüBağlan KöyüBahçecik KöyüBahçelimeydan KöyüBeyoğlu KöyüBostanlı KöyüBuruksu KöyüCanderviş KöyüCanderviş Köyü (Adalet Mahallesi)Cumhuriyet MahallesiÇıraklı KöyüÇiçekli KöyüDoğanyurt KöyüDoğanyurt Köyü (Karagüney Mahallesi)Eğrekdere KöyüElmalık KöyüGaziler KöyüGedikli KöyüGöktaş KöyüGüllüce KöyüGüzeldere KöyüHadımlı KöyüHamurkesen KöyüHasankent Köyüİnce Köyüİncesu KöyüKalaça KöyüKamışlı KöyüKandilli KöyüKandilli Köyü (Taşköprü Mahallesi)Karabulak KöyüKaracören KöyüKarakoyun KöyüKaranlık KöyüKarataş KöyüKayakışlak KöyüKayaören KöyüKayaören Köyü (Alçalı Mahallesi)Kazkoparan KöyüKelekli KöyüKılıçlı KöyüKırkbulak KöyüKıznefer KöyüKöprübaşı KöyüKula KöyüKumbulak KöyüKuruağaç KöyüKüçükova KöyüLaleli KöyüMollakamer KöyüNahırkıran KöyüOmbulak KöyüOmbulak Köyü (Başsinek Mahallesi)Ombulak Köyü (Konaklı Mahallesi)Ombulak Köyü (Yeniköy Mahallesi)Ortabucak KöyüOrta MahallesiOsmanköy KöyüPirdemir KöyüSarıabdal KöyüSarıbulak KöyüSoğukbulak KöyüSöğütlü KöyüSürmeli KöyüSürmeli Köyü (Değirmen Mahallesi)Taşuçan KöyüTaşuçan Köyü (Koçbaşı Mahallesi)Tezekçi KöyüTurabi KöyüTutak KöyüUğruca KöyüÜçkaya KöyüÜnlendi KöyüYağlı KöyüYağlı Köyü (Gülahmet Mahallesi)Yağlı Köyü (Kızılkelefe Mahallesi)Yassıbulak KöyüYaylacık KöyüYeni MahallesiYukarıaktaş KöyüYukarıcivanlı KöyüYukarı MahallesiYüceotak Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.