Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Senirkentcancel
Ispartacancel

Isparta Senirkent Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Senirkent Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler 

Senirkent satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Senirkent ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtabilecek kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Senirkent ilçesi 1880 senesinde belde statüsünü elde etmiştir. 1952 senesinde ise artık bir ilçe konumuna geçmiştir. “Senir” dağ eteğinde bulunan eğimli düzlük anlamına gelir.

Senirkent Satılık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Senirkent ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Isparta iline bağlıdır. Isparta il merkezine 75 kilometre uzaklıktadır. Eğirdir Gölü’nün Hoyran Gölü olarak adlandırılan kuzey tarafının batı yönünde bulunan bir vadiye kurulmuştur. İlçede doğal yaşam oldukça zengindir. İlçe sınırları içerisinde Gelincik Dağı yer almaktadır. Senirkent ilçesinin toplam yüz ölçümü 600 km2’dir ve denizden yüksekliği 1.088 metredir. Kocadağ, yani Kapıdağ eteklerinde konuşlanmıştır. Eğirdir Gölü’ne komşudur. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin güneydoğu yönünde Eğirdir ilçesi bulunur.
  • İlçenin güney yönünde Atabey ilçesi bulunur.
  • İlçenin batı yönünde Uluborlu ilçesi bulunur.
  • İlçenin kuzeybatı yönünde Afyonkarahisar iline bağlı olan Şuhut ve Dinar ilçeleri bulunur.
  • İlçenin kuzeydoğu yönünde ise Afyonkarahisar il merkezi bulunur.

Senirkent Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Durumu

Senirkent satılık daire arayanlar için ilçede konumu gereği Akdeniz iklimi görülmesi gerekirken Toros Dağları’nın arkasında kaldığından ötürü, her ne kadar Akdeniz ikliminin bazı özellikleri görülse de genellikle karasal iklim karakteristiklerinin hâkim olduğu görülür. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları sert ve yağışlı yaşanır. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 12,0 santigrat derecedir. İlçeye bir yılda düşen ortalama yağış miktarı ise 556 mm’dir.

İlçe sakinlerinin büyük bir kısmı tarım faaliyeti ile uğraşarak gelir elde etmektedir. Tarım içerisinde ise en çok meyvecilik ile uğraşılmaktadır. Tahıl, şeker pancarı, vişne, kiraz, üzüm ve elma gibi ürünler elde edilebilmektedir. Tarım haricinde, Senirkent ilçesinde hayvancılık ile de uğraşıldığı gözlemlenmektedir. Son zamanlarda bunlara ek olarak mermer üretimi de ekonomiyi canlandıran etkenler arasında yerini almıştır. Ayrıca Eğirdir Gölü’ne olan yakınlığı sebebi ile bazı bölgelerde balıkçılık faaliyeti önemli bir yer tutmaktadır.

Senirkent Satılık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalle Seçenekleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Senirkent ilçesinde toplam 11.811 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,24’ü kadın olup geriye kalan %48,76’sını erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 yıldaki nüfus grafiğine göre, ilçede nüfus gidişatı genellikle bir düşüş içerisindedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,70 olarak tespit edilmiştir.

Senirkent ilçesine bağlı olan toplam 15 adet mahalle ve 7 adet köy bulunmaktadır. Senirkent satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih yapabileceği mahallelerin en popüler olanlarının bir listesini aşağıda sıraladık:

  • Karşı Mahallesi,
  • Zafer Mahallesi,
  • Kıbrıs Mahallesi,
  • Sultan Süleyman Mahallesi,
  • Hamidiye Mahallesi.

Eğer siz de Senirkent satılık müstakil ev arıyorsanız ilçede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.