/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Derbentcancel
Konyacancel

Konya Derbent Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Derbent Satılık Konut Arayanlara Rehber Bilgiler 

Derbent satılık konut mu arıyorsunuz? İlgili ilanlar EmlakJet aracılığı ile sizlerle. İlçedeki evlere bakarken de ilçe hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Derbent, Konya ilinin bir ilçesidir. Derbent Konya'ya 78 kilometre mesafede 1930 yılında kasaba, 1990 yılında ilçe olmuş küçük bir yerleşim birimidir. Yüzölçümü 300 km² olup, bunun yaklaşık 10 km² si sulanalabilir vaziyette olan toplam 156 km² lik alanı tarım arazisidir. Kalan kısmı ise yerleşim yerleri ile orman ve mera arazisidir. 

Derbent Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Tarihi

Osmanlı Döneminde, 'derbent' kelimesi teşkilat anlamında kullanılmıştır. Bu anlamda, dağlar üzerindeki geçitlerde ve boğazlarda kullanılan karakollara 'derbent' denilmiştir. Derbent, Selçuklular döneminde 'Eşrefoğulları Beyliği' sınırları içinde kalmıştır. Eşrefoğulları Beylik sınırları; Beyşehir ve Seydişehir'den sonra, Ilgın, Bolvadin ve Akşehir sınırlarını içine alır. Bozkır, Şarkîkaraağaç, Yalvaç, Gelendost, Kıreli, Doğanhisar ve hatta Çal gibi şehirler de zaman zaman beylik sınırlarına dâhil olmuştur. Derbent daha sonra, Osmanlı ve Karamanoğulları Devletleri arasında sık sık el değiştirmiştir. Karamanoğulları Beyliğinin sona ermesiyle birlikte Derbent kesin olarak Osmanlı Devleti'ne dahil olmuştur. 18. yüzyıla ait Osmanlı belgelerine göre, Derbent'in eski adı Tatlarhisarı'dır. Tatalrhisarı, Beyşehir sancağından sonra, 1729 yılına kadar, Akşehir Sancağı'nın Ilgın Kazası'na bağlı kalmıştır. Kuruluşu 1722 yılına dayanan Derbent Konya'nın Kuzey batısında küçük bir ilçedir. Derbent Farsça kökenli bir kelime olup, Der: Geçit, Bent: Tutmak gibi iki kısımdan ibarettir. Osmanlılar döneminde dağlar üzerinde, geçit yerlerinde ve boğazlarda karakol niteliğinde kurulmuş yerlere Derbent ve bu karakollarda görev yapan askerlere Derbentçi ismi verilmiştir. Derbent'in bulunduğu yer, konum itibarıyla Osmanlılar döneminde korunması gereken bir geçit yeri olduğu için sürekli olarak Derbentçiler tarafından korunmuş ve Derbentçiler burada konuşlandırılmış olup, ismini de buradan almış ve bu güne kadar taşımış 'Derbent' olarak devam etmiştir. Cumhuriyetin ilanından 1930 yılına kadar köy olan Derbent, bu tarihten itibaren Belediyelik olmuş, 09.05.1990 tarihinde T.B.M.M.'inde kabul edilip 20.05.1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3644 sayılı kanunla İlçe yapılmıştır. Derbent İlçesi kuruluş çalışmalarını tamamlayarak 09.08.1991 tarihinde fiilen hizmete başlamıştır. Siz de bu ilçeye taşınmayı düşünüyorsanız Derbent satılık ev ilanlarına listeleme sayfalarımız üzerinden kolayca göz atabilirsiniz.

Derbent Satılık Konut Fiyatları 

2019 EmlakJet bölge raporu verilerine göre ilçede bulunan konutların ortalama büyüklükleri 160 metrekare olarak karşımıza çıkar. Derbent satılık konut fiyatları 263.040 Türk Lirasıdır. Ortalama birim fiyat (metrekare başına düşen kira fiyatı) 1.644 Türk Lirasıdır. 

Bütçenizi ayarladıysanız ev bakmamanız için önünüzde hiçbir engel yok. EmlakJet sayesinde ev ilanlarına ulaşmak artık çok kolay ve çok hızlı. İsteklerinizi karşılayan ve bütçenize uygun evlere emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Konya Derbent ilanlarıyla ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.