Emlakjet

Konya Karapınar Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu
search
Karapınarcancel
Konyacancel

Karapınar Satılık Konut Düşünenler İçin İlçe Rehberi

Karapınar satılık konut bakanlar için arayış süreçlerini kolaylaştıracak, ilçenin coğrafi özelliklerinden iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı alanda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan ilçeyi daha yakından tanımış olacaksınız. Karapınar, ülkemizin hem İç Anadolu hem de Akdeniz Bölgesi’nde toprağı bulunan Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya, gelişmişlik endeksinde de ülkenin en çok kalkınmış yedinci yerleşimi olarak göze çarpmaktadır. Doğal ve tarihsel yapısı ile ön plana çıkan şehir, birçok ilçeden meydana gelmiştir. Karapınar ise kentin en gelişmiş on ikinci yerleşim birimidir. Kent nüfusunun yaklaşık olarak %2.26’sı burada ikamet etmektedir. Karapınar ilçesinden sonra Kadınhanı ve Sarayönü semtleri gelmektedir.

Karapınar Satılık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Bir bölgenin coğrafi özellikleri o ilçenin ekonomisi ve emlak piyasası üzerinde belirleyicidir. Bu nedenle Karapınar satılık ev tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız yazının ikinci bölümünde semtin coğrafi özelliklerine ve iklimine değindik. Karapınar ilçesinin toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 2670 kilometrekaredir. Semt bu hali ile şehrin en büyük yüzölçümüne sahip yerleşim birimlerinden biridir. İlçenin denizden yüksekliği, daha bilinen bir ifade ile rakımı yaklaşık olarak 990 metredir. İlçe kent merkezinden yaklaşık 94 kilometre uzakta ve kentin doğu yakasında yer almaktadır. İlçenin batısında Konya’nın Merkez ilçesi, Karatay ve Çumra, güneydoğusunda Ereğli ve Adana, güneyinde Karaman, kuzeyinde ise Aksaray ili yer almaktadır. Bir ova üzerine kurulmuş olan ilçe, oldukça eski bir yerleşim birimidir. Sulak arazinin bulunmadığı, dere ya da ırmağın akmadığı semt Türkiye’nin tek çöl toprağı olarak kabul edilmektedir. Semtte yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Ancak ilkbahar ve sonbahar aylarında 500 mm geçmeyen yağışlar görüşür. Karapınar satılık daire alacakların bu bilgileri göz önünde bulundurması iyi olacaktır.

Karapınar Satılık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre semtte ikamet edenlerin sayısı 49.766 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin %50.53’ü erkek, geriye kalan %49.47’si kadındır. Bu verilerden hareketle, ilçe nüfusunun cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağıldığını söyleyebiliriz. İlçenin popülasyonu 2010 yılından sonra sürekli olarak artmıştır. Bugün de artma eğilimi devam etmektedir. İlçedeki nüfusun artış hızı %0.32 civarındadır. Konya Karapınar satılık ev tercih edecekler için biz şehri meydana getiren mahalleleri gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıraladık. Kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz mahallede arayışlarınızı yoğunlaştırabilirsiniz:

 • Sandıklı Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Yeşilyurt Mahallesi
 • Adalet Mahallesi
 • Kayalı Mahallesi
 • Reşadiye Mahallesi
 • Fevzi Paşa Mahallesi
 • Zafer Mahallesi
 • Hotamış Mahallesi
 • Alaaddin Mahallesi
 • İpekçi Mahallesi
 • Fatih Mahallesi

Eğer Karapınar satılık konut düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Karapınar satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.