Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mazıdağıcancel
Mardincancel

Mardin Mazıdağı Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Mazıdağı Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Mazıdağı satılık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Mazıdağı ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Mazıdağı ilçesi, önceki zamanlarda Savur ve Derik ilçelerine bağlı olsa da 9 Haziran 1937 gününde ilçe olma statüsü elde etmiştir. İlçenin geçmişi oldukça zengindir. Bu tarihten kalan önemli eserler varlıklarını koruyabilmiştir. Bunların arasında Dermetinan Kalesi ve Pir Hattap Türbesi de yer almaktadır.

Mazıdağı Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Mazıdağı ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Mardin iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 869 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.030 metredir. Mardin şehrinin kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. Diyarbakır ile Mardin illerini birbirine bağlayan karayoluna 12 kilometre uzaklıktadır. İlçede ormanlık alan yeterli derecede mevcuttur. Mazı ve meşe ağaçları, bu ormanlık alanları oluşturan temel ağaç türleridir. Mardin il merkezine 47 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. Adını aldığı dağ dizisinin orta kısmındaki düzlük üzerine konuşlanmıştır. İlçeye neredeyse hiç yağış düşmediği zamanlarda Karaçay çok mühim bir yer kazanmaktadır. 

Mazıdağı Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Mazıdağı satılık ev arayan okuyucularımız için bölgeye tipik bir karasal iklim, Mazıdağı’nda da görülmektedir. Buna göre yaz ayları kurak ve sıcak geçerken kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Önemli geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık faaliyetleri bulunmaktadır. Buna ek olarak Mazıdağı’nın kuzeybatı yönüne doğru 17 kilometre uzaklıkta yer alan fosfat yatakları, 1976 senesinden beri işletildiği için ilçeye ayrı bir istihdam ve gelir imkanı getirmiştir. 

Mazıdağı Satılık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Mazıdağı ilçesinde toplam 35.757 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,79’u erkek olup geride kalan %49,21’ini de kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %2,91 olarak tespit edilmiştir. 

Mazıdağı ilçesinde toplam 53 adet mahalle bulunmaktadır. Mazıdağı satılık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Kayalar Mahallesi,
 • Poyraz Mahallesi,
 • Gündoğan Mahallesi,
 • Kocakent Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Evciler Mahallesi,
 • Sakızlı Mahallesi,
 • Şanlı Mahallesi,
 • Karaalani Mahallesi,
 • Balpınar Mahallesi,
 • Şenyuva Mahallesi.

Eğer siz de Mazıdağı sahibinden satılık müstakil ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Mardin Mazıdağı Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Mardin Mazıdağı Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Mardin Mazıdağı Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Anamur Göktaş Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Mersin Anamur Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Mersin Bozyazı Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Mersin Çamlıyayla Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Emlak Ofisinden Mersin Çamlıyayla Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.