/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mersincancel

Mersin Satılık Ev

araması için 5,434 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Mersin Satılık Konut Arayanlara Kent Rehberi

Mersin satılık konut tercihinde bulunmadan önce bu yazıyı muhakkak okumalısınız. Şehre dair tüm önemli bilgilere yer verdiğimiz yazıda, Mersin’in coğrafi özelliklerinden, nüfusuna, demografik yapısından emlak piyasasına değin birçok konuya değindik. Gelin Mersin’i birlikte daha yakından tanıyalım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz Bölgesi’nin Çukurova Bölümü’nde yer alan kent, 15.620 kilometrelik oldukça geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Türkiye topraklarının %2’sini kaplayan şehrin denizden yüksekliği 5 metredir. Kısacası, Mersin deniz seviyesine çok yakın kurulmuştur. Kentin doğusunda Adana, kuzeydoğusunda Niğde, kuzeybatısında karaman, kuzeyinde Konya, doğusunda Antalya illeri yer almaktadır. Kuzey kısmında yer alan Batı ve Orta Toroslar, kenti adeta Anadolu’nun iç kesimlerinden ayırır vaziyettedir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü şehirde, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağmurlu geçmektedir. 

 

Mersin Satılık Konut Düşünenlere Kentin Ekonomik Yapısı

Mersin satılık daire tercih edecekler, şehrin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Eski adı İçel olan Mersin, bir liman kentidir. Türkiye’nin Akdeniz’e açılan kapısı olan kentte, ticaret bir hayli gelişmiştir. Şehirde birçok ithalat ve ihracat firması yer almaktadır. Ayrıca bölgede sanayi de oldukça gelişmiştir. 2018 Yılı verilerine göre şehirde 433 sanayi tesisi ve atölyesi bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda bir turizm merkezidir.. Uzun kumsalları ve temiz denizi ile Mersin bir turizm kentidir. Bu özelliği sebebiyle hem yerli hem yabancı turist için önemli bir cazibe noktasıdır. Eğer turizm veya ticaret sektörlerinde faaliyet gösteriyorsanız, Mersinde satılık ev  seçiminiz oldukça isabetli olacaktır. 

 

Mersin Satılık Konut Bakanlara İlçe Bilgisi 

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre, Mersin’de 1.814.468 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %49.91’i erkek, geriye kalan %50.09’u ise kadındır. Kentin nüfus artış hızı %1.14’tür. Şehrin popülasyonu bir önceki yıla göre 20.537 kişilik bir artış göstermiştir. Bölgede kilometrekareye 116 kişi düşmektedir. Yenişehir ilçesinde ise bu sayı 1861’e ulaşmıştır. Bu sebeple sahibinden satılık daire mersin Yenişehir arayanlar rekabetin yüksek bir emlak piyasası ile karşılaşabilirler. Kent toplam on üç ilçe ve belediye, bu belediyelere bağlı 805 mahalleden oluşmaktadır. Mersin satılık ev düşünenler arayışlarını aşağıdaki ilçelerden birinde yoğunlaştırabilirler:

 

 • Tarsus
 • Toroslar
 • Akdeniz
 • Yenişehir
 • Mezitli
 • Erdemli
 • Silifke
 • Anamur
 • Mut
 • Bozyazı 

 

Mersin Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 140 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim kira ise 7 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Dolayısı ile Mersinde satılık ev arayışında olan bir kişinin yaklaşık 1043 Türk Lirası kira bedeli ödemeye hazır olması gerekmektedir. Ancak seçtiğiniz konut tipi ve evin lokasyonu bu fiyatı değiştirebilir. Örneğin Mersin satılık daire 2+1  sahibi olan bir kişi evini kiralayarak ortalama 850 Türk Lirası kazanabilmektedir. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir:

 

 • 1+1, 65 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 850 Türk Lirası 
 • 2+1, 110 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler  938 Türk Lirası
 • 3+1, 165 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 1044 Türk Lirası 
 • 4+1, 220 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 1509 Türk Lirası 

 

Eğer Mersin satılık konut arayışınızı mutlu bir şekilde tamamlamak isterseniz, kentte yer alan emlakçılara danışabilir veya  sahibinden satılık daire Mersin merkez  gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

8 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.