Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Rize Çamlıhemşin Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu
search
Çamlıhemşincancel
Rizecancel

Çamlıhemşin Satılık Konut Seçeceklere İlçe Rehberi

Çamlıhemşin satılık konut bakanlar için arayış süreçlerini kolaylaştıracak, ilçenin coğrafi özelliklerinden iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı alanda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Çamlıhemşin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize iline bağlı bir ilçedir. Eski ismi “Vica” olan “Vija” olarak da anılan ilçenin ismi “maden su, ılıca,kaplıca” anlamlarına gelmektedir. Cumhuriyet döneminde de “Vicealtı” olarak bilinen semt, 1957 yılında çıkarılan bir kanun ile bugünkü ismine ve statüsüne kavuşmuştur. İlçenin ve belediyenin kuruluşu 1960’larda tamamlanmıştır. On bir ilçeden meydana gelen Rize’nin en önemli yerleşim birimlerinden biri olan Çamlıhemşin’de kilometrekareye on altı kişi düşmektedir. İlçe nüfusunun büyük bir bölümü mevsimlik işçi olarak çalışmakta, kış aylarında çevre il ve ilçelere çalışmaya gitmektedir. 

Çamlıhemşin Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Çamlıhemşin satılık ev arayanlar için hazırladığımız yazının ikinci bölümünde semtin doğasına değineceğiz. Çamlıhemşin ilçesi, 885 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin ortalama rakımı ise yaklaşık olarak 350 metredir. Çamlıhemşin, Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin, İkizdere ve Yusufeli ilçeleri ile komşu vaziyettedir. Ayrıca, Rize’nin merkez ilçelerinden biri olan semt Doğu Karadeniz Bölümü’nin Fırtına Deresi Vadisi üzerine kurulmuştur. Kaçkar Dağları’nın üzerine kurulmuş olan semtte birçok krater gölü bulunmaktadır. Semtte yer alan Meterez Gölü, Yıldız Gölü, Dönen Gölü, Serincef Gölü ve Kara Göl önemli su kaynaklarındadır. Çamlıhemşin, engebeli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Semtte tipik bir Karadeniz iklimi görülmektedir. Yaz kış yağış alan ilçede en düşük sıcaklık, -7 derecedir. En yüksek sıcaklık ise 25 derecedir. İlçede günlük sıcaklık farkları azdır. Nem oranı ise %10 ile %90 arasında değişmektedir. Yaz aylarında ise daha çok yaylalara çıkılır. Bu nedenle Rize Çamlıhemşin satılık köy evi de tercih edebilirsiniz.

Çamlıhemşin Satılık Konut Arayanlara İlçenin Mahalleleri

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre semtte ikamet edenlerin sayısı 348.608 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin %49.95’i erkek, geriye kalan %50.05’i kadındır. Bu verilerden hareketle, ilçe nüfusunun cinsiyetlere oldukça dengeli dağılmıştır. İlçenin nüfusu 2010 yılından sonra sürekli artmıştır. Bu artış 2018 yılında daha da artmıştır. İlçedeki popülasyonun artış hızı %6 civarındadır. Semt mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Çamlıhemşin satılık daire düşünenler aşağıda nüfuslarına göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırarak, kendi işlerini kolaylaştırabilirler:

  • Merkez Mahallesi
  • Kaplıca Mahallesi
  • Konaklar Mahallesi
  • Aşağı Şimşirli Mahallesi
  • Yağmurlu Mahallesi
  • Kadıköy Mahallesi
  • Aşağı Çamlıca Mahallesi
  • Yukarı Çamlıca Mahallesi 
  • Kavak Mahallesi
  • Sırt Mahallesi

Eğer Çamlıhemşin satılık konut düşüncenizden eminseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Rize Çamlıhemşin satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Belki de aradığınız ev, bir tık uzağınızdadır! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

30 Eylül 2022

İstanbul emlak borsası kurulmalı

İstanbul emlak borsası kurulmalı

29 Eylül 2022

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

29 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

29 Eylül 2022

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

29 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.