/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Siirtcancel

Siirt Satılık Ev

araması için 13 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Siirt Satılık Konut Arayanlara İl Rehberi

Siirt satılık konut arayışınızda, yalnız değilsiniz. Kentin coğrafi özelliklerinden, ekonomik durumuna, ilçelerinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli bilgiye yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra Siirt’i daha yakından tanımış olacaksınız. Siirt, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kent, 6.182 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. Siirt, denizden 895 metre yüksekte kurulmuştur. Nüfusun %70’inin şehirlerde yaşadığı kentte, karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Kentin kuzey ve doğu kısmında, kış ayları çok daha çetin geçmekte ve karlı gün sayısı artmaktadır. Siirt’in ortalama yağış miktarı ise 757 mm olarak hesaplanmıştır. 

 

Siirt Satılık Konut Tercih Edeceklere Kentin Ekonomisi

Siirt satılık ev düşünenler, kentin ekonomik olanakları ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Siirt, bir tarım ve hayvancılık şehridir. Yerel halkın %65’i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bölgede özellikle buğday, arpa, pirinç, nohut, mercimek ve tütün üretilmektedir. Meyveciliğin de yaygın bir şekilde yapıldığı Siirt, Türkiye narının beşte birini tek başına üretmektedir. Ayrıca bölgede yetiştirilen ceviz, antepfıstığı, üzüm ve badem oldukça meşhurdur. Hayvancılığın da geliştiği ilde, yaylalar çok verimlidir. Bu sebeple sığır, koyun, kıl keçisi ve tiftik keçisi beslenir. Arıcılık da yaygın olarak yapılmaktadır.

 

Siirt Satılık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kentte toplam 331.670 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %70.7’si şehirlerde hayatını devam ettirmektedir. Kentteki nüfus artış hızı %2.24 olarak hesaplanmıştır. Bölgede kilometrekareye düşen kişi sayısı 58’dir. Bu sayı merkez ilçede yükselmektedir. Kent, yedi ilçe, on iki belediye ve belediyelere bağlı 63 mahalle ile 275 köyden oluşmaktadır. Nüfus artış hızının en yüksek olduğu yer Eruh, en düşük olduğu yer ise Şirvan’dır. Siirt satılık daire düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler :

 

  • Baykan
  • Eruh
  • Kurtalan
  • Merkez
  • Pervari
  • Şirvan
  • Tillo 

 

Siirt Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre kentteki ev sayısı 88.853’tür. Hane başına düşen kişi sayısı ise 4.6 ile Türkiye ortalamasının üstündedir. Kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 155 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 1.095 Türk Lirası’dır. Çok daha açık bir ifade ile , Siirt satılık ev tercihinde bulunacakların yaklaşık 169.725 Türk Lirası ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Ancak ev fiyatları seçilen konut tipine ve evin yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Örneğin,  kent merkezinde 3+1, 155 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 170.810 Türk Lirası’na satılırken, Siirt merkez satılık müstakil evler çok daha yüksek fiyattan alıcı bulabilmektedir. Eğer Siirt satılık konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek ve hayallerinizdeki eve kavuşmak isterseniz, bölgedeki emlakçılardan yardım isteyebilir veya  Siirt Doğukent sitesi satılık daire gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

20 Ekim 2021

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.