Emlakjet

Siirt Satılık Ev

araması için 19 ilan bulundu
search
Siirtcancel

Siirt Satılık Konut Arayanlara İl Rehberi

Siirt satılık konut arayışınızda, yalnız değilsiniz. Kentin coğrafi özelliklerinden, ekonomik durumuna, ilçelerinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli bilgiye yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra Siirt’i daha yakından tanımış olacaksınız. Siirt, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kent, 6.182 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. Siirt, denizden 895 metre yüksekte kurulmuştur. Nüfusun %70’inin şehirlerde yaşadığı kentte, karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Kentin kuzey ve doğu kısmında, kış ayları çok daha çetin geçmekte ve karlı gün sayısı artmaktadır. Siirt’in ortalama yağış miktarı ise 757 mm olarak hesaplanmıştır. 

 

Siirt Satılık Konut Tercih Edeceklere Kentin Ekonomisi

Siirt satılık ev düşünenler, kentin ekonomik olanakları ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Siirt, bir tarım ve hayvancılık şehridir. Yerel halkın %65’i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Bölgede özellikle buğday, arpa, pirinç, nohut, mercimek ve tütün üretilmektedir. Meyveciliğin de yaygın bir şekilde yapıldığı Siirt, Türkiye narının beşte birini tek başına üretmektedir. Ayrıca bölgede yetiştirilen ceviz, antepfıstığı, üzüm ve badem oldukça meşhurdur. Hayvancılığın da geliştiği ilde, yaylalar çok verimlidir. Bu sebeple sığır, koyun, kıl keçisi ve tiftik keçisi beslenir. Arıcılık da yaygın olarak yapılmaktadır.

 

Siirt Satılık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kentte toplam 331.670 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %70.7’si şehirlerde hayatını devam ettirmektedir. Kentteki nüfus artış hızı %2.24 olarak hesaplanmıştır. Bölgede kilometrekareye düşen kişi sayısı 58’dir. Bu sayı merkez ilçede yükselmektedir. Kent, yedi ilçe, on iki belediye ve belediyelere bağlı 63 mahalle ile 275 köyden oluşmaktadır. Nüfus artış hızının en yüksek olduğu yer Eruh, en düşük olduğu yer ise Şirvan’dır. Siirt satılık daire düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler :

 

  • Baykan
  • Eruh
  • Kurtalan
  • Merkez
  • Pervari
  • Şirvan
  • Tillo 

 

Siirt Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre kentteki ev sayısı 88.853’tür. Hane başına düşen kişi sayısı ise 4.6 ile Türkiye ortalamasının üstündedir. Kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 155 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 1.095 Türk Lirası’dır. Çok daha açık bir ifade ile , Siirt satılık ev tercihinde bulunacakların yaklaşık 169.725 Türk Lirası ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Ancak ev fiyatları seçilen konut tipine ve evin yer aldığı lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Örneğin,  kent merkezinde 3+1, 155 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 170.810 Türk Lirası’na satılırken, Siirt merkez satılık müstakil evler çok daha yüksek fiyattan alıcı bulabilmektedir. Eğer Siirt satılık konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek ve hayallerinizdeki eve kavuşmak isterseniz, bölgedeki emlakçılardan yardım isteyebilir veya  Siirt Doğukent sitesi satılık daire gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.