Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Sinop Satılık Ev

araması için 138 ilan bulundu
search
Sinopcancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Sinop Satılık Konut Arayışında Olanlara İl Rehberi

Sinop satılık konut tercihinde bulunmadan önce, kente dair mutlaka bilmeniz gerekenleri tek bir yazıda topladık. Şehrin ikliminden, coğrafyasına, ekonomisinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra kenti çok daha yakından tanımış olacaksınız.

 

Sinop, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ildir ve ülkemizin en kuzey noktasında yer almaktadır. Kent, 5.862 kilometrekarelik engebeli bir arazi üzerine kurulmuş vaziyettedir. Şehrin denizden yüksekliği ise sadece 32 metredir. Türkiye topraklarının yalnızca %0.8’ini kaplayan Sinop’un batısında Kastamonu, güneyinde Çorum, güneydoğusunda Samsun, kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. 175 kilometrelik uzun bir sahil şeridine sahip olan Sinop’ta tipik bir Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazların ılık, kışların ise oldukça serin ve yağışlı geçtiği bölgede, en çok yağış ilkbahar ve sonbahar aylarında düşmektedir. 

 

Sinop Satılık Konut Düşünenlere Şehrin Ekonomik Yapısı 

Sinop satılık daire tercih edeceklerin, kente dair dikkat ettiği bir başka nokta da şehrin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyeli olabilir. Sinop’ta tarıma elverişli arazi sayısı oldukça az olmasına rağmen, kent nüfusunun %80’ini  modern tarım yöntemlerini kullanarak geçimlerini buradan kazanırlar. İlin ekonomisi tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılığıa dayalıdır. Sinop, kendi meyve ve sebze ihtiyaçlarını karşılayabilen nadir şehirlerden biridir. Bölgede buğday, arpa, mısır, pirinç, fasulye, bezelye ve şekerpancarı yetiştirilmektedir. Kentte üretilen ceviz ve kestane diğer iç pazarlara da gönderilmektedir. Kıyı kesimlerde ise balıkçılık yapılmaktadır. Avlanan balıklar genelde hamsi, lüfer, mezgit, çinekop ve istavrittir. Kentin arazi yapısından dolayı, şehirde sanayi gelişmemiştir. Kereste ve tuğla-kiremit fabrikaları bulunmaktadır.

 

Sinop Satılık Konut İlçe Bilgisi 

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kentte yaşayan kişi sayısı 205.478’dir. Bu kişilerin %58.04’ü şehirlerde, geriye kalanı ise kırsal alanlarda yaşamaktadır. Bölgedeki yıllık nüfus artış oranı %0.66’dır. Kilometrekareye düşen kişi sayısı ise 36 olarak hesaplanmıştır. Merkez ilçede bu sayı 150’ye çıkmaktadır. Kent dokuz ilçe ve belediye, bu belediyelere bağlı 50 mahalle ile 465 köyden oluşmaktadır. Sinopta satılık evler  ise aşağıdaki ilçelere dağılmış durumdadır :

 

 • Ayancık
 • Boyabat
 • Dikmen
 • Durağan
 • Erfelek
 • Gerze
 • Merkez
 • Saraydüzü
 • Türkeli 

 

Tercih etmeyi düşündüğünüz konut tipinin, lokasyonu belirleyebileceğini de unutmamalısınız. Örneğin Sinop satılık müstakil ev düşününlerin merkez dışındaki ilçelere bakması gerekirken, Sinop Toki satılık daire seçeceklerin arayışlarını merkezde yoğunlaştırması şanslarını arttıracaktır.

 

Sinop Satılık Konut Fiyat Bilgsi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre kentteki evlerin ortalama kullanım alanı 120 metrekaredir. Metrekare başına düşen ortalama birim fiyat ise 2.007 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Bir başka deyişle, Sinop satılık ev tercih edeceklerin yaklaşık 240.850 Türk Lirasını gözden çıkarması gerekmektedir. Bölgeden satın alacağınız bir evin ortalama geri dönüşü ise 21 yıl içinde tamamlanmaktadır.  Sinopta satılık evler konut tipine göre aşağıdaki fiyatlardan alıcı bulmaktadır : 

 

 • 1+1, 65 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 154.700 Türk Lirası
 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 196.400 Türk Lirası 
 • 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 265.850  Türk Lirası 
 • 4+1, 152  metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 279.376 Türk Lirası

 

Eğer Sinop satılık konut arayışınızı bir adım ileriye taşımak isterseniz, bölgedeki emlakçılardan danışmanlık satın alabilir veya  Sinop Aşıklar Caddesi satılık daire gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.