Emlakjet

Van Satılık Ev

araması için 587 ilan bulundu
search
Vancancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Van Satılık Konut Arayışındakiler İçin Kent Rehberi

Van satılık konut düşünenler için kente dair tüm önemli bilgileri, bir yazıda sizler için topladık. Bir ev satın almadan önce, muhakkak bu yazıyı okumalısınız. Türkiye’nin en kalabalık on dokuzuncu şehri olan Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kent, aynı zamanda bölgenin en kalabalık ili olma ünvanına sahiptir. Şehrin kuzeyinde Ağrı, batısında Bitlis, güneybatısında Siirt, güneyden Hakkari, doğudan ise İran ile komşudur. Anadolu Yarımadası’nın en büyük kapalı havzası olan Van Gölü, kent topraklarının verimli hale gelmesini sağlamaktadır. Şehir, 21.334 kilometrekarelik çok geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı ise 1.725 metredir. Bu rakam, Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. 

 

Van Satılık Konut Düşünenlere Kentin Kısa Tarihi

Van satılık daire tercihinde bulunmadan önce kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. 2012 yılında çıkan bir kanun ile büyükşehir belediyesi olarak yeniden yapılanan il idaresi, 2014 yerel seçimlerinin ardından çalışmalara başlamıştır. Kentin tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar, şehrin MÖ.7000’li yıllarda kurulduğunu göstermektedir. Bugün bilinen anlamdaki kent yerleşimi, Urartu Devleti döneminde yapılmıştır. Büyük İskender tarafından da fethedilen şehirde, Persler, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılar hüküm sürmüştür. 11.yüzyıldan itibaren kente yerleşen Türkler, bölgenin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamışlardır. Etnik çeşitliliğinin yüksek olduğu şehirde, Ermeniler, Türkler, Kürtler ve Araplar birlikte yaşamıştır. I.Dünya Savaşı sırasında Rus istilasına uğrayan kent, Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde stratejik bir öneme sahip olmuştur.

 

Van Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Bilgisi

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre, Van’ın nüfusu 1.123.784 kişiye ulaşmıştır. Şehirde yaşayan insanların %51.12’si erkek, geriye kalan %48.88’i kadındır. Kent nüfusu bir yılda 16.983 artmıştır. İlde kilometrekareye düşen insan sayısı ise 53’tür. Bu rakam, İpekyolu ilçesinde 327’ye ulaşmaktadır. Van, on üç ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyelerden oluşmaktadır. Şehirde toplam 690 mahalle bulunmaktadır. Van satılık ev almayı düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini tercih edebilirler: 

 

 • Bahçesaray
 • Başkale
 • Çaldıran
 • Çatak
 • Edremit
 • Erciş
 • Gevaş
 • Gürcüpınar
 • İpekyolu
 • Muradiye
 • Özalp
 • Tuşba

 

Hayalinizdeki konut tipine, hemen her ilçede ulaşamayabilirsiniz. Örneğin eğer Van’da satılık müstakil ev bakıyorsanız, merkez ilçe olan İpekyolu dışında aramalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz.

 

Van Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, Van’da 313.788 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı 5.4 ile Türkiye ortalamasının üstündedir. Van’da satılık daireler ortalama 156 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 1.447 Türk Lirası’dır. Van satılık daire tercih edecek bir kişinin yaklaşık 225.732 Türk Lirası ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Ancak bu bir ortalama rakamdır ve konut tipi ile konutun yer aldığı lokasyon ev bedelini değiştirebilir.  Eğer bütçenizi daha düşük tutmak isterseniz Van satılık daire toki seçeneğini de düşünebilirsiniz. Konut tipine göre ev bedelleri aşağıdaki gibidir: 

 

 • 1+1, 60 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 99.960 Türk Lirası 
 • 2+1, 105 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 150.225  Türk Lirası
 • 3+1, 165 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 228.855 Türk Lirası 
 • 4+1, 224 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 319.872 Türk Lirası 

 

Eğer Van satılık konut arayışınızı mutlu sona ulaştırmak isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan danışmanlık satın alabilir veya sahibinden satılık daire Van İpekyolu gibi ilanların yer aldığı listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.