/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Akyurtcancel

Ankara Akyurt Kiralık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Ankara Akyurt Kiralık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Ankara Akyurt kiralık konut arayışınızda, yalnız değilsiniz.  EmlakJet ailesi olarak, ev arama süresinde kafanızın çok karıştığını, nereden başlamanız gerektiğini bir türlü bilemediğinizi biliyoruz. Bu sebeple, Akyurt İlçesine dair işinize yarayacağını düşündüğümüz tüm önemli bilgileri bu başlık altında derledik. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara ili toplamda 25 farklı ilçeye ev sahipliği yapmaktır. Bu ilçelerin 15’i büyükşehir ilçeleri olarak geçmektedir ve Akyurt da bu ilçelerden biridir ve Çankırı, Kastamonu ve Sinop’u Ankara’ya bağlayan karayolu üzerinde kurulmuştur. Başkentin merkezine yalnızca 32 kilometre uzakta yer aldığından, vatandaşların Ankara Akyurt kiralık konut talebi her daim yüksek olmuştur.

 

Akyurt Kiralık Konut Alacaklar İçin İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

 

 • Geniş ve düzlük bir arazi içerisinde yer alan Akyurt ilçesinin kuzeyinde Çubuk, doğusunda Kalecik, batısında Pursaklar, güneybatısında ise Elmadağ ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin tarihi çok eskidir. Bölgeden Yontma Taş Devri’nden kalan tarihi eserler çıkarılmıştır.
 • İlçenin yüz ölçümü, 258 kilometre kare olup, etrafı yüksekliği neredeyse 2000 metreyi bulan dağlar ile çevrilidir.
 • 2018 TÜİK Verilerine göre ilçe nüfusu 30.000’i aşmıştır. Nüfus artış hızı ise, %4.19 ile ortalamanın üzerindedir.
 • İstihdam olanaklarının geliştiği ilçede, 390’a yakın sanayi kuruluşu faaliyet göstermektedir. Bu durum, Akyurt kiralık daire arayışının günden güne artmasına neden olmaktadır.

 

Ankara Akyurt Kiralık Konut Arayanlar İçin Mahalle Bilgisi

Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden biri olan Akyurt’a bağlı yirmi altı farklı mahalle vardır. Bu mahallelerin altısı, merkezde bulunmaktadır. İlçe merkezinde 25 kilometre uzakta yer alan Elecik Mahallesi ise, Akyurt’un merkeze en uzak yerleşimidir.  Akyurt merkez kiralık daire arayanlar için, merkezde yer alan mahallelerin bilgileri şu şekildedir:

 

 • 13.139 nüfusu ile Yıldırım Mahallesi
 • 4.583 nüfusu ile Yeşiltepe Mahallesi
 • 4.200 nüfusu ile Beyazıt Mahallesi
 • 1.542 nüfusu ile Atatürk Mahallesi
 • 622 nüfusu ile Galaba Mahallesi
 • 514 nüfusu ile Timurhan Mahallesi

 

İlçedeki Eğitim ve Sağlık Hizmetlerinin Durumu

Yaşamımızı devam ettirmek istediğimiz ilin veya ilçenin sahip olduğu olanaklar, bir ev satın almadan ya da kiralamadan önce büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, Ankara Akyurt kiralık konut tercih edecek kişilerin, ilçedeki eğitim ve sağlık hizmetlerinin durumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Akyurt, eğitim ve sağlık olanaklarının geliştiği bir ilçe olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçede 29 devlet okulu ve biri tam teşekküllü devlet hastanesi olmak üzere iki adet sağlık merkezi bulunmaktadır. Ayrıca, Gazi Üniversitesinin bir yerleşkesi de bu ilçede bulunmaktadır. 2006 yılından beri Akyurt’ta eğitim hayatına devam eden Atatürk Meslek Yüksekokulu, ilçenin ekonomik gelişimine pozitif yönde katkıda bulunmuştur.

 

Ankara Akyurt Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporları’ndan alınan verilere göre, ilçede 17.987 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise, 3,68 olarak belirlenmiştir. Hareketli bir emlak piyasasına sahip olan ilçede, 125 metrekarelik kullanım alanına sahip bir konutun ortalama kirası 510  Türk Lirası olarak saptanmıştır. Bu verilerden hareketle, metrekare başına ödenen kira 4 Türk Lirası’dır. Ankara Akyurt sahibinden kiralık daire arayışı içerisinde olan kişilerin ise bütçelerini, konut tipi baz alınarak belirlenmiş kira bedellerine göre ayarlamaları gerekmektedir. Kira bedelleri ise aşağıdaki gibi farklılık göstermektedir:

 

 • 2+1, 98 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 468 Türk Lirası
 • 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 504 Türk Lirası
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Akyurt Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.