/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ayvalıkcancel

Balıkesir Ayvalık Kiralık Ev

araması için 22 ilan bulundu

Ayvalık Kiralık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Ayvalık kiralık konut düşünenler için, işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Gelin, Balıkesir’in şirin ve güzel ilçesi Ayvalık’ı birlikte daha yakından tanıyalım. Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir ilinin Ege Bölgesi kısmında kalan toprakları üzerine kurulmuş bir sahil kentidir. İlçe, 265 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine kurulmuştur ve rakımı, daha açık bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 10 metredir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık, yaz aylarında kalabalıklaşırken kış aylarında yalnızca sürekli ikamet edenler kalmaktadır. Yaz aylarında özellikle Ayvalık günlük kiralık ev tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ilçe, turizm potansiyeli, doğal güzellikleri ve sahip olduğu köklü geçmiş ile ülkemizin en önemli ilçelerinden biridir.

Ayvalık Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Ayvalık kiralık konut tercih etmeyi düşünenler için, ilçeyi daha yakından tanımaları için hazırladığımız bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Ayvalık, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır ve Yunanistan’ın Midilli adası ile karşılıklıdır. Ayvalık adaları adı verilen bir takımadalara sahiptir.Bu adalardan en çok bilinenleri Kaşık, Poyraz, Kamış, Büyükkuruada ve Güvercinada’dır. İlçe kuzeydoğusunda Balıkesir’in Gömeç, güneyinde İzmir’e bağlı Dikili ve Bergama ilçeleri ile komşudur. Batı hattında ise Ege Denizi ile kavuşmaktadır. Dağların kıyıya dik uzanması nedeniye ile bölgedeki sahiller girintili çıkıntılıdır. Bu durum burunların ve koyların oluşmasına neden olmuştur. 34 kilometrelik sahili ile Ayvalık, tam bir turizm cennetidir. İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Ayvalık Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomisi, o yerin yerleşiminden emlak piyasasına kadar birçok farklı konuya yön vermektedir. Bu sebeple Ayvalık kiralık daire arayanların muhakkak semtin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayvalık’taki en temel ekonomik faaliyet turizmdir. Bacası sanayi olarak adlandırılan turizm faaliyetleri ile ilçe kalkınmıştır. Uzun sahil şeridi, parlak kumsalları ve berrak denizi ile Ayvalık hem yabancı hem de yerli turistin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Ayrıca semtte yer alan Şeytan Sofrası gibi doğal güzellikler, bölgenin önemini arttırmaktadır. Sarımsaklı Plajı ve Alibey Adası bu açıdan oldukça önemli lokasyonlardır. Kış aylarında ise yerel halkın önemli bir bölümü tarım ile uğraşmaktadır. İlçede en çok zeytin, pamuk ve mandalina yetiştirilmektedir. Turfanda sebzecilik ve seracılıkta gelişmektedir. Eğer kendi besinlerinizi yetiştirdiğiniz, doğa ile iç içe bir hayat istiyorsanız Ayvalık kiralık müstakil ev düşünebilirsiniz.

Ayvalık Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografik Durumu

Ayvalık’ın nüfusu, 01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’na göre 71.063’e ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %50.66’sı kadın, %49.34’ü ise erkektir.İlçenin nüfusu 2007 yılından beri sürekli olarak artmaktadır. 2018 yılına gelindiğinde popülasyonun artış hızı %3.24’e ulaşmıştır. Nüfusun neredeyse yarısı kent merkezinde yaşamaktadır ve ilçe Türkiye’nin en kalabalık 202. yerleşim birimidir. Ayvalık kiralık ev arayanlar ilçenin en gelişmiş on mahallesinden bir veya birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Altınova Mahallesi

 • Küçükköy Mahallesi

 • 150 Evler Mahallesi

 • Ali Çetinkaya Mahallesi

 • Yeni Mahalle

 • Sefa Çamlık Mahallesi

 • Mithatpaşa Mahallesi

 • Sahil Kent Mahallesi

 • Namık Kemal Mahallesi

 • Fethiye Mahallesi

 • Kazım Karabekir Mahallesi

Eğer Ayvalık kiralık konut düşüncenizden eminseniz ilçedeki emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Ayvalık kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret ederek, hayallerinizdeki eve bir an önce kavuşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Ayvalık Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.