/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Batmancancel

Batman Kiralık Ev

araması için 5 ilan bulundu

Batman Kiralık Konut Arayışında Olanlara İl Rehberi

Batman kiralık konut tercih edecekler için kente dair tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra şehrin coğrafi konumundan, emlak piyasasına değin birçok farklı alanda bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman kenti, 4.654 kilometrekarelik geniş ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur.  Şehrin denizden yüksekliği 550 metre olarak ölçülmüştür. 1990’lı yıllardan sonra hızlı bir gelişim gösteren kent, 16 Mayıs 1990 tarihinde çıkan kanunda, Türkiye’nin 72. İli haline gelmiştir. Beşiri Kozluk ve Sason ilçelerini Siirt’ten, Hasankeyf ve Gerçüş ilçelerini ise Mardin’den alan Batman bugün Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en hızlı kalkınan illerinden bir tanesi olarak göze çarpmaktadır.

 

Batman Kiralık Konut Tercih Edeceklere Kentin Kısa Tarihi

Batman da kiralık daire arayışınız aktif bir şekilde devam ediyorsa, kentin çok eskilere dayanan köklü geçmişinden muhakkak haberdar olmalısınız.  Zira Batman’ın tarihi, yazıyı bulan büyük uygarlık Sümerlere kadar dayanmaktadır. İluh Tepesi’nin bulunduğu alanda bir Sümer yerleşimi olduğu bölgede yapılan arkeolojik kazılar ile anlaşılmıştır. Bugün bir bataklık görüntüsüne sahip olan İluh Tepesi, doğal değil, yapaydır. Yani insan eli ile yapılmıştır. Dolayısı ile bölgede, yer altına gömülmüş birçok antik şehir olduğuna inanılmaktadır. Kentin de ismini bu özelliğinden aldığı düşünülmektedir. Daha net bir ifade ile Batman ili adını “batan” kentlerden almıştır. 1940 yılında bölgede bulunan petrol ise, şehir tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilir.

 

Batman Kiralık Konut Düşünenlere Kentin Ekonomik Durumu

Kentin sahip olduğu ekonomik durum doğrudan sahip olduğu istihdam potansiyelini ve hizmetlerin kalitesini belirlemektedir.  Batman kiralık ev düşünenler, kalkınma hızı yüksek ancak henüz tam anlamıyla özünde bulundurduğu potansiyeli gerçekleştirememiş bir şehir ile karşılaşacaklardır. Zira Batman’da temel geçim kaynağı genellikle tarım ve hayvancılık üzerinedir. Şehir merkezinde, hizmet sektörü gelişmiştir. Özellikle ticaret merkezleri, sağlık hizmetleri ve emlak piyasası buralarda canlıdır. Valilikten alınan bilgiye göre, şehirde iş olanakları çok olmasına rağmen vasıflı eleman sayısı bir hayli azdır. Son olarak kentte, yeni yeni tarıma dayalı sanayi tesisleri ve atölyeleri kurulmaya başlanmıştır. Kent, böylece Gaziantep ve Diyarbakır’a olan ekonomik bağımlılığını bir nebze azaltmış görünmektedir.

 

Batman Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, kentte toplam 156.809 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 4,59 ile Türkiye ortalamasının bir hayli üstündedir. Batman kiralık daire tercih edeceklerin, ortalama 130 metrekare kullanım alanına sahip bir konuta 701 Türk Lirası kira ödemeleri gerekmektedir. Bir başka deyişle, metrekare başına düşen kira bedeli 5 Türk Lirası’dır. Ancak konut tipi ve evin yer aldığı lokasyon, kira bedelini değiştirebilmektedir. Örneğin Batman Şafak mahallesinde kiralık daireler 642 Türk Lirası kira bedeline sahip iken, merkezden uzaklaştıkça bu fiyat düşmektedir. Bu sebeple Batman’da ucuz kiralık evler düşünen kişilerin arayışlarını merkez dışına yoğunlaştırmaları onlar için yararlı olabilir. Konut tipinin de fiyat üzerinde etkili olduğunu söylemiştik. Mesela Batmanda kiralık daire 3+1 fiyatları ortalama 728 Türk Lirası iken, 2+1 dairelerin kira bedelleri 686 Türk Lirası’dır. Eğer Batman Kiralık Konut arayışınızı mutlu sona kavuşturmak isterseniz, size en yakın emlakçıya danışabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Batman Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.