/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Karataycancel

Konya Karatay Kiralık Ev

araması için 43 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Karatay Kiralık Konut Bakanlara Semt Rehberi 

Karatay kiralık konut düşünenler için bir yazı hazırladık. Yazıda semti daha yakından tanımanızı sağlayacak birçok konuya yer verdik. Yazının sonunda semti daha iyi tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Karatay, Konya iline bağlı otuz bir yerleşim biriminden yalnızca bir tanesidir. Konya, ülkemizin en gelişmiş yedinci ili olmakla beraber, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük kentidir.  1987 yılında çıkan 3399 numaralı kanunla büyükşehir statüsüne kavuşan ilin birçok yerleşimi de ilçe haline getirilmiştir. Karatay da bu semtlerden biridir. Şehrin yüzölçümü bakımından en büyük semti olan Karatay, 2780 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 1015 metredir. Çok eski bir yerleşim birimi olan semt, Konya kent merkezinden yaklaşık doksan kilometre mesafede bulunmaktadır. İlçede bilinen ilk yerleşim Konya Merkez’den önce başlamıştır. Prehistorik çağlarda başlayan yerleşim bugüne kadar sürmüştür. 

Karatay Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Ekonomisi 

Karatay kiralık ev tercih edecekler için hazırladığımız yazının ikinci bölümünde semtin ekonomisine değinmeyi uygun bulduk. Zira bir bölgenin ekonomisi, o il veya ilçenin emlak piyasası hakkında birçok fikir vermektedir. İlçede yaşayanların temel geçim kaynağı tarımdır. Yerel halkın büyük bir bölümü bu ekonomik faaliyetten geçimini sağlamaktadır. İlçede en çok şeker pancarı, arpa, buğday, ayçiçeği yetiştirilmektedir. Özellikle şeker pancarı üretimi çok önemlidir. İlçede bunun dışında hayvancılık faaliyetleri de gelişmiştir. Özellikle küçükbaş hayvancılık yaygındır. Tarımla uğraşan ailelerin büyük bir bölümü koyun, keçi ve tiftik keçisi de yetiştirilmektedir. Bölgede küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri de bulunmaktadır. Bu tesisler genellikle tarımsal ürünleri işlemekte ve piyasaya sürmektedir. Semt merkezinde ticari faaliyetler yoğunlaşmıştır. Burada her türlü gıdanın ve benzeri ürünün ticareti yapılabilmektedir. Karatay kiralık daire tercih etmeyi düşünenlerin bu ekonomik faaliyetlerin ilçenin hangi bölgelerinde yoğunlaştığını bilmesinde yarar vardır.

Karatay Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 323.659 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 162.432’sı erkek, geriye kalan 161.227’si ise kadındır. İlçede her iki cinsiyetten de dengeli bir şekilde vardır. 1987 yılında çıkan bir kanun ile kurulan ilçenin nüfusu 2007 yılından beri düzenli aralıklarla artmıştır. Bugün de bu artış devam etmektedir. Popülasyonun artış hızı ise yaklaşık %2.24’tür. İlçe, seksen iki mahalleden oluşmuştur. Köy veya köy altı yerleşimi ise bulunmamaktadır. Konya Karatay kiralık ev tercih etmek isteyenlerin işini kolaylaştırmak adına biz bu mahallelerden bazılarını gelişmişliklerine göre sıraladık:

 • Akabe Mahallesi 
 • Ulubatlı Hasan Mahallesi
 • Fetih Mahallesi
 • Çatalhüyük Mahallesi
 • Karakulak Mahallesi
 • Doğuş Mahallesi
 • Karaaslandede Mahallesi
 • Büyük Sinan Mahallesi
 • Gaziosmanpaşa Mahallesi
 • Erenler Mahallesi
 • Fevzi Çakmak Mahallesi
 • Hacı Yusuf Mescit Mahallesi

Eğer Karatay kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Karatay kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Unutmayın, ev arayışınızda EmlakJet daima yanınızda! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Karatay Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.