/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yunakcancel

Konya Yunak Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Yunak Kiralık Konut Arayışı İçerisinde Olanlara Semt Rehberi 

Yunak kiralık konut arayanlar için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Yazının sonunda semtin coğrafi özelliklerinden iklimine, ekonomisinden mahallelerine kadar birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Yunak, Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Konya, otuz bir ilçeden meydana gelmiştir ve Yunak ise kentin en gelişmiş on altıncı yerleşim birimidir. Semtte ikamet edenler kent nüfusunun yaklaşık olarak %1.05’ine denk gelmektedir. Yunak ilçesi, İç Anadolu Bölgesi2nde yer almaktadır. semtin doğusunda Cihanbeyli ve Kadınhanı, güneyinde ise Tuzlukçu ve Ilgın, kuzeyinde ise Çeltik ilçesi yer almaktadır. Semt aynı zamanda batıda Afyon’un Emirdağ, kuzeydoğusunda ise Ankara’ya bağlı Polatlı ve Haymana ilçeleri ile de komşudur. İlçe, 2080 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Semtin denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 110 metredir. 1953 yılında ilçe statüsüne kavuşmuş olan  semt kent merkezinden yaklaşık olarak 190 kilometre uzakta yer almaktadır.

Yunak Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi, o ilçede kimlerin ve nasıl yaşadığı hakkında da bilgi verir. Bir bölgeye yerleşmeden önce o il veya ilçenin tarihi hakkında fikir sahibi olursanız, kendinizi o bölgeye daha çok ait hissedersiniz. Yunak kiralık ev arayanların bu nedenle ilçenin tarihini bilmeleri gerekmektedir. Yunak ilçesi tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önceki çağlarda başlamıştır. Semtte Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler ve Romalılar yaşamıştır. Bizans kültürünün izlerine de hala rastlanmaktadır. İlçenin ismi konusunda çok çeşitli rivayetlerde bulunmaktadır. Yunak, eski Türkçe’de “yıkanma” anlamına gelmektedir. İlçeden geçen Karataş deresinde çamaşır ve hayvanlarını yıkayanların semte bu ismi verdiği düşünülmektedir. Bir başka rivayete göre ise semtte yetiştirilen ak yünlü koyunlar “Yün Ak” olarak adlandırılmıştır. Bu isim zamanla Yunak’a dönüşmüştür. Başka yerleşim birimlerinden gelerek Yunak kiralık daire arayışı içerisine girenlerin bu bilgileri önemsemesi gerekmektedir.

Yunak Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Nüfus Bilgisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre ilçede 23.093 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %49.95’i erkek, geriye kalanı ise kadındır. İlçe, 1953 yılında kurulmuştur..Semtin nüfusu 2007-2017 yılları arasında azalmıştır. 2018 yılında ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı %5.55 olarak hesaplanmıştır. İlçe birçok mahalleden oluşmuştur. Köy veya köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Biz bu mahalleleri Konya Yunak kiralık daire tercih etmeyi düşünenler için aşağıdaki gibi sıraladık:

 • Kuzuören Mahallesi ( 1844 kişilik nüfusu ile semtin en büyük yerleşim birimidir. )
 • Eşme Mahallesi
 • Yeni Mahalle
 • Selçuk Mahallesi
 • Fatih Mahallesi
 • Karataş Mahallesi
 • Saray Mahallesi
 • Koçyazı Mahallesi
 • Kıllar Mahallesi
 • Piribeyli Mahallesi
 • Sülüklü Mahallesi
 • Turgut Mahallesi

Eğer Yunak kiralık konut düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Yunak kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Yunak Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.