/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sivascancel

Sivas Kiralık Ev

araması için 68 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Sivas Kiralık Konut Arayanlar İçin İl Hakkında Genel Bilgiler

Yeni bir ev arayışında olanlar için Emlakjet.com yaşayacağınız ya da yaşamak istediğiniz şehir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız için yardımcı olacak rehber hazırlıyor. Sivas kiralık konut arayanlar için şehir hakkında genel bilgiler, nüfusu, idari yapısı, iklimi, ulaşımı ve konut kira fiyatlarını öğrenebileceğiniz içeriğimiz sizlerle buluşuyor.

 

Sivas, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan tarihi İpek Yolu’nun kesiştiği yerde konumlanmaktadır. 1919’da Sivas Kongresi ile Milli Mücadele Döneminde ve Türkiye tarihinde büyük öneme sahip olması ile bilinmektedir. Şehrin adlandırılışı ‘Sebastia’ sözcüğünün zamanla türkçeleşerek evrim geçirmesiyle oluşmuştur. Sivas kiralık daire arayanlar için çevresinde bulunan diğer iller;

 

  • Kuzeyden Giresun, Ordu ve Tokat,
  • Güneyden Malatya, Kayseri, Kahramanmaraş,
  • Batıdan Yozgat,
  • Doğudan Erzincan illeri ile çevrilidir.

 

İlin toplam yüzölçümü 28,488 kilometrekare, rakımı 1.280 metredir. İl plaka kodu 58, il telefon alan kodu 346’dır. İlin iklimsel özellikleri karasal iklim özellikleri taşır. Yaz mevsimi çok sıcak, kurak ve aynı zamanda oldukça kısadır. Kış mevsimi şse soğuk uzun ve kar yağışlıdır. Sivas ili İç Anadolu Bölgesi’nin en soğuk ilidir. Dolayısıyla bölgede aranan en çok ilanlardan biri de Sivas sobalı kiralık daireler olmuştur, incelemek için listeleme sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Sivas Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin İdari Yapısı

2018 yılı verilerine göre nüfusu 646.608 kişidir. 323.575 erkek ve 323.033 kadından oluşan nüfusun yüzde 75,09’u şehirlerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu bakımından kilometrekareye 23 kişi düşmektedir. 2019 yılı TÜİK verilerine göre Sivas’ın idari yapısını; 17 ilçe, 24 belediye, 252 mahalle ve 1.233 adet köy oluşturmaktadır. Sivas kiralık konut tercihi yapabileceğiniz ilçeleri; Sivas Merkez İlçesi, Suşehri, Zara, Gemerek, Şarkışla, Yıldızeli, Kangal, Ulaş, Gürün, Hafik, Altınyayla, İmranlı, Koyulhisar, Divriği, Doğanşar, Gölova, Akıncılar. En çok aranan ilanlardan biri olan Sivas Alibaba Mahallesi kiralık daireler için listeleme sayfamızda ilçe filtrelemesinde Merkez ilçesini seçerek detaylıca ilanları inceleyebilirsiniz. 

 

Sivas Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin Konut Kira Piyasası

Türkiye’nin tarih kokan şehirlerinden bii olan Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi ile öğrencilerin oldukça fazla olduğu bir şehirdir. Büyük şehir olmamakla birlikte sıcak ve samimi bir kentleşme mevcuttur. Günlük hayatta ucuz yaşam koşulları ile yaşanması kolay illerimizdendir. Genel mimari yapısında Sivas’a özgü olarak evlerin dış cephe görünümlerinde farklı taş motiflerine rastlanır. Dış güzellik unsurlarına büyük önem verilmekte ve şehrin estetik zevkini ortaya koymaktadır.

 

Sivas kiralık konut arayanlar için konut piyasasında 2019 yılı Mart ayı Emlakjet Bölge Raporu verilerine göre toplam 302.918 adet konut, 33.328 adet iş yeri bulunmaktadır. Bu konutların kiralamasında ortalama alanı 125 metrekare, ortalama birim kira fiyatı ise 6 TL olarak hesaplanmıştır. Konut tipine göre ortalama kira fiyatları şu şekildedir;

 

  • 1+1 50 metrekarelik daire kira fiyatı 871 TL,
  • 2+1 100 metrekarelik daire kira fiyatı 686 TL,
  • 3+1 130 metrekarelik daire kira fiyatı 748 TL,
  • 4+1 170 metrekarelik daire kira fiyatı 1.008 TL,
  • 5+1 220 metrekarelik daire kira fiyatı 1.049 TL’dir. 

 

Şehir merkezinde veya diğer ilçelerinde çok daha uygun konut kira fiyatları bulunmaktadır. En çok tercih edilen ilanlardan olan Sivas kiralık daire 350 TL civarında bir fiyat isteyenler listeleme sayfamızda fiyat filtreleme sistemimizden faydalanabilir. 

 

Sivas Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin Ulaşımı

Sivas ili şehir içi ulaşımında belediye otobüs hizmetleri, minibüs ve taksiler olmak üzere üç farklı seçenek bulunmaktadır. Otobüslerde Kent kart kullanılmakta ve öğrenci bileti 1,50 TL, tam bilet 2 TL’dir. Merkez ilçesinde tarihi ve turistik mekanlar birbirlerine oldukça yakın ve yürüme mesafesinde bulunmakta olduğu için şehrin ana caddelerinde dolaşmak yeterli gelmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin bu bölgelerde en çok tercih ettiği Sivas’ta öğrenciye eşyalı kiralık daire ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İlçeler arası ulaşım için semt garajları bulunmakta ve buradan kalkan otobüsler ile günlük olarak ulaşım sağlanabilmektedir. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti:  Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.