/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çınarcancel

Diyarbakır Çınar Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Çınar Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Çınar satılık daire arıyorsanız sizin de konut arayan herkes gibi seçtiğiniz ilçe ya da bölge hakkında daha önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Konut arama sürecinizde daha emin adımlar ile ilerleyebilmeniz adına, bu yazımızda Çınar ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi özellikleri ve nüfus karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanıtacak bilgilere yer vermeye çalıştık.

Çınar Satılık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri 

Öncelikle Çınar ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Diyarbakır ile Mardin illeri arasında bulunmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.952 km2 olup denizden yüksekliği de 680 metre olarak ölçülmüştür. İlçenin etrafında yer alan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzeybatı tarafında Diyarbakır il merkezi bulunmaktadır. 
 • İlçenin batı tarafında Şanlıurfa iline bağlı olan Siverek ve Viranşehir ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin güney ve güneybatı taraflarında Mardin iline bağlı olan Mazıdağı ve Derik ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu tarafında ise Mardin iline bağlı olan Savur ilçesi ve Diyarbakır iline bağlı olan Bismil ilçesi bulunmaktadır.

Çınar Satılık Daire Bakan Kişiler için Bölgenin İklimi ve Ekonomik Durumu

İlçe genelinde karasal iklimin egemen olduğu görülmektedir. Bu neden ile yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 400 m3'tür. Bir bölgenin iklim özellikleri, o bölgede yaşayan insanların geçinme kaynaklarını oldukça etkilemektedir. Benzer bir şekilde, tarım ve hayvancılık sektörleri başlıca gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. İlçe arazisinin neredeyse yarısı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Göksu Barajı'nın kurulmasıyla birlikte sulu tarımda da büyük ilerlemeler görülmüştür. İlçede üretilen tarımsal ürünler arasında nohut, mercimek, arpa, buğday, pirinç ve pamuk gibi ürünler bulunmaktadır. Çınar satılık ev düşünenler için ilçe merkezinde sınır ticareti de gelişmiştir. Irak ve Suriye ülkelerinden gelen araçlar bu mekanı transit yol olarak görürler. 

Çınar Satılık Daire Bakanlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çınar ilçesinde toplam 74.207 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,11'i erkek olup geriye kalan %49,89'luk kesimini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçe içerisinde bugüne kadar radikal bir artış ya da azalış görülmemiş olsa bile, sabit ve düzenli bir şekilde her geçen yıl nüfus artışı görülmektedir. Güncel nüfus artışı %2,10 olarak tespit edilmiştir. İlçenin yarısından fazlası genç nüfusa aittir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyi grafiğine göre, ilçe içerisinde en çok ilkokul mezununa rastlanırken ikinci sırada okur-yazar olmayan kesim bulunmaktadır. Her ne kadar ilçe sakinlerin büyük bir kısmı Diyarbakırlı olsa da başka şehirlerden gelip bu ilçede yaşamayı tercih edenler de vardır. Bu insanlar en çok Mardin, Şanlıurfa ve Bingöl illerinden gelmektedir.

Çınar Satılık Daire Araştıran Kişiler için Mahalle Seçenekleri

Çınar iline bağlı olan 99 adet mahalle bulunmaktadır. Çınar satılık ev arayan okuyucularımızın konut arama sürecini kolaylaştırmak adına, en kalabalık 10 mahallenin listesini aşağıda sıraladık:

 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Karasungur Mahallesi,
 • Karaçevre Mahallesi,
 • Aşağıkonak Mahallesi,
 • Başaklı Mahallesi,
 • Yaprakbaşı Mahallesi,
 • Kılıçkaya Mahallesi,
 • Çömçeli Mahallesi.

Eğer siz de Çınar Cumhuriyet Mahallesi satılık ev gibi bölge spesifiğinde konut arayışındaysanız yerel emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Çınar Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.