Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Eğilcancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Eğil Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Eğil Satılık Daire Düşünenlere Tercih Kılavuzu

Eğil satılık daire düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Eğil, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline bağlı bir ilçedir. Diyarbakır on yedi ilçeden oluşmaktadır ve bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Eğil ise bu şehrin en gelişmiş on dördüncü ilçesidir. Peygamberler şehri olarak da bilinen semtte bir adet antik kent bulunmaktadır. Asurlulardan kalma bir antik kente, mağaraya ve kral kızı resimlerine ev shaipliği yapan ilçe doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Eğil Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Eğil satılık ev tercih edeceklerin ilk olarak semtin coğrafi özellikleri, konumu ve iklim yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eğil ilçesi, 434 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. İlçe kentin yüzölçümü bakımından en geniş ilçelerinden biridir. Semtin denizden yüksekliği, daha net bir ifade ile rakımı 800 metredir. İlçe, kent merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Dağlık bir arazi üzerine kurulmuş durumdadır ve kent merkezinden yaklaşık elli kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Semtte karasal iklim hüküm sürmektedir. Yüksek rakım, karasal iklimin koşullarını zorlaştırmaktadır. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kış aylarında çeşitli ulaşım sorunları yaşanmaktadır. 

Eğil Satılık Daire Bakanlara Semtin Ekonomisi 

Eğil ilçesinin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. İlçede tarım arazileri parçalı bir yapıdadır. Bu nedenle geniş tarım arazileri bulunmamaktadır. Ancak modern tarım yöntemleri ve sulu tarım ile birlikte topraktan alınan verim artmaktadır. İlçede buğday, arpa, mısır, pirinç, mercimek, baklagil pamuk, tütün ve susam üretilmektedir. Buna ek olarak sebzecilik de yapılmaktadır. İlçede salatalık, domates, patlıcan, biber, fasulye ve kabak yetiştirilmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık da gelişmiştir.İlçede 15.436 adet besi hayvanı bulunmaktadır ve yerel halkın önemli bir bölümü bu şekilde geçimini sağlamaktadır. Eğer siz de tarım ya da hayvancılıkla ilgileniyorsanız Eğil satılık konut tercihiniz isabetli bir karar olabilir.  

Eğil Satılık Daire Arayanlara Semtin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 23.369’dir. İlçede yaşamını sürdürenlerin %50.13’ü erkek, geriye kalan %49.87’si ise kadındır. Kent nüfusunun yaklaşık %1.35’i burada yaşamaktadır. Bölgenin popülasyonu 2009-2017 yılları arası azalmıştır. 2017-2019 tarihleri arasında ise artış meydana gelmiştir. Popülasyonun artış hızı bugün %3.5’tir. İlçe otuz mahalleden meydana gelmiştir ve bu mahalleler Diyarbakır Eğil satılık ev düşüncesinde kararlı olanlar için gelişmişliklerine göre sıralanmıştır:

 • Sarıca Mahallesi 
 • Dere Mahallesi 
 • Akalan Mahallesi
 • Kaya Mahallesi 
 • Gündoğuran Mahallesi 
 • Bahşiler Mahallesi 
 • Yeni Şehir Mahallesi 
 • Meşeler Mahallesi 
 • Balaban Mahallesi 
 • Sarmaşık Mahallesi 
 • Baysu Mahallesi 
 • Yatır Mahallesi 

Eğer Eğil satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Eğil satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.