/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Erganicancel

Diyarbakır Ergani Satılık Daire

araması için 4 ilan bulundu

Ergani Satılık Daire Almayı Düşünenlere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Ergani satılık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Ergani, Diyarbakır’a 57 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçesidir. Dicle Nehri’nin sağ kıyısına 10 kilometre mesafede ve 1526 metre yükseklikteki Zülküf Dağı’nın güney eteğinde kurulmuştur. Diyarbakır’ın önemli ilçelerinden birisidir. İlin en büyük ilçesidir. Osmanlı Devleti döneminde Erganiye Osmaniye adı Adana’nın eski ilçesi bugünkü Osmaniye ili ile karıştırıldığı için sonradan değiştirilmiştir. İlçe çok eski bir şehir olup, kuruluşu belli değildir. Ancak ilçeye 8 kilometre uzaklıkta bulunan Hilar Şehir Harabelerinde yapılan kazılara göre Anadolu’nun en eski köy yerleşimi burada ortaya çıkarılmıştır. Çayönü tepesinde ortaya çıkan M.Ö. 7000 yılına kadar uzanan kalıntılara dayanarak Ergani’nin 9000 yıllı bir tarihi olduğu söylenebilir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Doğu Anadolunun kültürü ile yoğrulmuştur. Ergani satılık daire düşünenler için çevresinde bulunan diğer yerleşim yerleri ise şunlardır;

 • Kuzeyinde Elazığ’ın MAden ilçesi,
 • Güneyinde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi,
 • Batısında Çermik ve Çüngüş ilçeleri,
 • Doğusunda Kayapınar, Bağlar, Dicle ve Eğil ilçeleri ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 130.105’tir. Bu sayının yüzde 49,27’si  kadın, yüzde 50,73’ü erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.474 kilometrekare, rakımı ise 950 metredir. 

Ergani Satılık Daire Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı verilerine göre Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 165 metrekare,
 • Konutun amortisman süresi 25 yıl,
 • Metrekare birim satış ücreti en az; 737 TL,
 • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 1.267 TL,
 • Ortalama konut satış fiyatı; 166.980 TL’dir. 

Ergani ilçesinde ev satın alabileceğiniz toplam 101 Mahalle bulunuyor. Bunlardan nüfusu en fazla olanları; Adnan Menderes Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Bagür Mahallesi, Şirinevler Mahallesi, Fatih Mahallesi, Kemaliye Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Kemertaş Mahallesi, Saray Mahallesi, Ahmetli Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Selmanköy Mahallesi, Aziziye Mahallesi, Akçakale Mahallesi, Çayırdere Mahallesi, Hendekköy Mahallesi, Alitaşı Mahallesi, Şölen Mahallesi, Doğanköy Mahallesi, İncehıdır Mahallesi, Olgun Mahallesidir. Ergani Toki Evleri satılık daireler için ilan listeleme sayfamızı kontrol edebilir ve size en uygun eve kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

Ergani Satılık Daire Fiyatları

Emlakjet Bölge Raporu verilerine göre Diyarbakır Ergani’de bulunan satılık evlerin ortalama fiyatları şu şekilde hesaplanmıştır;

 • 2+1 116 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 122.612 TL,
 • 3+1 165 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 165.660 TL,
 • 4+1 215 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 220.375 TL

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Diyarbakır Ergani Aziziye Mahallesi satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Ergani Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.