Emlakjet

Diyarbakır Kocaköy Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Kocaköycancel
Diyarbakırcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Kocaköy Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin İlçe Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Kocaköy satılık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Kocaköy, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır ilinin kuzeydoğusunda yer alan küçük nüfuslu bir ilçesidir. Bingöl - Diyarbakır karayolunun 65. Kilometresinde kurulmuştur. Ambar Çayı’nın suladığı topraklarda tarım, elverişsiz diğer bölgelerde ise hayvancılık yapılmaktadır. Toprakları çok verimli değildir ve sulama problemleri oldukça fazla yaşanmaktadır. İlçe halkının başlıca geçim kaynağı Kocaköy ilçesinin en meşhur tarım ürünü olan nar ile sağlanmaktadır. Bahçe ziraati, tütün ve pamuk tarımı ve küçükbaş hayvancılık diğer ekonomik faaliyetlerdendir. 

Kocaköy Satılık Daire Düşünenler İçin İlçenin Tarihi

İlçenin tarihi antik döneme kadar uzanır. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. İlçe sınırları içerisinde bulunan tarihi kalıntılar mevcuttur. Kocaköy’ün batısında Diyare Malan Mevkiinde 7000 yıllık harabeler ve kalıntılar vardır. Doğusunda ve batısında ise Karar Mağaraları oldukça önemlidir. Ambar vadisinde kaya mezarlar bulunur. Ambar köyünde Asur, Urartu ve Hitit dönemlerine ait höyükler bulunmuştur. Gire Haci mevkiinde Harem mahallesi ike Çaytepe, Suçıktı köylerinde tarihi kimse tarafından belirlenmemiş kadim zamanlardan kalma höyükler vardır. Tepecik Bozbağlar köyleri arasında kalan Zıbedi mevkiinde 33 adet sahabe mezarı vardır. Anadolu’nun kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bu topraklar, üzerinde günümüze kadar gelmiş pek çok hatıraları miras bırakmıştır. Gelişmeye devam eden şehirlerde ve küçük ilçelerde olduğu gibi burada da turizme ve tarihi kıymetlere önem verilmelidir. Kocaköy satılık konut arayışında olanlar için yöre topraklarının tarihi zenginlikleri hakkında bilgi sahibi olması ve ilçenin kalkınması için bir fırsat olarak görmesi oldukça değerlidir. 

Kocaköy Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve Mahalle Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre Kocaköy ilçesinde yaşayan kişi sayısı 16.679’dur. Bu sayının yüzde 48,86’sı kadın, yüzde 51,14’ü erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 264 kilometrekare, rakımı ise 960 metredir. Kocaköy satılık daire düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

  • Kuzeyinde Lice ve Hani ilçeleri,
  • Güneyinde ve Batısında Diyarbakır Merkez ilçesi,
  • Doğusunda Hazro ilçesi
  • Kuzeybatısında Dicle ilçesi ile komşudur. 

Kocaköy ilçesinde toplam 22 adet mahalle bulunmaktadır. Bunlar; Kaya Mahallesi, Çaytepe Mahallesi, Şeyh Şerafettin Mahallesi, Tepecik Mahallesi, Yazıköy Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Gökçen Mahallesi, Arkbaşı Mahallesi, Şaklat Mahallesi, Ambar Mahallesi, Bozbağlar Mahallesi, Gözebaşı Mahallesi, Hacı Reşit Mahallesi, Günalan Mahallesi, Eyüpler Mahallesi, Şerifoğulları Mahallesi, Çayırlı Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi, Bozyer Mahallesi, Suçıktı Mahallesi, Boyunlu Mahallesi, Kokulupınar Mahallesidir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmemeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Diyarbakır Kocaköy Kaya Mahallesi satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.