/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kağızmancancel
Karscancel

Kars Kağızman Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Kağızman Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Kağızman satılık daire arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazıda, konut arama sürecini daha da kolaylaştıracak bilgiler düzenledik. Ev arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden belirlenmiş bir ilçe ya da bölge hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Kağızman ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve mahalleleri gibi bir ilçeyi kısaca tanıtacak bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçe içerisinde bulunan Çamuşlu Köyü'nde Kimmerya Dönemi'nden kalan kaya resimleri bulunmaktadır. Çengilli Köyü'nde Çengilli Ortodoks Kilisesi mevcuttur. Tunçkaya Köyü'nde Keçivan Kalesi, Paslı Geçidi'nde Köroğlu Kalesi (Narin Kale) gibi pek çok tarihî eser ilçede görülmektedir.

Kağızman Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Kağızman ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kars iline bağlıdır. Aras Nehri yatağında bulunmaktadır. Yüksek dağların arasında kalmıştır ve toprağı tarıma oldukça elverişlidir. Kars il merkezine 76 kilometre uzaklıktadır, Erzurum iline 150 kilometre uzaklıktadır ve Iğdır iline de 96 kilometre uzaklıktadır. İlçe arazisinin engebeli karakteristiği sebebi ile yükseklik farklılıkları oldukça fazladır. Bu da 1100 ila 1600 metre arasında değişmektedir. Aras Vadisi'nde bir birikinti kesiti üstünde konuşlanmıştır. İlçe toprakları henüz tektonik oluşumu tamamlamadığı için arada sırada önemli depremler yaşanmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.970 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.420 metredir. Denizden yüksekliği ise 1.420 metredir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Kars il merkezi ve Selim ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin doğu yönünde Tuzluca ve Digor ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Sarıkamış ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Ağrı il merkezi bulunmaktadır.

Kağızman Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Kağızman satılık ev düşünenler için ilçe genelinde soğuk ve ılıman karakteristikler gösteren karasal iklim görülmektedir. İlçeye bol miktarda yağış düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 7,6 santigrat derecedir. Bir senede ilçeye düşen ortalama yağış miktarı ise 435 mm'dir. Yılın en kurak ayı Eylül ayı iken ilkbaharın gelmesi ile birlikte eriyen karlar sayesinde en çok yağış alan ay Mayıs ayıdır. Ortalama 21,0 santigrat derece ile yılın en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Ortalama -8,4 santigrat derece ile yılın en soğuk ayı Ocak ayıdır. İlçe sakinleri, gelirlerini hayvanlardan elde etmektedir.

Kağızman Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kağızman ilçesinde toplam 45.936 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,01'i erkek olup geriye kalan %48,99'unu kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 senedeki nüfus verilerine göre ilçenin nüfus gidişatı genel ama hafif bir düşüş içerisindedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,99 olarak tespit edilmiştir.

Kağızman ilçesine bağlı olan toplamda 9 adet mahalle ve 61 adet köy bulunmaktadır. Kağızman satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Aşağı Kümbet Mahallesi,
 • Aşağıdere Mahallesi,
 • Bayam Mahallesi,
 • Haznedar Mahallesi,
 • Şahindere Mahallesi,
 • Toprakkale Mahallesi,
 • Yukarı Dere Mahallesi,
 • Yukarı Kümbet Mahallesi,
 • Zuvar Mahallesi.

Eğer siz de Kağızman sahibinden satılık apart gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

Faizsiz kredi imkanı! SGK resmen duyu...

6 Mayıs 2022

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

Türkiye'de kentsel dönüşüm tam gaz! 1...

6 Mayıs 2022

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

Düğün hazırlığındaki Cedi Osman ve Eb...

6 Mayıs 2022

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

İnşaat sektöründe bomba gelişme! Mali...

6 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.