/static/img/logo.svg
search

Satılık İşyeri İlanları

araması için 12.791 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Satılık İşyeri Almanın Avantajları Nelerdir?

Her yatırımda olduğu kadar gayrimenkul yatırımı yapmanın da birtakım riskleri bulunuyor. Ancak belli başlı detaylara dikkat ederek doğru bir yatırım yapmak ise tamamen sizin elinizde. Öncelikle aradığınız kriterleri en iyi şekilde belirleyerek işe başlayabilir ve sitemizin sunduğu özel ayrıcalıklı listeleme imkanlarından yararlanarak aradığınız satılık işyeri seçeneklerini bulabilirsiniz. 

En karlı yatırımlardan biri ticari gayrimenkul yatırımıdır. Çünkü ticari gayrimenkul yatırımının hem değeri artar ve prim yapar hem de aynı zamanda kira getirisi olur. Konuttan daha yüksek bir kira getirisi olduğu ve bakım masraflarının da düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle doğru bir yatırım çeşidi olduğu gözlemlenmektedir. Satılık işyeri almanın diğer sağladığı avantajlar ise şu şekilde;

 • Uzun döneme bakıldığı zaman satın alınan işyerinin değer artışı konutun değer artışından çok daha yüksektir. 
 • Spotaj ticari mülkte kiracı tarafından ödendiği için gelirden vergi ödemek durumunda kalınmaz. 

Risk ise her yatırımda olduğu gibi işyeri satın alırken de olacaktır. Ancak alacağınız riskleri en aza indirebilmek mümkün.

Satılık İşyeri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Son zamanlarda yatırımcılar kira getirisi yüksek satılık dükkan seçenekleri üzerinden yatırım yapmayı daha doğru buluyor ve tercihlerini bu yönde kullanıyor. Ancak ticari gayrimenkul yatırımı yaparken bazı noktalara dikkat etmek oldukça önemli. Peki ama nedir bu detaylar?

 1. Lokasyona dikkat edilmeli: İşyeri satın alırken dikkat edilecek detayların başında lokasyon unsuru geliyor. Bu sebeple satılık işyeri ararken dükkanın; yaya yolu üzerinde bulunması, nüfusun yoğun ve rant alan bir yerde olması tercih edilmeli. 
 2. Park imkanı olmalı: İşyeri yatırımı yapmak için seçilecek yere kolay bir şekilde erişilebilmeli ve önünde kısa süreli bile olsa park yapılabilmeli.
 3. Geniş cepheli olmalı: Kullanım açısından rahat olması için; cephesi dar ve ince olmamalı veya çok fazla sayıda kolon yer almamalı. Çünkü ferah ve genişlik vitrinin büyüklüğü açısından önemlidir. Vitrin dükkanın tanıtım ve reklam alanıdır. Bu sebeple cephesi geniş olan mağaza veya dükkanlar tercih edilmeli. 
 4. Tapu kontrol edilmeli: Mülkün tapusu tercihen kat mülkiyetli veya kat irtifakı olmalı.
 5. Bacası ve bahçesi olmalı: Yüksek kira getirili işyeri satın almak isteyenlerin seçecekleri yerde baca ve bahçe olmalı. Bahçe veya ön kullanım alanı mülke değer katan bir özellik olduğundan önemlidir. Bacanın da sonradan eklenmesi hem kat malikleri ile fikir ayrılıkları yaşanabileceğinden itiraza maruz kalabilir hem de masraflı olacağından kiralanmak için tercih edilmeyebilir. 

Satılık İşyeri Arayanlara Tercih Rehberi

Satılık işyeri arayışı aktif bir şekilde devam edenler için, süreç boyunca dikkat etmeleri gereken tüm hususları tek bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, kafanıza takılan hemen hemen bütün soruların cevabını bulacak ve hayallerinizi süsleyen o işyerine bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Gelin, bir işyeri satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte daha yakından inceleyelim. Öncelikle, bir gayrimenkul satın almak ister konut olsun ister bir işyeri, bireylerin hayatını etkileyecek büyük bir karardır. Alınması kolay olmayan bu karardan, geri dönüşte bir hayli zordur. Bu sebeple size ilk olarak aceleci davranmamanızı tavsiye ederiz. Az önce de belirttiğimiz gibi, bu büyük bir karar ve sağlam adımlar atmak oldukça önemli.

İlk olarak satılık ofis arayanların konut piyasasının aksine, ticari gayrimenkul yatırımlarında riskin çok daha az olduğunu bilmelerinde yarar olacaktır. Satın alacağınız iş yeri veya satılık ofis, muhtemelen ortalama bir konuta göre çok daha hızlı değerlenecek ve prim yapacaktır.

Üstelik iş yerleri , ortalama bir konuta göre daha az bakım masrafı gerektirmektedir. Ayrıca satın alacağınız mağaza, dükkan veya ofisin kira getirisi çok daha fazla olacaktır. Dolayısı ile bu noktada aklınızda tutmanız gereken şey, her yatırımda küçük de olsa bir risk payı olduğudur. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi, satılık işyeri veya satılık ofis tercihinde bulunduğunuzda bu risk minimuma inmektedir. Kısacası, büyük ihtimal ile kârlı çıkacağınız bir yatırımın ilk durağındasınız.

Satılık İşyeri Bakanlara Püf Noktalar

Eğer satılık dükkan veya iş yerleri arayışı içerisinde iseniz, ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey tercih etmeyi düşündüğünüz gayrimenkulün konumudur. Bir dükkanın, mağazanın ya da ofisin en önemli unsuru konumudur. Yapacağınız bu seçim, esasında birçok şey üzerinde belirleyici olacaktır. Örneğin büyük bir giyim mağazası sahibi olmak istiyorsanız, küçük ve dar sokaklardan ziyade, büyük ve işlek caddeleri tercih etmeniz gerekecektir. Benzer bir şekilde, faaliyet göstermeyi planladığınız ekonomik etkinlik konumunuz için belirleyici bir rol oynayacaktır. Mümkün olduğunca rekabetin az, nüfusun yoğun ve talebin fazla olduğu yerleri seçmeye gayret etmelisiniz. İyi bir konum sadece işlek bir alan demek değildir. İyi konum, sizin ve sizin iş kolunuz için en iyi olan alandır. Dolayısı ile küçük bir pazar araştırması yapmalı ve bölgede benzer faaliyetler içerisinde olan işletmeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece doğru konum seçip seçmediğinizden emin olabilirsiniz.

Satılık işyeri bakarken dikkat edeceğiniz bir başka unsur ise, seçtiğiniz konumun gelişme potansiyelidir. Gelir artışı sağlayacak yatırımların ve altyapı projelerinin olup olmadığını, küçük bir internet araştırması ile bile öğrenebilirsiniz. Bilhassa ulaşım faaliyetlerinin gelişmesi, kârınızı arttıracaktır. Dolayısı ile satılık dükkan arayışınızı sona erdirmeden önce bölgenin gelişmişlik durumu ve gelişme potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır.

Süreçte karşınıza çıkacak bir başka önemli husus ise, tercih etmeyi düşündüğünüz satılık işyerinin fiziksel durumu ve bu durumun hukuki kaynaklara nasıl yansıdığıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey satın almayı planladığınız satılık dükkan veya ofisin daha önceden konut olarak hizmet verip vermediğidir. İş yerleri daha önceden konut biçiminde kullanıldığında, bürokratik süreç yavaşlamaktadır. Satmak veya kiralamak istediğinizde de önünüze çok çeşitli engeller çıkmaktadır. Dolayısı ile birçok farklı hukuki zorluğa neden olan bu durumun farkında olmanız son derece önemlidir. Ayrıca satılık işyeri arayışınızı sonlandırmadan önce, almayı düşündüğünüz gayrimenkulün üzerinde herhangi bir şerh olup olmadığını Tapu Müdürlüğü veya Belediye imar Müdürlüğü’nden mutlaka öğrenmelisiniz. Tapuya kayıtlı olmayan bazı depo veya bodrumlar, daha sonra sorun çıkarabilmektedir.

Arayışınız boyunca bir başka hatırınızda tutmanız gereken konu, tercih etmeyi düşündüğünüz iş yerinin cephe genişliğidir. Çok daha açık bir ifade ile, vitrin büyüklüğünün ne olduğudur. Özellikle satış ya da pazarlama alanında faaliyet gösterecek bir satılık iş yeri arıyorsanız, dikkat etmeniz gereken en mühim hususlardan biri budur. Eğer dükkanı ya da iş yerini siz işletmeyecek ve kiraya verecekseniz, vitrin genişliği kira bedelini arttıracaktır. Bilhassa büyük markalar, dekoratif ögeler ile süsleyebilecekleri iş yerleri aramaktadır. Buna ek olarak, iş yerinin bahçesi olup olmadığına bakabilirsiniz. Gayrimenkule her daim değer katan tek şey ekstra alandır. Bu alan farklı türden kiracıları çekmenize de olanak sağlayacaktır. Ayrıca müşterilerin uzun vakitler geçireceği bir mağaza açmak ya da büyük mağazalara dükkanınızı kiraya vermek istiyorsanız, satılık dükkan arayışınızda ciddi büyüklükte bir park alanının olup olmadığına da bakmalısınız. Eğer müşterilerin araç park edebileceği bir alan varsa, bu gayrimenkulünüzün değerini arttıracaktır.

Satılık işyeri arayışınız sırasında, gayrimenkulün fiziksel özelliklerine odaklanmanız iyi olacaktır. Dükkanın ve mağazanın ana aksında yer alan ve iç mimariye engel olacağını düşündüğünüz kolonlar başınıza dert açabilir. Bu sebeple, görsel düzenin bozulmaması adına, kolonların iyi saklandığı geniş alanlı yapıları tercih edebilirsiniz. Bir diğer önemli husus satın almayı düşündüğünüz iş yerinin bakım ve onarım masrafı olup olmadığıdır. Yapısal problemleri olduğu için uygun fiyatlı çok fazla satılık dükkan veya satılık ofis ilanı görebilirsiniz. Ancak hasarın boyutu ve bakım masraflarının yaklaşık değeri, gayrimenkulünüzün kârını belirleyici rol oynayacaktır. Ayrıca eğer gıda sektöründe faaliyet gösterecek bir işyeri açma gayretinde iseniz, mekanın buna göre tasarlanıp tasarlanmadığına, örneğin baca olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Basit gibi gözükse de, baca ekletmek maliyetli olabilir.

Son olarak satılık iş yeri bakarken en çok dikkat edeceğiniz nokta, mekanın depreme dayanıklı olup olmadığıdır. Burada da referans noktanız yapının deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğidir. Bu konuda çalışan ve çok detaylı analizler hazırlayan firmalardan yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca, binayı yapan inşaat firmasını araştırabilirsiniz. Bina yaşı 0-10 arası olan yapıların, depreme daha dayanıklı olabileceğini mutlaka hatırınızda tutmalısınız. Yukarıda bahsi geçen tüm noktalara dikkat ederseniz hayallerinizdeki iş yerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer satılık iş yeri tercihinizde kararlı iseniz, gayrimenkulü satın almayı düşündüğünüz ilçe veya ilçelerde yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden irtibat kurabilir veya , sahibinden satılık dükkan ile sahibinden satılık iş yeri ilanları  yer alan EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Konut Kredi Faizleri Hangi Bankada Ne...

Konut Kredi Faizleri Hangi Bankada Ne...

6 Aralık 2019

Şehir Planlamasında Yeni Dönem

Şehir Planlamasında Yeni Dönem

5 Aralık 2019

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat ...

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat ...

4 Aralık 2019

Konut Sektöründe Yeni Dönem Başladı

Konut Sektöründe Yeni Dönem Başladı

3 Aralık 2019

Miras Vergisi Ödemeleri Bugün Sona Er...

Miras Vergisi Ödemeleri Bugün Sona Er...

2 Aralık 2019

Satılık İşyeri
Satılık İşyeri fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Satılık İşyeri seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Bursa Kestel Burhaniye Mahallesi Satılık Arsa
 • Amasya Merzifon Hacıbalı Mahallesi Satılık Daire
 • Konya Meram Küçük Aymanas Mahallesi Satılık Konut
 • Antalya Kepez Esentepe Mahallesi Satılık Daire
 • Bursa Osmangazi Küçükbalıklı Mahallesi Kiralık Daire
 • /static/img/logo.svg
  /static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  /static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
  Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.