Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Manyascancel
Balıkesircancel

Balıkesir Manyas Satılık Ev

araması için 9 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Manyas Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Manyas satılık konut bakanlar için ilçenin nüfusu, coğrafyası, tarihi gibi bilgileri içeren bu yazıda bölge hakkında daha çok bilgi sahibi olacaksınız. Manyas ilçesi, Balıkesir ilinde bulunan, Marmara Bölgesi'nin de güney tarafında yer alan bir yerdir. Yüz ölçümü 589 km2'dir ve denizden yüksekliği 50 metre olarak ölçülmüştür. Manyas ilçesinin etrafında bulunan merkezî yerlere olan uzaklığı aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Güneyinde bulunan Balıkesir iline 82 kilometre uzaklıktadır.

 • Manyas Gölü'ne 10 kilometre uzaklıktadır.

 • Kuzey tarafında bulunan Bandırma ilçesine 47 kilometre uzaklıktadır.

 • Güneydoğusunda bulunan Susurluk ilçesine 37 kilometre uzaklıktadır.

 • Batısında bulunan Gönen ilçesine 34 kilometre uzaklıktadır.

 • Güneybatısında bulunan Balya ilçesine 58 kilometre uzaklıktadır.

 • Edremit ilçesine 170 km uzaklıktadır.

Manyas Satılık Konut Arayanlar için Kısa Bölge Tarihçesi

Manyas ilçesine bilindiği kadarıyla ilk Dolionlar yerleşmiştir. Dolionların aynı zamanda Gönen-Karacabey, Adranos Çayı ve Mustafakemalpaşa bölgelerinde de yerleştiği bilinmektedir. Bölge içerisinde yapılan arkeolojik çalışmaların sonuçlarında, Manyas'ta 6. yüzyıla ait olan Doğu Yunan seramik parçaları çıkarılmıştır. Araştırmalara göre, sonraki dönemde Manyas'ta İranlılar ve Romalılar da yaşamıştır.

Osmanlı döneminde Karesi Beyliği'ne bağlanmıştır. 1877 yılında yapılan Osmanlılar ve Ruslar arasındaki savaşın sonucunda, Kırım Tatarlarından büyük bir kesim bu bölgeye yerleşmiştir. Bu nedenle, yerli köylüler buraya Tatar Köyü ismini vermişlerdir. Sonraki zamanlarda Gürcü, Çerkez, Dağıstan ve Kabartay kültürlerinden gruplar da bölge yerleştiğinden bölgenin kültürel zenginliği oldukça artmıştır. Bu insanlardan sonra Kafkasya, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen kişiler nedeniyle bölgede yeni bir yapılanmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle Manyas, Bandırma'ya bağlı olan bir nahiye merkezi haline gelmiştir. Son hali olan Balıkesir iline bağlı bir ilçe merkezi olmasını ise 1936 yılında elde etmiştir.

Manyas Satılık Konut Bakanlar için Bölge Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Manyas ilçesinde 19.339 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %49,40'ı erkek olup geriye kalan %50,60'lık kesim ise kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 20 yılda nüfusu artmıştır. Balıkesir Manyas satılık ev arayanların bilmesi gereken önemli bir nokta da Manyas ilçesinde 2 belde, 4 mahalle ve 46 köy olduğudur. Ancak Balıkesir "büyükşehir" statüsüne kavuştuğu için artık ilçe sınırları içerisinde 49 mahalle bulunmaktadır. Manyas satılık konut arayan kişilerin seçebileceği belde ve popüler bazı mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Kızıksa Beldesi,

 • Salur Beldesi,

 • Çarşı Mahallesi,

 • Dura Mahallesi,

 • Yeni Mahalle,

 • Hamamlı Mahallesi.

Manyas Satılık Konut Arayanlar için Bölge Ekonomisi

Turistik bakımdan Manyas ilçesi çok önemlidir. Eğer yeni bir ev bakıyorsanız ilçede hafta sonlarında gidebileceğiniz doğal veya tarihî güzellikler olması önemlidir. Balıkesir Manyas ilçesi, bu konuda oldukça zengindir. Öncelikle Manyas Gölü ve Bandırma Kuş Cenneti ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Manyas'ta birçok kaplıca bulunmaktadır. Manyas Kızıkköy Kaplıcaları bunlardan bir tanesidir ve banyo kürü olarak kullanıldığında kemik erimesi, romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Manyas ilçesi, kelle peyniri ve yoğurdu ile meşhurdur. Turizmin yanı sıra, bölgede tarım ve hayvancılık da çok gelişmiştir. Arazi sulu bir karaktere sahip olduğu için yılda iki defa ürün alınabilmektedir. Bu ürünler arasında domates, mısır, lahana, şeker pancarı, ayçiçeği ve buğday en başta gelmektedir.

Eğer siz de Balıkesir Manyas bahçeli müstakil satılık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılardan veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Balıkesir Manyas Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Balıkesir Manyas Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Balıkesir Manyas Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Marmara Avşa Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Marmara Çınarlı Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Marmara Okullar Mahallesi Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Balıkesir Savaştepe Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Balıkesir Sındırgı Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.