Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hasankeyfcancel
Batmancancel

Batman Hasankeyf Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Hasankeyf Satılık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Hasankeyf satılık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, tarihinden nüfusuna kadar birçok farklı konuya değindik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğrenecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Hasankeyf, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman iline bağlı bir yerleşim birimi, bir ilçedir. Kentin altı ilçesi bulunmaktadır ve Hasankeyf bu ilçeler arasında en az nüfusa sahip olan semttir. Şehir nüfusunun yalnızca %1.12’sine ev sahipliği yapan ilçe, Dicle Nehri’nin suladığı verimli topraklar üzerine kurulmuştur ve köklü geçmişi nedeniyle bölgenin en önemli ilçelerinden biridir.

Hasankeyf Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Hasankeyf satılık daire bakanlar için, yazının ilk kısmında semtin tarihinden kısaca bahsedeceğiz. Özellikle Hasankeyf gibi, toprağının her karışında bir tarih hazinesi saklı olan bir yerleşim birimi için bu bölüm büyük önem taşımaktadır. İlçede kayalara oyulmuş konutlardan meydana gelmektedir ve bu sebeple de Süryanice ismi kaya anlamına gelen “Kifo”dur. Bölge zamanla Cepha ve Ciphas isimleri ile de anılmıştır. Bölge 1200’lü yıllardan itibaren Hısn-ı Keyfa olarak adlandırılmıştır. Bu isim Arapça, Kayalar Kenti anlamına gelmektedir. Söyleyiş zorluğundan dolayı bölgenin ismi zamanla Hasankeyf’e dönüşmüştür. İlçe, çok köklü bir tarihe sahiptir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan hareketle ilçede ilk yerleşimin 12.000 yıl önce yapıldığı anlaşılmıştır.

Hasankeyf Satılık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomisi

Bir bölgede gayrimenkul satın almadan önce, o ilçenin veya ilin ekonomik özelliklerine ve istihdam potansiyeline bakmak gerekir. Zira ekonomi, bir bölgenin yerleşiminden emlak piyasasına kadar birçok farklı alana etki etmektedir. Bu nedenle Hasankeyf satılık ev arayanların yazının bu kısmını dikkatlice okumaları gerekmektedir. Hasankeyf’te tarım, hayvancılık ve turizm faaliyetleri ön plana çıkmaktadır. Sulama imkanlarının geliştirilmesi ile ilçede tarımsal verim artmıştır. Buna bağlı olarak bölgede pamuk, tütün, tahıl, baklagil gibi ürünler yetiştirilmektedir. Yerel halkın önemli bir bölümü hayvancılıkla da ilgilenmektedir ve özellikle küçükbaş hayvancılık yaygındır. Son olarak ilçe köklü tarihi ile çok önemli bir turizm merkezidir. Bölgede yer alan Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Köprüsü, İmam Abdullah Türbesi gibi önemli tarihi eserler, hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilemektedir.

Hasankeyf Satılık Konut Arayanlara İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, ilçede 6724 kişi yaşamını sürdürmektedir. Kent nüfusunun %51.00’i erkek, %49.00’ı erkektir. Semt nüfusu 2008 senesinden beri düzenli olarak azalmaktadır. Ancak son dönemde küçük bir artış göstermiştir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı ise %5.18 olarak hesaplanmıştır. İlçe nüfusu yüzyıllar boyunca farklı etnik gruplara mensup bireyleri içermiştir. Örneğin 1526 yılında ilçede 1301 hane bulunmaktaydı ve bu hanelerin 787’sini Hristiyanlar oluşturmaktaydı. Etnik grupların ilçeden göç etmesi ile bölgede yalnızca Süryaniler ve Müslümanlar kalmıştır. Batman Hasankeyf satılık ev arayanlar aşağıda ismi verilen mahallelerden birini seçebilirler:

  • Bahçelievler Mahallesi

  • Kale Mahallesi

  • Eyyübi Mahallesi

Eğer Hasanbey satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz , ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Hasankeyf’te satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.