/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kozlukcancel

Batman Kozluk Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kozluk Satılık Konut Düşünenlere Tercih Rehberi

Kozluk satılık konut tercih etmeyi düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Bu yazıda, semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, tarihinden, nüfusuna kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda ilçe ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların birer birer yok olduğuna şahit olacaksınız. Kozluk, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir il olan Batman’a bağlı bir yerleşim birimidir. Etrafında yüksek dağların olduğu ilçe, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Öyle ki, ilçe Evliya Çelebi’nin ünlü seyahatnamesinde ilçe eğitimli, hoşgörülü ve cesur insanların yaşadığı yer olarak geçmektedir. Evliya Çelebi’nin övgü ile bahsettiği semt, Batman’ın Merkez’den sonra en gelişmiş ikinci ilçesidir. Kent nüfusunun yaklaşık %10.25’ine ev sahipliği yapmaktadır.

Kozluk Satılık Konut Bakanlara İlçenin Tarihi

Yazının ilk bölümünde Kozluk satılık ev arayanlar için, ilçenin tarihinden kısaca bahsedeceğiz. Tam bir medeniyetler beşiği olan ilçede birçok arkeolojik kazı yapılmıştır ve semtte ilk defa milattan önce 8000’li yıllarda insanlar yaşamaya başlamıştır. Bölgede yaşayan ilk ulus Hurrilerdir. Daha sonra ilçede Asurlar, Medler, Persler, Makedonlar, Partlar hakimiyet kurmuştur. Partlar’dan sonra semte kısa süreliğine Sasaniler tarafından ele geçirilmiştir. Romalılar ve Bizanslıların ilçeye hakim olma çabaları, 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’ndan sonra değişmiştir. O tarihten itibaren bölgeye Türkler yerleşmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Artuklular, semtin iskan edilmesini sağlamıştır. Kozluk, 1514 yılında Çaldıran Seferi ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Muş’a bağlı bir ilçe olan Kozak, daha sonra Siirt’e bağlamıştır. 1990 yılında Batman’ın il olmasıyla Batman’a bağlanmıştır.

Kozluk Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Kozluk satılık daire seçmeyi düşünenlerin, bilmesi gereken önemli şeylerden biri de semtin coğrafi özellikleridir. İlçe 1.168 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından şehrin en büyük ilçesi olan Kozluk’un rakımı, daha net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 868 metredir. İlçe Batman kent merkezinden ortalama bir saat uzakta, 58 kilometre mesafede yer almaktadır. Diyarbakır- Bitlis karayolu üzerinde yer alan ilçe Diyarbakır’dan 133, Siirt’ten 63, Bitlis’ten 82 kilometre uzakta yer almaktadır. Dağ yamacına kurulmuş olan ilçenin merkezi, ovalık bir arazi üzerine kurulmuştur. Bölgeden geçen Pisyer Çayı, semtin kuzeyinde kalmaktadır. Bölgenin en yüksek dağı ise Mereto Dağı’dır. Sert karasal iklimin hakim olduğu Kozluk ilçesinde, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Kozluk Satılık Konut Arayanlara İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporu’na göre semtte 61.437 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin %50.31’i erkek, %49.69’u ise kadındır. İlçenin nüfusu 2016 yılından itibaren sürekli olarak artmıştır ve bugün bölgedeki popülasyonun artış hızı %0.83’tür. Kozluk, otuz mahalle ve altmış dokuz köyden meydana gelmektedir. Batman Kozluk satılık ev düşünenler ilçenin aşağıda sıralanmış yerleşim birimlerinden birinde veya birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

 • Tepecik Mahallesi

 • Yamaçlı Mahallesi

 • Yukarı Güneşli Mahallesi

 • Komando Mahallesi

 • İslambey Mahallesi

 • Eyyübi Mahallesi

 • Yeni Mahalle

 • Turgut Özal Mahallesi

 • Şemdinağa Mahallesi

 • Gülpınar Mahallesi

 • Köprübaşı Mahallesi

Eğer Kozluk satılık konut düşüncenizden eminseniz ve bir an önce harekete geçmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Kozluk satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Kozluk Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.