Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Büyükorhancancel
Bursacancel

Bursa Büyükorhan Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Büyükorhan Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için Satılık Konut

Büyükorhan satılık konut araştıran kişiler, konut arayan her kişi gibi bölge hakkında önceden bilgi sahibi olmalıdır. Seçilen ilçe hakkında önceden fikir sahibi olmak, ev arama sürecini kolaylaştıracağı gibi, daha emin adımlar atmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle bu yazımızda Büyükorhan satılık konut arayan okuyucularımız için ilçe hakkında önemli noktalara değindik. Bu yazıyı okuduktan sonra bölgenin coğrafi karakteristikleri, kısa bir tarihçesi ve nüfus özellikleri gibi mühim noktalar hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Öncelikle Büyükorhan ilçesi, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bursa iline 1987 senesinden beri bağlıdır. Bursa il merkezine 81 kilometre uzaklıktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 672 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 830 metre olarak ölçülmüştür. 

Büyükorhan Satılık Konut Arayanlar için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi 

İlçenin yüksekliğinden dolayı bölgede serin bir dağ iklimi görülmektedir. Genellikle Marmara Bölgesi'nin iklimi hakimiyeti altındadır. Bu nedenle yaz mevsimleri sıcak ve kurak geçerken kış ayları yağışlı ve soğuk geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklık ortalama olarak 30 ila 35 santigrat dereceye yükselirken bu sayı kış aylarında ortalama 4 ila 6 santigrat dereceye düşmektedir. Aliova Çayı ilçeden geçmektedir. Arazi sulamasında genellikle yer altı su kaynakları kullanılmaktadır. Büyükorhan ilçesinin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğusunda Harmancık ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batısında M. Kemalpaşa ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin kuzeyinde Orhaneli ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneyinde Balıkesir iline bağlı olan Dursunbey ilçesi bulunmaktadır. 

Büyükorhan Satılık Konut Araştıranlar için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

M. Ö. 2000 civarında Trakya tarafından gelen Bitiniler, Bursa bölgesine yerleşmiştir ve bölgenin adına Bitinya demişlerdir. Bir süre sonra, Büyükorhan ilçesinin bulunduğu alan, Büyük İskender İmparatorluğu hakimiyeti altına girdikten sonra Romalılar ve Bizanslılar da bölgede egemenlik kurmuştur. 1299 senesinde ise Osmanlı Devleti bölgeyi ele geçirmiştir. Bizans dönemlerinde bugün Orhaneli olarak andığımız Atranos Tekfurluğu içerisinde yer alan bir bölge olan Büyükorhan, Orhan-ı Kebir olarak anılırdı. Cumhuriyet döneminde ise ismi Büyükorhan olmuştur. 

Büyükorhan Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

Büyükorhan satılık ev arayanların bilmesi gerekir ki ilçe sakinleri, geçimlerini tarım ve hayvancılık uğraşlarından çıkarmaktadırlar. Sanayi ve ticaret sektörlerinin henüz gelişmemiş olmasının sebebi ise komşu il ve ilçelere ulaşım bağlantısının yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Yer altı suları tarım için kısıtlı olduğundan ötürü, ilçede kuru ve sulu tarım yapılmaktadır. Üretilen en önemli ürünler çilek ve buğdaydır. Rakımı yüksek yerlerde arpa da yetiştirilir. Ormancılık sektörü de yan gelir olarak görülmektedir. 

Büyükorhan Satılık Konut Bakanlar için Bölgenin Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Büyükorhan ilçesinde 10.042 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,86'sı kadın olup geriye kalan %49,14'lük nüfus, erkekler tarafından oluşturulmaktadır. Son on senede ilçenin nüfusu düzenli bir biçimde düşüş göstermiştir. İlçedeki insanların neredeyse yarısı orta yaşlıdır. İlçe sakinlerinin eğitim düzeyine gelecek olursak en sık rastlanan ilkokul ve ortaokul mezunları olacaktır. Maalesef ki ikinci sırada okuryazar olmayan insanların çok olduğu görülmektedir. 

Büyükorhan ilçesine bağlı olan 43 adet mahalle bulunmaktadır. Büyükorhan satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebilecekleri popüler mahalleleri aşağıdaki listede sıraladık:

 • Orhan Mahallesi,
 • Kınık Mahallesi,
 • Yenice Mahallesi,
 • Hocahasan Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Aktaş Mahallesi,
 • Sarnıç Mahallesi,
 • Durhasan Mahallesi,
 • Mazlumlar Mahallesi,
 • Karaağız Mahallesi.

Büyükorhan Orhan Mahallesi sahibinden satılık ev gibi bölge içerisinde spesifik konut arayışı içerisinde olan okuyucularımız, araştırma süreçleri içerisinde danışmanlık hizmeti almak için bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğrayabilirler.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.