/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çınarcancel

Diyarbakır Çınar Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Çınar Satılık Konut Arayanlara Özel İlçe Rehberi

Emlakjet.com internette yeni bir ev arayan binlerce kişiye, istediği kriterlere en uygun, kaliteli ilanlarıyla buluşturarak; aranan evi kolaylıkla bulmayı sağlıyor. Her geçen gün büyüyen ailesi ile birlikte son teknolojik geliştirmeleriyle, internet kullanıcısının dilinden anlayan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet sizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Çınar satılık konut arayışında olanlar için özel olarak hazırladığımız ilçe rehberimizde; ilçenin genel bilgileri, tarihi, iklimi, nüfusu, coğrafyası, mahalleleri, konut piyasası hakkında tüm bilgilere ulaşabilecek ve tercihinizi ona göre yapabileceksiniz. 

Çınar, Diyarbakır’ın Cumhuriyetin ilk yıllarında merkeze bağlı bir köyü iken, 1937 yılında müstakil ilçe statüsüne yükselmiştir. Önceleri ismi ’Melkis’ olan ilçe, 1937’den önce ‘Akpınar’, ‘Hanakpınar’ olarak da bilinmektedir. Diyarbakır’ın il merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunur. Coğrafi açıdan Diyarbakır’ın en büyük ve nüfus açısından da en büyük 8. İlçesi konumundadır. İlçedeki ulaşım toplu taşıma araçları ve yolcu minibüsleri ile kolayca sağlanabilmektedir. İlçenin bulunduğu coğrafya ile aynı doğrultuda gelişen tarihi ise M.Ö. 1500 - 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Yörede hakimiyet kurmuş olan tarihi topluluklardan bazıları şunlardır; Huriler, Mitaniler, Asurlar, Medler, Persler, Makedonya, Selevkos, Partlar, Romalılar, Selçuklular, İnaloğulları, Artukoğulları, Eyyübiler, İlhanlı, Timur, Safeviler, Osmanlılar. Çınar satılık daire düşünenler için çevresinde bulunan diğer yerleşim yerleri şunlardır;

  • Kuzeyinde Diyarbakır Merkez ilçesi, Bismil, Bağlar ilçeleri,
  • Güneyinde Mardin ili,
  • Batısında Şanlıurfa ili,
  • Doğusunda Bismil ilçesi ile Mardin ili bulunur. 

Çınar Satılık Konut Düşünenler İçin İlçenin Coğrafi ve İdari Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 74.207’dir. Bu sayının yüzde 49,89’u kadın, yüzde 50,11’i erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1952 kilometrekare, rakımı ise 680 metredir. Çınar satılık konut arayışında olanlar için ilçenin iklim özellikleri karasaldır.  Çarıklı beldesinin etkisinden ve Bismil ilçesinden gelen çöl sıcaklarının etkisinden dolayı yaz mevsimi çok yüksek sıcaklıkta geçer. Haziran ayında 45.2 derece, ağustos ayında ise 48.9 derece görülebilmektedir. Kış mevsimi Karacadağı etkisiyle soğuk geçmektedir. Ölçülen en düşük kış sıcaklığı -28.7 derece ile 2007 yılında yaşanmıştır. Çınar satılık daire tercihi yapabileceğiniz toplam 98 mahallesi vardır. Bu mahallelerden en fazla nüfusa sahip olanları şunlardır; Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi, Yeni Mahallesi, Aşağıkonak Mahallesi, Karasungur Mahallesi, Karaçevre Mahallesi, Kılıçkaya Mahallesi, Çömçeli Mahallesi, Gazi Mahallesi, Başalan Mahallesi, Yaprakbaşı Mahallesi, Başaklı Mahallesi, Beşpınar Mahallesi, Leblebitaş Mahallesi, Yuvacık Mahallesidir. 

Çınar Satılık Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı verilerine göre Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Konutun ortalama yaşam alanı 164 metrekare,
  • Konutun amortisman süresi 28 yıl,
  • Metrekare birim satış ücreti en az; 809 TL,
  • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 1.064 TL,
  • Ortalama konut satış fiyatı; 156.784 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Diyarbakır Çınar’da satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Çınar Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.